Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Ukončili sériu Ružomberka. Piešťanské basketbalistky si vybojovali prvý titul

Basketbalistky Piešťanských Čajok sa prvýkrát v histórii stali víťazkami Niké extraligy žien.

27.04.2022 20:00, aktualizované: 21:17
SR Basketbal extraliga play off finále Piešťany... Foto: ,
Piešťanské basketbalistky oslavujú zisk titulu.
debata

Vo štvrtom finálovom zápase sezóny 2021/2022 zvíťazili na domácej palubovke nad MBK Ružomberok 63:44 a celú sériu vyhrali 3:1 na zápasy.

Zverenky Petra Jankoviča premenili šiestu finálovú účasť (2015, 2016, 2017, 2019, 2021, 2022) premiérovo na titul a po trojročnom kraľovaní „Ruže“ ju vymenili na tróne slovenského ženského ligového basketbalu.

Piešťany sa stali historicky len tretím klubom, ktorý uspel v najvyššej súťaži v ére samostatnosti.

Niké extraliga žien – 4. zápas finále:

Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 63:44 (31:29) - konečný stav série – 3:1, Piešťanské Čajky sa stali víťazom Niké extraligy žien v sezóne 2021/2022
Piešťany: Jamesová 25, Andělová 19, Tadičová 7, Hašková 4, Boothová 0 (Martišková 8, Moravčíková a Pirttinenová 0)
Ružomberok: Burová 6, Graysová 5, Havranová a Turudičová po 3, Buknová 0 (Motleyová 18, Pavičová 4, Praženicová 3, Stašová 2)
TH: 15/10 – 8/4, fauly: 14 – 19, trojky: 9 – 8, rozhodovali: Zubák, Fuska, Bartoš, štvrtiny: 20:18, 11:11, 14:10, 18:5, 1000 divákov (vypredané).

Na oboch stranách bola počiatočná nervozita, ale lepšie odštartoval štvrtý finálový zápas Ružomberok, piatimi bodmi v sérii sa ujal vedenia. Na piešťanskej strane však bola správne namotivovaná Jamesová, postarala sa o prvých sedem bodov svojho tímu.

Neskôr sa Čajky odtrhli osembodovým úsekom, ale Ružomberok zostával v tesnom závese. To sa odzrkadlilo aj na skóre prvej štvrtiny – 20:18. Druhá 10-minútovka bola herne a bodovo chudobnejšia. Opäť bola v tesnom trháku „Ruža“, no Piešťany sa aj napriek streleckému výpadku držali blízko.

Na domácej strane bola totiž mimoriadne produktívna Jamesová, ktorá sa postarala o veľkú väčšinu piešťanských bodov. Na polčas išli spokojnejšie domáce hráčky, viedli však tesne – 31:29.

Po prestávke začali domáce basketbalistky s veľkou energiou, najmä v defenzíve. Dobrý štart sa odrazil aj do útoku, k Jamesovej sa pridala Andělová a Piešťany si postupne budovali prvý výraznejší trhák v zápase. Ružomberské nádeje držala Motleyová, úradujúci majster sa primárne vďaka nej držal v boji o víťazstvo.

Takmer s klaksónom zasadila v závere tretej štvrtiny trojkový úder Jamesová a upravila na 45:39. Nič sa pre Ružomberok nezmenilo ani s pribúdajúcim časom, domáce Piešťany si držali celkom komfortné vedenie a boli blízko k využitiu majstrovského mečbalu.

Basketbalistky Piešťan. Foto: TASR, Lukáš Grinaj
SR Basketbal extraliga play off finále Piešťany Ružomberok T Basketbalistky Piešťan.

Rozhodujúci úder zasadila v elektrizujúcej atmosfére Martišková dve minúty pred koncom. Žiadna dráma sa nekonala a Piešťany mohli odštartovať majstrovské oslavy.

Peter Jankovič, tréner Piešťan: „Teším sa, super. Je to obrovská radosť. Celé to opadlo, nervozita bola obrovská, dá sa povedať, že od soboty večera. Veľmi sa z toho teším. Teším sa hlavne pre tento klub, prezidenta klubu, Bronislavu Borovičkovú a Tomáša Horkého. To, ako sa pre tento klub obetujú, zaslúžili si to.“

Ke'Shunan Jamesová, hráčka Piešťan: „Niečo úžasné. Teším sa za každého a som nesmierne rada, že som mohla byť tohto súčasťou. Je vo mne mnoho emócií, za to som po zisku majstrovského titulu rada.“

Matea Tadičová, hráčka Piešťan: „Kvôli majstrovskému titulu som sem prišla a vracala som sa. Piešťany sú mojím druhým domovom. Som rada, že konečne mám zlato. V prvom roku nás zastavil koronavírus, v druhom sme prehrali v piatom finálovom zápase. Teší ma, že sa to podarilo a ešte k tomu doma. Užívam si to.“

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Myslím si, že sme prišli nastavení dobre. Podľa mňa sme hrali dobre. Keď sme viedli o štyri body v druhej štvrtine, tak tretíkrát po sebe sa zopakovalo, že sme mohli ísť do trháku, ale sami sme sa začali skladať chybami. Súpera sme opäť posadili na koňa a išiel do dvojbodového vedenia na polčas. V druhom polčase sa to hodnotí veľmi jednoducho, s 15 bodmi za polčas nemôžete pomýšľať na víťazstvo vo finále.“

debata chyba
Viac na túto tému: #MBK Ružomberok #Piešťanské Čajky