Slovenky potrápili superfavorita. Hrončeková: Nič nedostali zadarmo

Slovenské volejbalové reprezentantky našli premožiteľky až vo štvrtom vystúpení na majstrovstvách Európy.

27.08.2019 19:32 , aktualizované: 28.08.2019 12:51
Volejbal Foto: ,
Barbora Koseková (uprostred) snaží zablokovať Nemku Franzisku Janu Pollovú.
debata (6)

V utorňajšom večernom zápase bratislavskej D-skupiny podľahli Nemkám 1:3 na sety. Zverenky talianskeho trénera Marca Fenoglia v súboji dvoch dovtedy nezdolaných družstiev nezaostali za výkonmi z predchádzajúcich troch duelov. Favorizované súperky potrápili v každom zo štyroch dejstiev, ale napriek tomu si pripísali prvú prehru. Nemecké reprezentantky poskočili vďaka trojbodovému zisku na čelo tabuľky, Slovenky sú priebežne druhé a najbližšie stretnutie odohrajú vo štvrtok o 15.30 h proti Ruskám.

V úvodnom sete Nemky rýchlo viedli po sérii piatich bodov v rade, ktorú zakončila šťastným esom o pásku Camilla Weitzelová (1:6). Kouč Fenoglio zareagoval oddychovým časom a slovenské hráčky sa postupne dotiahli na súperky. Pri podaní Lenky Ovečkovej znížili na rozdiel dvoch bodov, neskôr po smeči Niny Herelovej dokonca vyrovnali na 12:12.

Tréner Nemecka si vtedy zobral timeout a od tohto momentu jeho zverenky iba viedli. Pri servise Louisy Lippmannovej odskočili na 14:19, čo bol rozhodujúci náskok. Slovenky síce v závere vytvorili tlak na súperky, ale dostali sa maximálne na odstup dvoch bodov a napokon prehrali 22:25.

Druhé dejstvo lepšie odštartovali domáce volejbalistky. Po piatich výmenách viedli 4:1, k čomu im pomohlo aj nemecké zaváhanie na prijme. Hráčky Nemecka si však trpezlivosťou vybojovali vyrovnanie na 7:7 a až do stavu 17:17 sa oba tímy naťahovali o každý bod.

Slovensko - Nemecko vo fotografiách Fotogaléria - 9 fotiek Všetky fotky
Volejbalistky Slovenska počas hymny pred...

Potom slovenské reprezentantky nezvládli dve výmeny za sebou, no sériou piatich bodov v rade otočili na 22:19. Nemky v koncovke opäť vyrovnali, vypracovali si aj jeden setbal, ale kľúčový moment prišiel za stavu 26:26. Videorozhodca po dlhšom skúmaní situácie priznal bod Slovensku a následujúcu výmenu zakončila nechytateľným smečom Karin Palgutová (28:26).

Prvé tri body v treťom sete putovali na konto nemeckého tímu, ale Slovenky v krátkom čase zlikvidovali stratu a po smeči Nikoly Radosovej sa ujali vedenia 7:6. Nemky však zastavili slovenský rozlet ešte v zárodku a vo zvyšku setu mali navrch. Postupne sa chytili dobrou hrou v poli, darilo sa im v útoku aj na bloku, z čoho vyplynulo skóre 10:15 zo slovenského pohľadu. Domáce volejbalistky v zostávajúcom priebehu nedokázali reagovať na zlepšenú hru súperiek, ich manko sa postupne zvýšilo až na sedem bodov a nemeckým hráčkam podľahli 18:25.

Po vyrovnanom začiatku štvrtého setu rozveselila päťtisícovú kulisu na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu slovenská blokárka Veronika Hrončeková, ktorej podanie narobilo Nemkám problémy. Domáce hráčky aj vďaka nej viedli 8:6, ale od stavu 10:8 nezvládli šesť výmien v sérii a zrazu prehrávali 10:14. Od tohto momentu Slovenky márne doťahovali náskok súperiek, dokázali sa priblížiť na 15:16, no na vyrovnanie či výsledkový obrat nedosiahli (21:25).

Marco Fenoglio, tréner SR: „Nemky sú veľmi silný súper rovnako ako Rusky, ktoré nás ešte čakajú. Najmä v útoku majú obrovskú silu. Som veľmi rád, že sme uhrali druhý set, v ktorom sme si udržiavali po celý čas koncentráciu. V tých ďalších dvoch sa nám to už nedarilo.“

Veronika Hrončeková, blokárka SR: „Dnes to bolo veľmi náročné, pretože sme včera odohrali emočne ťažký zápas. Ale treba rešpektovať silu Nemecka. Urobili sme všetko čo sa dalo, nedali sme im nič zadarmo. Ale niekto vyhrať musí, dnes to boli Nemky.“

Karin Palgutová, smečiarka SR: „Vedeli sme, že Nemky sú silný súper a musíme hrať naplno. Ale po včerajšku bolo veľmi ťažké sa pripraviť na sto percent. Súperky boli lepšie v útoku a aj na servise.“

Barbora Koseková, kapitánka SR: „Boli sme blízko k tomu, aby sme hrali aspoň tajbrejk. Ale podali sme dobrý kolektívny výkon a odohrali sme vyrovnaný volejbal a to ma teší. Urobili menší počet chýb ako my a to rozhodlo. Ale treba povedať, že Nemky majú odohratých viac ťažkých zápasov a skúsenosti boli na ich strane.“

Majstrovstvá Európy vo volejbale žien 2019 – D-skupina:

Nemecko – Slovensko 3:1 (22, –26, 18, 21)

112 minút, rozhodovali: Aro (Fín.) a Muha (Chor.), 5250 divákov

Slovensko: Palgutová 12, Pencová 4, Herelová 8, Radosová 12, Ovečková 3, Kostelanská 13, libero Španková (Hudecová, Hrončeková 4, Kijaková 1, Koseková, Szaboóvá, Fričová 1, libero Jančová)

Nemecko: Hankeová 1, Pollová 19, Geertiesová 21, Lippmannová 18, Schölzelová 8, Weitzelová 11, libero Poganyová (Kästnerová, Drewnioková, Alsmeierová, Stigrotová, Vanjaková 1, Gründigová, libero Bocková)

Španielsko – Švajčiarsko 3:2 (-22, –21, 24, 22, 13)

Slovenkám sa zúžil okruh súperiek

Reprezentantky Fínska zvíťazili v utorňajšom stretnutí A-skupiny v Ankare na majstrovstvách Európy volejbalistiek nad Francúzskom 3:1.

V druhom zápase v „áčku“ zdolali Bulharky súperky z Grécka 3:0. V B-skupine v Lodži zvíťazili Belgičanky nad Portugalčankami 3:1 a v budapeštianskej C-skupine favoritky z Holandska zdolali Estónsko hladko 3:0.

Slovenské volejbalistky v play off nastúpia proti súperkám z B-skupiny v Poľsku – môžu nimi byť Talianky, Belgičanky alebo Ukrajinky. S Poľkami, ako hostiteľskou krajinou sa nemôžu stretnúť v osemfinále.