Volejbalisti vyhrali kvalifikačný turnaj v Poprade. Ženy zdolali Izrael

Slovenskí volejbalisti úspešne zakončili svoje vystúpenie v popradskej D-skupine II. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 do Poľska. Slováci v nedeľu podvečer zdolali Chorvátov 3:1 (21, -18, 24, 22).

18.09.2016 18:59 , aktualizované: 22:25
volejbalisti, Slovensko, slovenskí... Foto: ,
Radosť slovenských volejbalistov v súboji s Chorvátskom.

Spravili tak veľký krok k účasti na budúcoročnom šampionáte. Stretnutie trvalo 113 minút. Druhý set nedeľňajšieho súboja s Chorvátmi bol jediný, ktorý slovenskí volejbalisti odovzdali súperom v rámci trojdňového turnaja pod Tatrami. Predtým zverenci trénera Miroslava Palguta v piatok zdolali Izrael a v sobotu Lotyšsko hladko 3:0 na sety. V prvom nedeľňajšom zápase hráči Lotyšska zvíťazili nad súpermi z Izraela 3:1 (18, –20, 20, 19).

V druhej fáze kvalifikácie ME čakajú na každý národný tím dva turnaje v rámci štvorčlennej skupiny: po Poprade sa ten druhý uskutoční o týždeň v chorvátskom meste Rovinj. Priamo na budúcoročný záverečný turnaj kontinentálneho šampionátu postúpi víťaz skupiny, tím na druhom mieste dostane ešte šancu v októbrovej barážovej III. fáze. Druhý tím z D-skupiny si doma a vonku zmeria sily s druhým tímom z „efka“ (Česko, Estónsko, Rumunsko, Macedónsko). Na kontinentálny šampionát sa slovenskí volejbalisti prebojovali päťkrát za sebou a celkovo osemkrát. Najlepšie umiestnenie dosiahli na ME 2011, keď v Rakúsku a Česku obsadili 5. miesto.

Izrael – Lotyšsko 1:3 (-18, 20, –20, –19)

Slovensko – Chorvátsko 3:1 (21, –18, 24, 22)

• 113 minút, rozhodovali: Šikanjič (Licht.) a Krtička (ČR), 950 divákov
  • Slovensko: Bencz 20, Paták 17, Skladaný 2, Kohút 9, Prešinský 4, Mikula 4, liberá Kubš a Turis (Ondrovič 5, Končal 0, Mlynarčík 2, T. Halanda 1, Ludha 0). Tréner: M. Palgut.
  • Chorvátsko: Djirlič 10, Krnič 0, Sedlaček 13, Mihalj 7, Omrčen 21, Galič 12, liberá Sarčevič a Mrakužič (Zelenika 0, Andrič 0, Močič 1, Šestan 0). Tréner: I. Šimunčič.

Úvod patril Chorvátom, ktorí viedli 5:2. Slováci sa do zápasu dostávali pomaly a hoci dvakrát znížili na rozdiel dvoch bodov, urobili zbytočné chyby a hostia viedli 12:9. Nad sieťou však začal úradovať Bencz a keď sa k nemu pridal kapitán Kohút, bolo už len 12:13. Balkánci si dlho udržiavali mierny náskok, ale potom slovenskí volejbalisti vďaka šťastnému bodu Mikulu vyrovnali na 18:18. Do koncovky išli Slováci s náskom jedného bodu – 21:20. Potom prišiel na servis Ondrovič, hostia si neprihrali a Kohút blokom zariadil brejk – 22:20. Záver set Slováci ovládli a blokom ho ukončil nahrávač Branislav Skladaný – 25:21.

Druhý set sa začal tak ako prvý. Chorváti mali lepší vstup, vyhrávali 8:6 a 12:9. Volejbalisti SR sa snažili o vyrovnanie, ale súper pri podaní svojej najväčšej hviezdy Omrčena odskočil na 13:9. Tréner Palgut sa rozlet Chorvátov pokúsil zastaviť timeoutom. Po nepodarenom útoku Patáka narástol náskok hráčov v modrom na päť bodov – 11:16. Chorváti mali v týchto momentoch jednoznačne navrch a po Sedlačkovom útoku viedli už 20:13. Slovákom to nešlo a druhý set, vôbec prvý na turnaji, prehrali 18:25.

V úvode tretieho dejstva sa obidva tímy striedali v tesnom vedení, prvýkrát odskočili na dva body Slováci po ulievke Bencza – 8:6. Chorváti vyrovnali na 12:12 a išlo sa odznova. Po Patákovom ese sa do mierneho trháku dostali opäť domáci – 16:14. Chorváti však bleskovo vyrovnali na 17:17 a dráma pokračovala. Po Kohútovom bloku boli Slováci opäť bližšie k zisku tretieho setu – 19:17. V koncovke narobil servisom protivníkovi problémy Kohút a bolo už 22:19. Ani to však nestačilo, pretože Chorváti pri servise striedajúceho Močiča otočili na 23:22 vo svoj prospech. V dráme Slováci otočili na 24:23 a napokon druhý setbal využili blokom Bencza – 26:24.

Vo štvrtom sete mali slovenskí volejbalisti náskok 2:0 a potom 5:3, ale po ese Galiča prehrávali 5:6. Hostia potom získali dva brejky a viedli 13:10. Slováci sa dostali do hry a po bloku Ondroviča znížili na 14:16. Potom netrafil ihrisko Omrčen, parádny blok predviedol Paták a bolo vyrovnané 16:16. Volejbalisti SR sa dostali na koňa a po ďalšom bloku po dlhom čase viedli – 18:17. Atmosféra gradovala a výborní fanúšikovia tlačili domácich k víťazstvu. Po dvoch Mikulových útokoch k tomu boli bližšie, keď vyhrávali 21:19. Omrčen delovým servisom narobil problémy, ale Mlynarčík zastavil skvelým blokom kontru hostí a Slováci si udržali tesný náskok. V závere ešte Chorváti tlačili, ale Slováci odolali, štvrtý set vyhrali 25:22 a celý duel 3:1.

Miroslav Palgut (tréner SR): „Dosiahli sme to, čo sme chceli. Vyhrali sme všetky zápasy za tri body, čo je veľmi dôležité. Môžeme pokojnejšie cestovať do Chorvátska, kde chceme potvrdiť pozíciu lídra. Dúfam, že sa nám to podarí. Po prvom turnaji sme na čele, veľmi dôležitý bude hneď prvý zápas v Chorvátsku proti Lotyšom, ktorý nás čaká vo štvrtok. Dnes sme sa trápili v niektorých herných činnostiach, nefungovalo podanie, ale ukázali sme veľkú morálku a víťazstvo sme vybojovali. Chorváti hrali veľmi dobre, im sa lepšie hrá proti našim vysokým blokom. V závere sme ich však ublokovali, a to rozhodlo.“

Tabuľka:
1. Slovensko 3 3 0 9:1 9
2. Lotyšsko 3 2 1 6:4 6
3. Izrael 3 1 2 4:8 2
4. Chorvátsko 3 0 3 3:9 1

Volejbalistky zvíťazili nad Izraelčankami 3:1 a sú zatiaľ druhé

Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili vo svojom poslednom zápase na prvom turnaji D-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 v portugalskom Póvoa de Varzim nad Izraelom 3:1 (17, –18, 20, 21). Zverenky trénera Mareka Rojka s dvoma dosiahnutými víťazstvami skončili na turnaji na 2. mieste, víťazkami sa stali suverénne Chorvátky. Tie v poslednom zápase potvrdili líderskú pozíciu triumfom 3:0 nad domácimi hráčkami Portugalska.

Druhý kvalifikačný turnaj sa uskutoční od štvrtka do nedele (22. – 25. 9.) v chorvátskom Rovinji. Priamo na ME do Azerbajdžanu a Gruzínska postúpi víťaz skupiny, tím na druhom mieste čaká v úvode októbra baráž. Súperom druhého tímu D-skupiny bude druhý z „efka“ (Slovinsko, Bielorusko, Česko, Grécko).

Slovensko – Izrael 3:1 (17, –18, 20, 21)
112 minút, rozhodovali: Arrarte Mira (Šp.) a Geukes (Nem.), 50 divákov
Zostava SR: Kuciaková 7, Šmitalová 2, Kubová 10, Radosová 10, Pencová 17, Koseková 0, libero Valachová (Salanciová 0, Hrončeková 20, Crkoňová 4, Drobňáková 0, Dudová 2). Tréner: M. Rojko.

Marek Rojko (tréner SR): „Po prehre v druhom sete sme sa museli vrátiť k osvedčenému systému z Európskej ligy, že prevahu v útočných kombináciách mali blokárky. Vidieť to aj na štatistikách. Tam máme najväčšiu kvalitu a tou cestou sa musíme uberať. Som nesmierne rád, že sme získali tri dôležité body. Mrzí ma, že sme v polovici druhého setu zvoľnili, nerozumiem, prečo sa to deje. Potom treba prestriedať a družstvo mobilizovať, aby sme sa udržali v tempe, čo sa dnes podarilo. Dôležitý bol tretí set, v ktorom sme dôrazom na sieti a tlakom pri dohrávaní zvládli koncovku. Nepríjemný bol úvod štvrtého setu, v ktorom nám izraelský súper okamžite odskočil a opäť sme museli otáčať. Družstvu slúži ku cti, že zabojovali a odpracovali to. Dnes aj v sobotu tím ukázal dôležitú časť práce, to je súdržnosť a vzájomná podpora, ktorá sa aj pri alternatívnych striedaniach vypláca. Zostava, ktorú som vyprofiloval na Európsku ligu aj na kvalifikáciu, to na krajných pozíciách neplatí a musíme sa snažiť trafiť do základnej zostavy situačne. Potrebujeme mať pod kontrolou prihrávku a tým pádom sa môžeme presadzovať dôležitými hráčkami na prvom slede.“

Chorvátsko – Portugalsko 3:0 (15, 17, 18)