Bez šance, no so cťou. Španieli vyprevadili Slovákov z Eura

Slovenskí futsalisti nestačili v utorňajšom štvrťfinále ME v Holandsku na Španielsko, so šampionátom sa rozlúčili prehrou s veľkým favoritom 1:5.

01.02.2022 21:32 , aktualizované: 22:15
španielski futsalisti Foto:
Španielski futsalisti.
debata (2)

Slováci napriek vypadnutiu zanechali na turnaji v holandských mestách Amsterdam a Groningen dobrý dojem.

V debute na veľkom turnaji dokázali postúpiť zo základnej C-skupiny na úkor Chorvátska, ktoré v rozhodujúcom vzájomnom súboji zdolali 5:3.

Okrem toho prehrali s Ruskom 1:7 a vybojovali remízu s Poľskom 2:2. V konečnom poradí obsadia 8. priečku.

slovensko, španielsko Čítajte viac ONLINE: Slováci nemali proti gigantovi nárok

Rusi v prvom utorňajšom štvrťfinále zdolali Gruzínsko 3:1. Obhajcovia bronzových medailí narazia v piatok v boji o postup do finále na Ukrajinu, ktorá prenikla do semifinále na úkor Kazachstanu po víťazstve 5:3.

Španielov čaká v iberskom derby obhajca titulu Portugalsko. Šampionát vyvrcholí v nedeľu 6. februára.

ME v Holandsku

Štvrťfinále
Španielsko – Slovensko 5:1 (3:0)
Góly: 2. a 24. Mellado, 16. a 35. Raul Campos, 10. Lozano – 34. Serbin, ŽK: Adolfo, Ortiz – Ševčík, ČK: 24. Směřička (SR).
Rozhodovali: Manzione – Peronová (obaja Tal.), Kadykov (Rus.)
Španielsko: Didac Plana (Jesus Herrero) – Ortiz, Raul Gomez, Lozano, Mellado – Borja, Boyis, Adolfo, Cecilio, Chino, Raul Campos, Solano
SR: Karpiak (Oberman) – Rick, Kozár, Brunovský, Drahovský – Serbin, Ševčík, Směřička, Zdráhal, Doša, Zaťovič, Čeřovský, Ostrák

Ďalší výsledok:
Rusko – Gruzínsko 3:1 (0:0)
Góly: 28. a 40. Čiškala, 23. Nijazov – 24. Petry Branco

Proti sedemnásobným majstrom Európy nemali zverenci Mariána Berkyho čo stratiť.

Španieli od úvodu potvrdzovali svoju silu, v 2. minúte po nacvičenom signáli otvoril skóre Mellado, no koncepcia slovenského tímu sa nezrútila.

Slováci sa dokonca dostali aj k ofenzívnym zábleskom na polovici súpera, no v prvom rade sa snažili zodpovedne brániť. Lenže Ševčík v 10. minúte neustrážil Lozana a ten poslal loptu do opačného rohu bránky – 2:0.

Potom Slováci skúsili hru v power play, ale ich súper ešte do prestávky pridal tretí gól, keď sa po teči presadil Raul Campos.

Do druhého polčasu vstúpili Slováci opäť hrou bez brankára s piatimi hráčmi v poli, no súpera týmto ťahom neprekvapili.

V 24. minúte inkasoval červenú kartu Směřička, ktorý v snahe zabrániť gólu zahral úmyselne rukou. Ďalší zásah favorita prišiel okamžite v presilovke, Mellardo namieril presne do odkrytej bránky.

Peter Kozár Čítajte viac Chýbajú profesionálne podmienky. Dosiahli sme malý zázrak

Španieli na chvíľu poľavili, čestný úspech mohol v 33. minúte zaznamenať Rick, ale trafil iba ľavú žrď.

O minútu neskôr sa to podarilo Serbinovi, ktorý usmernil strelu Zaťoviča do siete – 4:1.

Zaslúžený triumf Španielska podčiarkol aj s prispením žrde Raul Campos, po Mellardovi druhý dvojgólový strelec večera.

Marián Berky, tréner SR:
„Náš cieľ bol postup zo skupiny, ten sa nám podaril. Najskôr sme na turnaji chceli streliť prvý gól, čo nám vyšlo už v prvom zápase s Ruskom. Potom sme chceli získať aspoň bod, ktorý sme uhrali proti Poľsku. Tretí cieľ bol postup. Škoda, že sme hrali o semifinále so španielskym tímom, ktorý patrí medzi svetovú špičku. Podali sme však maximálny výkon, som hrdý na všetkých hráčov a členov realizačného tímu.“

Tomáš Drahovský, hráč SR:
„Do zápasu sme išli s tým, že v ňom necháme všetko. Španieli boli silní na lopte a dominovali. Škoda rýchlych gólov, súper si potom udržiaval dostatočný náskok. Skúšali sme to v power play, žiaľ, dali sme len jeden gól. Španieli zvíťazili zaslúžene. Pasovali sme sa so súperom, ktorý bol lepší. Môžeme však byť hrdí na to, že sme sa dostali do štvrťfinále. Musíme pokračovať v ceste, na ktorú sme sa vydali.“

2 debata chyba
Viac na túto tému: #futsal #slovenskí futsalisti #ME vo futsale 2022 #španielski futsalisti