Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Basketbalistky dostali na ME do skupiny aj obhajkyne titulu

Obhajkyne titulu zo Španielska, reprezentantky jednej z usporiadateľských krajín Maďarska, ďalej basketbalistky Litvy a Švédska budú súperkami Sloveniek v základnej D-skupine v Šoprone (v hale MKB Aréna s kapacitou 2500 miest) na majstrovstvách Európy 2015.

29.11.2014 16:50 , aktualizované: 17:54
basketbalistky Slovenska Foto: ,
Basketbalistky Slovenska. Uprostred kapitánka Zuzana Žirková.
debata

Rozhodol o tom sobotňajší žreb v Budapešti. Dvadsať zúčastnených krajín rozdelil do štyroch základných skupín po päť družstiev. Do ďalšej fázy sa kvalifikujú po tri krajiny z každej z nich. Slovenky odštartujú šampionát proti Švédkam (11. júna), o deň neskôr narazia na Litovčanky, 13. júna vyzvú Španielky a ich účinkovanie v základnej skupine uzavrie duel proti Maďarkám 15. júna.

„Dostali sme sa do ‚hrateľnej‘ skupiny. Samozrejme, Španielky v nej budú jasnými favoritkami, ale ostatné tímy sú zdolateľné. Dostať sa medzi tri postupujúce družstvá bude našou povinnosťou. Ak mi bude slúžiť zdravie a dostanem sa do záverečnej nominácie, budem veľmi rada. Vrátim sa do Šoprona, kde som hráčsky pôsobila v predchádzajúcej sezóne,“ uviedla Katarína Tetemondová.

Výber SR na ME 2015 povedie ako hlavný kouč Maroš Kováčik; vo Francúzsku 2013 bol na čele realizačného tímu Ivan Vojtko, v Poľsku 2011 Natália Hejková a v Lotyšsku 2009 americká odborníčka Pokey Chatmanová. Na záverečné turnaje v rokoch 2005 (Turecko) a 2007 (Taliansko) sa Slovenky neprebojovali

Kontinentálny šampionát v Maďarsku a Rumunsku (11. – 28. júna 2015) v jeho úvode privítajú maďarské mestá Šopron a Szombathely, v Rumunsku Oradea a Temešvár. V druhej fáze (dve skupiny po šesť družstiev) každý postupujúci kolektív absolvuje duely proti tímom, s ktorými sa dovtedy nestretol. Dejiskami týchto súbojov budú Debrecín a Györ. Z každej nadstavbovej skupiny sa do štvrťfinále pozrú po štyri najúspešnejšie družstvá, ktoré už v Budapešti budú bojovať nielen o titul, ale aj olympijské hry v brazílskom Riu de Janeiro 2016.

Pre ženskú basketbalovú reprezentáciu Slovenska bude budúcoročný záverečný turnaj majstrovstiev Európy jubilejným desiatym kontinentálnym šampionátom v histórii samostatnej republiky. Výber SR nastúpil od roku 1993 na dovedna 64 stretnutí na ME, v ktorých dosiahol bilanciu 30 víťazstiev – 34 prehier. Najlepším umiestnením Slovenska bola 2. priečka na šampionáte v Maďarsku 1997, no mimoriadne cenný je predovšetkým bronz z talianskej Perugie 1993, kde štartovalo iba osem družstiev. Slovenky sa neprebojovali na ME v Turecku 2005 a Taliansku 2007, aktuálne ťahajú sériu štyroch účastí za sebou od Lotyšska 2009.

Zloženie základných skupín na ME basketbalistiek v Maďarsku a Rumunsku 2015:

A-skupina (Temešvár): Francúzsko, Česko, Ukrajina, Čierna Hora, Rumunsko
B-skupina (Oradea): Turecko, Bielorusko, Poľsko, Taliansko, Grécko
C-skupina (Szombathely): Srbsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Rusko, Veľká Británia
D-skupina (Šopron): Španielsko, SLOVENSKO, Litva, Švédsko, Maďarsko

debata chyba
Viac na túto tému: #basketbal #ženy #žreb #ME 2015