Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Toronto bolo hore nohami. Privítanie Raptors narušila streľba

Viac ako milión ľudí sa zhromaždilo v centre Toronta na pondelkových oslavách zisku titulu domácich Raptors, ktorí sa stali novými šampiónmi zámorskej NBA.

17.06.2019 23:02 , aktualizované: 18.06.2019 11:18
Toronto, streľba Foto: ,
Oslavy v uliciach Toronta narušila streľba.
debata

V obrovskom dave, ktorý lemoval hlavné predmestie Toronta, fanúšikovia vítali autobus s otvorenou strechou. Na nej oslavovali titul premožitelia Golden State Warriors z finálovej série play off.

„Už pred oslavami myslíte na to, aké to bude úžasné. No teraz, keď to vidím na vlastné oči, neviem to slovami popísať,“ uviedol kouč Raptors Nick Nurse, ktorého vedenie klubu menovalo do funkcie hlavného trénera len v júni uplynulého roka.

Davy fanúšikov sa začali zbierať a kempovať v meste už noc pred oslavami. V uliciach mesta boli pre bezpečnosť výraznejšie obmedzenia dopravy a pohybu, vrátane zatvorenia niekoľkých staníc metra. Najužitočnejší hráč finálovej série Kawhi Leonard ocenil oddanosť fanúšikov, ktorí boli ochotní sa pozbierať v obrovských počtoch.

„Všetci sú vonku, je to úžasné. Ani si nemyslím, že dnes niekto pracuje. Všetci asi dostali deň voľna, šialené,“ uviedol Leonard.

Otvorený autobus s basketbalistami Toronta... Foto: SITA/AP, Andrew Lahodynskyj
Toronto, NBA, oslavy Otvorený autobus s basketbalistami Toronta počas majstrovskej jazdy mestom.

Hráči počas osláv nosili tričká s víťaznými popismi, fajčili cigary na znak výhry a do davov striekali fľaše šampanského. Podľa slov Leonarda s tým najbližších pár týždňov ani neprestanú. „Toto je dôvod, prečo sme chceli získať titul. Oslavy s našimi fanúšikmi sú neuveriteľné,“ dodal na záver.

Toronto sa naposledy tešilo z titulu ešte v októbri roku 1993, keď miestny Blue Jays zvíťazili v bejzbalovej Svetovej sérii nad Philadelphiou Phillies. Rozhodujúci šiesty zápas finále NBA sledovalo 20 miliónov Kanaďanov z celkového počtu 37 miliónov obyvateľov, informovala agentúra AFP.

Oslavy narušila streľba

Oslavy titulu narušila streľba. Jej výsledkom sú podľa miestnej polície štyri postrelené osoby, ani jedna z nich nie je v ohrození života. Ďalší traja ľudia skončili v rukách bezpečnostných zložiek.

Dav oslavujúcich fanúšikov si incident spočiatku vôbec nevšímal, neskôr však nastala panika a polícia musela situáciu upokojovať. Basketbalisti Raptors, starosta Toronta John Tory či kanadský premiér Justin Trudeau zostali počas krátkeho prerušenia akcie priamo na tribúne.

Výstrely zachytili aj na videu:

Polícia v súvislosti s vyšetrovaním zločinu stále hľadá svedkov, aby na základe ich výpovedí vedela vierohodne vyhodnotiť, čo presne sa v uliciach Toronta udialo.

Vyšetrovatelia odmietli komentovať možný motív streľby, nepotvrdili teda možnosť cielenej streľby či teroristického útoku. Premiér Trudeau neskôr poďakoval polícii za promptný zásah.

„Nedovolili sme, aby tento akt násilia narušil dnešnú oslavu,“ napísal na twitteri.

Fanúšikovia v dave opísali situáciu za chaotickú. „Počuli sme streľbu, ale nevideli sme, kto bol jej autorom. Všetko sa zbehlo tak rýchlo a potom nastala panika,“ povedal jeden z nich.

Mnoho ľudí zvolilo rýchly ústup do bezpečnejších miest a na uliciach po nich ostali kusy obuvi, oblečenia či tašky. Nie je známe, koľko osôb sa v tom čase pohybovalo v uliciach mesta, no podľa odhadov sa na slávnosť chystalo približne 1,5 milióna priaznivcov.

Panika v Toronte:

Polícia takto spacifikovala jedného zo strelcov:

debata chyba
Viac na túto tému: #NBA #Toronto Raptors