Majú prvú výhru. Slovenky zdolali Island

Basketbalistky Slovenska zvíťazili v Ružomberku nad Islanďankami 78:62 v stredajšom kvalifikačnom stretnutí A-skupiny o postup na majstrovstvá Európy 2019 do Srbska a Lotyšska.

15.11.2017 20:29
BASKETBAL: Slovensko - Island Foto: ,
Nikola Dudášová (v bielom) nastrieľala Islandu sedem bodov.

Domáce potiahli legionárky Žofia Hruščáková a Sabína Oroszová, ktoré nazbierali po 17 bodov, Hruščáková navyše pridala aj 14 doskokov.

V dobrom svetle sa predviedla v drese Islandu aj bývalá hráčka Košíc Helena Sverrisdóttirová, tá aj vďaka trom trojkám dosiahla 22 bodov.

Najbližšie sa Slovensko v kvalifikácii predstaví až v novom roku, 10. februára 2018 na pôde Čiernej Hory.

A-skupina

Slovensko – Island 78:62 (15:17, 22:15, 20:19, 21:11)
SR: Hruščáková (14 doskokov) a Oroszová po 17, Mištinová 12, Bartánusová 4, Jelenčíková 0 (Felixová 12, N. Kováčiková 9, Dudášová 7, Hašková, Jakubcová a Janoščíková všetky 0)
Najviac bodov Islandu: Sverrisdóttirová 22 (3 trojky), Ámundadóttirová (3 trojky) a Kjartansdóttirová (10 doskokov) po 9.
TH: 22/18 – 16/11, fauly: 15 – 22, trojky: 6 – 9, rozhodovali: Mitrovski (Maced.), Anderssonová (Fín.) a Romanov (Rus.)

Úvod zápasu bol vyrovnaný, hostky sa zásluhou troch úspešných trojok dostali aj do štvorbodového náskoku. Prvú štvrtinu napokon uzavreli Islanďanky vedením 17:15.

Slovenky v druhej desaťminútovke pookriali a postupne prebrali iniciatívu. Súperkám odskočili na maximálne sedem bodov, napokon si do druhého polčasu vypracovali päťbodový odstup.

Po obrátke hostky zdramatizovali priebeh dvoma trojkami, doťahovali sa počas celej štvrtiny, napriek tomu však zverenky Petra Kováčika tlaku odolali, vypracovali si rozhodujúci náskok a doviedli zápas do víťazného konca.

Viac na túto tému: #Island #slovenské basketbalistky #kvalifikácia ME 2019