Nevyužili dvojsetové vedenie ani mečbaly. Slovenky na ME končia

Slovenské volejbalistky nepostúpili do osemfinále ME 2021. Vo svojom piatom stretnutí C-skupiny v chorvátskom Zadare nestačili na Bielorusko 2:3, hoci po prvých dvoch setoch viedli 2:0.

26.08.2021 19:54 , aktualizované: 22:15
Chorvátsko Volejbal ME ženy C SR Bielorusko Foto: ,
Nikola Radosová (vpravo) pri bloku v zápase proti Bielorusku.
debata (7)

Do vyraďovacích bojov postúpili z C-skupiny Talianky, Chorvátky, Bielorusky a Maďarky.

Slovenky štartovali na majstrovstvách Európy v rokoch 2003, 2007 a 2009, zakaždým skončili už v základnej skupine.

V roku 2019 sa predstavili na kontinentálnom šampionáte na domácej pôde a po prvý raz sa tešili z postupu zo skupiny. V osemfinále potom nestačili na Taliansko, podľahli mu 0:3.

V Zadare nezačali dobre, v úvodnom zápase podľahli Maďarkám 1:3, potom prehrali 0:3 s Chorvátskom a 1:3 s Talianskom. Vo štvrtom zápase však dokázali zdolať Švajčiarsko 3:1 a na postup potrebovali zvíťaziť aj vo svojom poslednom zápase v skupine.

Po prvých dvoch setoch však Bielorusky zlepšili hru a otočili zápas. Zverenky Marca Fenoglia mali v treťom sete dva mečbaly, ale nedokázali ich využiť.

SLOVENSKO – Bielorusko 2:3 (18, 23, –23, –28, –12)
Rozhodovali: Jankovič (Srb.) a Fernández (Šp.), 100 divákov
Slovensko: Fričová 10, Abrhámová 13, Krišková 11, Radosová 31, Pencová 12, Koseková 0, libero Španková (Palgutová 4, Žernovičová 6, Kohútová 0, Hrušecká 0, Šunderlíková 6). Tréner: M. Fenoglio.
Bielorusko: Kascjučiková 11, Vladyková 9, Klimecová 22, Davyskibová 25, Stoljarová 11, Lapatová 1, liberá Panasenková a Fedarinčiková (Kananovičová 1, Sakolčiková 2, Lazjuková 1, Markevičová 0, Hareliková 1). Tréner: S. Salikov.

Slovenky začali výborne. Od úvodu to bol z ich strany koncentrovaný výkon, pri podaní Pencovej odskočili z 5:4 na 10:4 a vzápätí ich náskok ešte narástol. Bielorusky ho dokázali skresať na 11:15, Slovenky však aj vďaka blokom Abrhámovej a Fričovej vedenie opäť zveľadili a set získali 25:18.

Začiatok druhého setu Slovenkám nevyšiel, prehrávali 5:10, potom sa dotiahli na 10:11. Bielorusky v koncovke vyrovnali na 20:20, Slovenky sa však dostali k trom setbalom a zásluhou Kriškovej tretí premenili na 25:23.

Od úvodu tretieho dejstva znížili Bielorusky počet chýb, pritlačili na podaní a obraz hry sa pomaly začal otáčať v ich prospech. Náskok súpera narastal a napokon získali set 25:23.

Aj vo štvrtom sete Slovenky prevažne doťahovali. Dokázali znížiť zo 4:8 na 9:10, neskôr zo 14:18 vyrovnali na 19:19 a v koncovke, v ktorej úradovala smečiarka Radosová, otočili z 20:22 na 24:23.

Postupový mečbal číslo jeden nevyužili, vzápätí odvrátili setbal súpera a dostali sa k ďalším dvom mečbalom. Aj tie však zostali nevyužité. Bielorusky následne získali druhý aj tretí setbal, ten už premenili.

Michaela Abrhámová Čítajte viac Rozlúčkový zápas Sloveniek s turnajom sme sledovali ONLINE

Tajbrejk odštartovali Slovenky dvoma esami Fričovej 2:0, Bielorusky však rýchlo vyrovnali a vďaka úspešným blokom odskočili na 7:4. Slovenky vyrovnali na 9:9, v závere im však súperky ušli z 10:10 na 10:13 a slovenské volejbalistky sa už nedokázali pozviechať.

Marco Fenoglio, tréner SR: „Turnaj sa pre nás skončil, v tejto chvíli niet čo viac povedať. Mali sme trikrát mečbal, nepodarilo sa nám dostať loptu do ihriska, prehrali sme. Mali sme šancu postúpiť, nevyšlo to.“

Jaroslava Pencová, blokárka SR lúčiaca sa s kariérou: "Tieto pocity sa nedajú opísať a nikto si nevie predstaviť, čo bolo za tým, koľko driny, bolesti, potu. Je to hrozný pocit. Začiatok bol výborný, viedli sme 2:0, snažili sme sa ísť do toho pozitívne aj naďalej.

Vedeli sme, že máme náskok, musíme sa len skoncentrovať, hrať svoju hru a dotiahneme to. Žiaľ, vždy sme sa zasekli v nejakej rotácii alebo sme spravili chyby, ktoré vyplývali aj z toho stresu, ako veľmi sme chceli. Volejbal, to bolo pre mňa 18 rokov života. Neviem, čo budem bez neho robiť, ale cítim, že už je čas."

Barbora Koseková, nahrávačka a kapitánka SR: "Pred zápasom sme všetky verili, že dnes vyhráme. Aj keď bolo 2:1 a 2:2, verili sme, že sa to zlomí v náš prospech. V koncovke štvrtého setu to bol veľký stres, museli sme dať do toho všetky sily.

Dúfali sme, že to vyjde, vyzeralo to, že sme to otočili, mali sme mečbaly, išli sme do toho odvážne, súperkám však toho vyšlo viac, nehrali pod takým tlakom. Veľmi nás mrzí, že sa to nepodarilo."

Michaela Abrhámová, blokárka SR: „Sme veľmi smutné a sklamané. Videli sme, že sa to s Bieloruskami dá, viedli sme 2:0 a aj vo štvrtom sete sme mali mečbaly, nevyužili sme ich. V tajbrejku to bolo ťažké, keď sme vedeli, že už sme boli tak blízko. Žiaľ, napokon to nevyšlo.“

Ďalší zápas: Taliansko – Švajčiarsko 3:0 (17, 18, 25)

1. Taliansko 5 5 0 15:1 12
2. Chorvátsko 5 4 1 12:4 12
3. Bielorusko 5 3 2 9:10 7
4. Maďarsko 5 1 4 8:13 5
5. SLOVENSKO 5 1 4 7:13 4
6. Švajčiarsko 5 1 4 4:14 2