Maďari pred 20-tisíc divákmi nečakane padli, Česi v Bratislave potrápili obhajcu

Hádzanári Španielska úspešne vstúpili do bojov na ME na Slovensku a v Maďarsku. Obhajcovia titulu z rokov 2018 i 2020 triumfovali v prvom dueli E-skupiny v Bratislave nad Českom 28:26.

13.01.2022 20:03 , aktualizované: 22:56
SR Bratislava šport hádzaná ME2022 muži E... Foto: ,
Nástup reprezentácií Česka (vľavo) a Španielska v Bratislave pred stretnutím E-skupiny ME hádzanárov.

Vicemajstri sveta Švédi si v rovnakej skupine poradili s Bosnou a Hercegovinou 30:18. Do hlavnej fázy postúpia dva tímy.

Česi mali na bratislavskom štadióne Ondreja Nepelu lepší vstup do stretnutia, aj vďaka zákrokom brankára Tomáša Mrkvu viedli 4:2. Potom však prevzali iniciatívu Španieli, trojgólovou šnúrou odskočili súperovi zo 6:5 na 9:5 a neskôr si udržiavali náskok.

Česko sa v druhom polčase dvakrát priblížilo na rozdiel jediného gólu (19:20 i 20:21), ale vyrovnať nedokázalo a obhajca si tak pripísal do tabuľky prvé dva body.

SR Košice šport hádzaná muži ME2022 F Nórsko KEX Čítajte viac Slováci sa favorita nezľakli, v druhom polčase im došli sily

Olympijskí víťazi Francúzi vyhrali v šlágri prvého dňa v Szegede nad Chorvátskom o päť gólov 27:22, Srbsko si v ďalšom dueli „céčka“ poradilo s Ukrajinou presvedčivo 31:23.

V zaplnenej budapeštianskej hale sklamali domácich priaznivcov Maďari, ktorí v prvom stretnutí B-skupiny prehrali pred viac ako 20.000 divákmi s Holandskom nečakane 28:31. Jedenástimi zásahmi sa v drese víťazov prezentoval Kay Smits.

Slovinci zdolali v „áčku“ v Debrecíne tím Severného Macedónska 27:25 a majstri sveta Dáni aj vďaka desiatim gólom Mikkela Hansena zdolali Čiernu Horu 30:21.

Rusi začali triumfom nad Litvou

Hádzanári Ruska vyhrali v otváracom dueli „slovenskej“ F-skupiny ME v košickej Steel Aréne nad Litvou 29:27.

Nikola Karabatic Čítajte viac Top hviezda ME zostala v šoku. Maďarov neskritizovala len ona

Rusi odštartovali duel vo veľkom štýle. Od stavu 1:1 nasledovala ich šesťgólová šnúra a po desiatich minútach viedol favorit suverénne 7:1.

„Zbornej“ v prvej štvrťhodine perfektne fungovala obrana na čele s brankárom Viktorom Kirejevom a jeho spoluhráči sa presadzovali aj v ofenzíve. Litovčania, podporovaní početnou enklávou priaznivcov v košickej hale, síce znížili na 5:8, ale v polčase mali napokon päťgólové manko.

Aj vďaka streleckej potencii celkovo deväťgólového Sergeja Kosorotova si ruský tím po zmene strán udržiaval sľubný náskok a hoci Litva mohutne finišovala a v poslednej minúte znížila na rozdiel gólu, na vyrovnanie jej už nezostal čas. Daniil Šiškarjov spečatil výhru svojho tímu v koncovke na 29:27.

Tomáš Urban Čítajte viac Chceli sme veľký turnaj. Teraz je to boj o prežitie

Litva bude v sobotu 15. januára o 18.00 h druhým súperom Slovákov, ktorí na úvod prehrali s Nórmi o 10 gólov a svoje účinkovanie v základnej skupine uzavrú duelom proti Rusku v pondelok 17. januára (18.00 h).

ME 2022 v hádzanej mužov – štvrtok:

A-skupina (Debrecín):

Slovinsko – Severné Macedónsko 27:25 (13:10)

Najviac gólov: Gurbindo Martinez 6, Gomez Abello 4 – Hrstka 6, Babák 5

Švédsko – Bosna a Hercegovina 30:18 (17:11)
Najviac gólov: Wanne 6, Claar 5 – S. Burič 4, Lukič 3

F-skupina (Košice):

Rusko – Litva 29:27 (14:9)
Najviac gólov: Kosorotov 9, Šiškarjov 7 – Malašinskas 5, Drabavičius a Petreikis po 4. Rozhodovali: Eliasson, Palsson (obaja Isl.)

Nórsko – Slovensko 35:25 (15:11)
Najviac gólov Nórska: Thorsteinsen Toft 5, Barthold, Solstad a Tönnesen po 4. Zostava a góly SR: Paul, Žernovič – T. Urban 6/3, Hruščák, Slaninka 2, Ďuriš, Prokop 5, Péchy, Hniďák 3, Kalafut 1, Smetánka 3/2, Briatka 3, Mikita, Macháč 1, Potisk 1, Kováčech.

Viac na túto tému: #ME 2022 hádzanárov #českí hádzanári #španielski hádzanári