Dáni obhajili titul svetových šampiónov. Španieli majú bronz

Hádzanári Dánska obhájili titul majstrov sveta. V nedeľnom finále svetového šampionátu v Egypte vyhrali nad Švédskom 26:24 a druhýkrát v histórii získali zlaté medaily.

31.01.2021 16:31 , aktualizované: 19:51
Španielsko - hádzaná Foto:
Španielski hádzanári oslavujú zisk bronzu.

Úradujúci olympijskí šampióni z Ria de Janeiro Dáni zopakovali triumf spred dvoch rokov, celkovo je to pre nich šiesta medailová pozícia na MS (2–3–1).

Strieborní Švédi vybojovali cenný kov z MS po dvadsiatich rokoch a v počte medailí sa s dvanástimi (4–4–4) dostali na čelo bilancie krajín pred Francúzov. Majstrami sveta boli v rokoch 1954, 1958, 1990 a 1999.

V severskom finále v Káhire to bol mimoriadne vyrovnaný súboj, ani jeden z tímov sa až do 17. minúty nedostal do viac ako jednogólového náskoku. Dáni potom odskočili na 8:6, no v polčase bol stav vyrovnaný 13:13.

Dráma pokračovala aj po prestávke, Jacob Holm štyrmi gólmi za sebou poslal Dánov štvrťhodinu pred koncom do vedenia 22:20 a zverenci kouča Nikolaja Jacobsena v tejto fáze zlomili duel vo svoj prospech aj zásluhou výkonu brankára Niklasa Landina Jacobsena.

Na MS tak vyhrali 19 duelov za sebou, čo sa ešte žiadnemu tímu doteraz nepodarilo. So siedmimi gólmi bol ich najlepší strelec vo finále Mikkel Hansen, šesť mal na druhej strane na konte Hampus Wanne.

Bronzové medaily vybojovali Španieli, ktorí zdolali Francúzsko 35:29. Španieli ako úradujúci majstri Európy získali prvý cenný kov zo svetového šampionátu od roku 2013, keď vybojovali titul.

V zápase o tretiu priečku ani raz neprehrávali, už v 5. minúte viedli 4:0 a náskok nepustili z rúk. Šesťnásobní majstri sveta z Francúzska znížili na začiatku druhého dejstva na rozdiel jediného gólu (15:16), ale bližšie k súperovi sa nedostali. Nasledujúci svetový šampionát sa v januári 2023 uskutoční v Poľsku a vo Švédsku.

finále:
Dánsko – Švédsko 26:24 (13:13)
zostava a góly Dánska: N. Landin, Möller – M. Hansen 7/1, N. O. Nielsen 5, Holm 4, Saugstrup 3, M. Landin 2, Möllgaard 2, Andersson 1, Gidsel 1, Larsen 1, Hald, E. M. Jakobsen, Olsen, Svan, Zachariassen
zostava a góly Švédska: Aggefors, Palička – Wanne 5/1, Lagergren 4, Claar 2, Gottfridsson 2, Pellas 2/2, D. Pettersson 2, F. Pettersson 2, Sandell 2, Carlsbogard 1, Chrintz 1, Darj 1, Edvardsson, Jönsson, Lindskog
Rozhodovali: Raluy, Sabroso Ramirez (obaja Šp.), vylúčenia: 4:3, 7 m hody: 2/1 – 4/3

zápas o 3. miesto:
Španielsko – Francúzsko 35:29 (16:13)
Najviac gólov: A. Dujšebajev 8, D. Dujšebajev 6 – Descat 7/1, Fabregas a Tournat po 4

Konečné poradie MS 2021: 1. Dánsko, 2. Švédsko, 3. Španielsko, 4. Francúzsko, 5. Maďarsko, 6. Nórsko, 7. Egypt, 8. Katar, 9. Slovinsko, 10. Portugalsko, 11. Argentína, 12. Nemecko

All-Star tím MS 2021: ľavé krídlo: Hampus Wanne (Švéd.), ľavá spojka: Mikkel Hansen (Dán.), stredná spojka: Jim Gottfridsson (Švéd.), pravá spojka: Mathias Gidsel (Ďán.), pravé krídlo: Ferran Sole Sala (Šp.), pivot: Ludovic Fabregas (Fr.), brankár: Andreas Palička (Švéd.)

Viac na túto tému: #MS v hádzanej mužov 2021