Mladé Slovenky v tajbrejku podľahli Belgičankám

Slovenské volejbalové reprezentantky do 19 rokov vo svojom stredajšom štvrtom vystúpení na majstrovstvách Európy žien tejto vekovej kategórie (27. augusta - 4. septembra) podľahli v Nitre rovesníčkam z Belgicka tesne 2:3 na sety.

01.09.2016 09:48
volejbal, volejbalová sieť, ilustračné foto Foto:
Ilustračné foto

Zverenky trénerky Evy Kosekovej už majú istotu umiestnenia medzi osmičkou najlepších tímov. Vo štvrtok 1. septembra nastúpia proti Bulharkám (20.00 h).

Majstrovstvá Európy volejbalistiek do 19 rokov v Nitre a maďarskom Györi (27. augusta – 4. septembra) – streda:

Francúzsko – Chorvátsko 3:0 (14, 23, 18)
Turecko – Bulharsko 3:2 (-23, 13, –21, 18, 10)

Slovensko – Belgicko 2:3 (23, –18, –21, 21, –10)
132 min, rozhodovali: Puecher (Tal.) a Pavlov (Rus.), 300 divákov
Zostava SR: SR: Sedláčková 3, Fričová 17, Körmendyová 0, Šunderlíková 19, Šepeľová 12, Cigániková 6, libero Španková (Šimková 2, Ramajová 0, Zimová 1, Tereňová 1, Adamovičová 5). Trénerka: E. Koseková.

Úvod duelu bol vyrovnaný. Slovenky viedli 8:5, ale Belgičanky znížili na 8:9. Potom sa pri servise Körmendyovej slovenské volejbalistky dostali do vedenia 15:10. súperky však zatlačili na podaní a vyrovnali na 15:15 a boj o prvý set pokračoval. V dramatickej koncovke otočili Slovenky z 21:22 na 24:22 pri podaní Fričovej. Domáce volejbalistky záver zvládli a prvý set vyhrali 25:23.

V druhom sete otočilo družstvo Belgicka z 1:3 na 6:3. Hosťujúce hráčky svoj náskok zvýšili na 9:5. Oba tímy predvádzali veľmi kvalitný volejbal a bojovalo sa o každú loptu. Šunderlíková z doskoku znížila na 9:11. Belgicko pritlačilo na podaní a po ese Coppensovej viedlo 14:9. Neskôr bolo už vyhrávali 17:10 a 20:13. Tereňová esom znížila na 15:20 a vliala ešte nádej na zvrat, ale len na chvíľu.

V treťom sete viedlo Belgicko 2:0, ale Slovenky pri podaní Fričovej otočili na 7:2. Belgičanky znížili na 6:7, ale po ese Adamovičovej a belgickom aute bolo 10:6. Hráčky súpera otočili na 12:11 a dostali sa do vedenia už 18:12. Slovenkské volejbalistky sa nevzdávali a po dvoch esách Cigánikovej bolo 16:18. Do dramatickej koncovky poslala set Cigániková a po jej bloku bolo 20:22. Záver však Belgicko zvádlo, set vyhralo 25:21.

Na začiatku štvrtého dejstva dala Adamovičová eso a Slovensko viedlo 4:2. Po dvoch útokoch Fričovej vyhrávali domáce hráčky 8:5. Potom zablokovala útok Cigániková, dobre zaútočila Šunderlíková a bolo 10:5. Belgicko znížilo na 10:11. Dráma pokračovala, po ulievke Šunderlíkovej a útoku Šepeľovej bolo 15:12. Slovenky sa rozbehli a vypracovali si vedenie 18:13. Belgičanky znížili po dobrom servise na 16:18. V koncovke viedol tím SR po útokoch Fričovej a Adamovičovej 22:18 a vynútili si tajbrejk.

Piaty set začali Slovenky skvele a pri servise Fričovej viedli 4:1. Belgicko otočilo na 9:5, keď bola na podaní Flamentovej. Domáce znížili na 8:9 a dostali sa späť do hry. Súperky však tajbrejk vyhrali 15:10 a celý duel 3:2.

Hlasy:

Eva Koseková (trénerka SR): „Zisk bodu je pre nás veľmi dobrý. Vedeli sme, že Belgicko bude veľmi silný tím a bude to iný zápas ako proti Chorvátsku a Francúzsku. Belgičanky majú veľmi dobrý pohyb po ihrisku, spracované herné činnosti jednotlivca a vedia svojím podaním vyvíjať veľký tlak. Na to som dievčatá upozorňovala celý čas. Ak chceme vyhrať, tak sa musíme naozaj sústrediť, aby sme my vyvinuli na nich tlak podaním. To sa nám dnes nepodarilo. Pokazili sme 20 podaní. Vždy keď sme pokazili servis, tak sme dostali napríklad eso, alebo sme si prihrali tak, že sme z toho nemohli útočiť.“

Lucia Sedláčková (nahrávačka a kapitánka SR): „Obe družstvá chceli veľmi vyhrať. Išlo nám celkom o veľa, predsa len sme už možno pomýšľali aj na postup do prvej štvorky. Asi sme to trochu prehnali, mali sme veľké očakávania a chceli sme rýchlo vyhrať. Možno sa nás v prvom sete trochu zľakli, išli sme do toho naplno, ale robili sme veľa chýb. Nezvládli sme to.“

Viac na túto tému: #volejbal