Popradský Lev hrať v KHL nebude. Liga štart klubu zrušila

Pravda.sk, ČTK, Boris Vanya, Michal Mašľany | 28.07.2010 18:40
Poprad Foto:
Hokejová aréna v Poprade bude aj naďalej slúžiť "len" hráčom extraligového klubu. KHL sa pod Tatrami hrať nebude.
HC Lev so sídlom v Poprade nebude v ročníku 2010/11 hrať v Kontinentálnej hokejovej lige. Rada riaditeľov KHL kvôli prieťahom zo strany slovenského zväzu a blížiaci sa štartu sezóny pôsobenie Leva v súťaži zamietla.

V pondelok výkonný výbor slovenského zväzu rozhodol, že HC Lev musí predložiť potvrdenie o členstve v Ruskej hokejovej federácii a žiadosť Ruskej hokejovej federácie o súhlas odohrať zápasy KHL v sezóne 2010/11 na Slovensku. Potom mali slovenskí funkcionári 18. augusta rozhodnúť, či tím bude skutočne hrať KHL v Poprade.

Ruská strana však označila nové slovenské podmienky za neopodstatnené a blokujúce „civilizované riešenie“ situácie. Podľa vedenia ligy už nemôžu ďalej zotrvávať v neistote, koľko tímov vlastne bude v budúcom ročníku KHL pôsobiť. Preto Rada riaditeľov rozhodla, že v sezóne 2010/11 HC Lev v súťaži hrať nebude, môže sa však po splnení všetkých náležitostí uchádzať o štart v nasledujúcom ročníku 2011/12.

Levíčatá" trénovali zbytočne. Za... Foto: SITA
HC Lev, tréning Levíčatá" trénovali zbytočne. Za Poprad hrať KHL nebudú.

Keď klub s názvom HC Lev Hradec Králové odmietli v Česku, hľadal azyl v Poprade. Slovenský zväz ľadového hokeja súhlasil s jeho pôsobením pod Tatrami na jeden rok. „Od začiatku sme však počítali s tým, že ho zaregistrujú v Rusku. Nemôžeme ho prijať za člena nášho zväzu, nespĺňa takmer žiadnu podmienku,“ uviedol šéf SZĽH Juraj Široký. Dodal, že projekt na zväze hneď neodmietli najmä preto, že zástupcovia HC Lev sľúbili v Poprade vybudovať tréningovú halu. „Ak sa klub stane členom Ruskej hokejovej federácie, platí, že môže na jednu sezónu pôsobiť v Poprade,“ povedal Široký.

Lenže hokejového Leva napokon nezobrali ani Rusi. „Telefonoval mi šéf KHL Alexander Medvedev. Presviedčal ma, aby sme klub zaregistrovali na Slovensku. Nepochodil. A v otázke prijatia klubu za člena Ruskej hokejovej federácie bol skeptický. Lúčil sa s tým, že projekt zrejme zastavia,“ vysvetlil Široký.

Postoj RHF naznačil v rozhovore pre server gazeta.ru. člen výkonného výboru Alexander Steblin: „HC Lev neakceptovali za člena slovenskej federácie. Toho sa držím. A prijať ho za člena ruskej federácie? Môžeme si k tomu sadnúť a odsúhlasiť to, ale potom bude musieť Lev sídliť v Rusku, mať svoj farmársky klub a mládežnícke tímy. A tiež to najdôležitejšie – ruských hráčov. Bol by to ruský a nie cudzí klub – s maximálne šiestimi legionármi.“

Steblin označil projekt HC Lev v Poprade za „divoký“. „Vlastníci klubu požiadali primátora, či im dovolí v meste hrať. Ten súhlasil s podmienkou, že podnikatelia vybudujú tréningové klzisko a podali si ruky. Až potom začali riešiť právne záležitosti celého prípadu.“

Dimitrij Kurbatov počas návštevy zimného... Foto: SITA
Dimitrij Kurbatov, Lev Poprad Dimitrij Kurbatov počas návštevy zimného štadióna v Poprade.

„Veľmi sme sa snažili o to, aby fanúšikovia v Českej republike a na Slovensku videli atraktívne zápasy KHL s hokejovými hviezdami a skvelými českými a slovenskými hráčmi. Boli sme blízko jedinečnej športovej príležitosti. Pri tak veľkom projekte rozhoduje množstvo okolností, nie iba čisto športových. Naše úsilie neľutujeme, toto rozhodnutie berieme ‘športovo’. Ne­gatívne ho ovplyvnil váhavý postoj Slovenského hokejového zväzu. Klub plnil všetky podmienky, ktoré mu boli postupne uložené, prišla však taká, ktorú už nebolo v našich silách splniť. V ďalších záležitostiach odkazujeme na znenie oficiálneho stanoviska KHL,“ vyhlásil Zdeněk Šesták, mediálny zástupca klubu HC Lev.

V Poprade sa od utorka pripravovala pod vedením trénerov Miloslava Hořavu a Radima Rulíka skupina dvadsiatich hráčov, medzi nimi Róbert Petrovický, Radoslav Suchý, Jiří Bicek, Rudolf Huna, či český útočník Jaroslav Bednář.

Vývoj udalostí ohľadom možného vstupu hokejového klubu HC Lev Hradec Králové do Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL):

 16. decembra 2009 – České noviny Deník priniesli informáciu, že zástupcovia KHL prejavili záujem vybudovať na východe Čiech klub, ktorý by bol v budúcnosti súčasťou ich súťaže. Námestník primátora Hradca Králové Martin Soukup uviedol, že by sa KHL v Hradci Králové mohla hrať už v budúcej sezóne, nový tím sa mal menovať Hradecký Lev.

21. decembra 2009 – Primátor Hradca Králové Otakar Divíšek rokoval v Moskve s viceprezidentom KHL Vladimirom Šalajevem o tom, že sumu vo výške 10–15 miliónov eur, potrebnú pre vstup do súťaže, by mal údajne pokryť hlavný partner ligy, spoločnosť Gazprom, a jeden silný sponzor z Čiech. Uzávierka prihlášok klubov do KHL bola stanovená na 1. apríla.

6. marca 2010 – Oficiálna internetová stránka KHL priniesla informáciu, že zástupcovia Hradeckeho Leva podpísali predbežnú zmluvu s predstaviteľmi KHL, ktorá deklaruje oficiálny záujem východočeského klubu štartovať v súťaži v sezóne 2010/11.

9. marca 2010 – Novo vzniknutý hokejový klub Lev Hradec Králové sa stal členom Českého zväzu ľadového hokeja (ČSLH).

18. marca 2010 – trojčlenný tím zástupcov KHL absolvoval inšpekčnú cestu do Hradca. V rozhovore pre Sovietskij Sport následne Šalajev uviedol, že Hradec Králové je na tom z uchádzačov o rozšírenie KHL najlepšie. Vedľa Hradca Králové o vstupe do súťaže konali aj Jugra Chanty Mansijsk, Budivelnik Kyjev a Vetra Vilnius.

23. marca 2010 – „Infraštruktúra Hradca Králové, s určitými výhradami, spĺňa požiadavky ligy. Všetko ale závisí na peniazoch. A finančné záruky klubu nás nepresvedčili,“ uviedol Šalajev v ruskom denníku Sport Express.

1. apríla 2010 – Vedenie klubu Lev Hradec Králové oficiálne podalo prihlášku do budúceho ročníka KHL. Prihláška bola odoslaná bez písomného súhlasu ČSLH.

30. apríla 2010 – Zástupcovia Leva Hradec Králové boli po rokovaniach v Moskve vyzvaní na predloženie ďalších informácií a podkladov, dôvodom bolo pravdepodobne 15 percent finančných prostriedkov, ktoré údajne chýbali k naplneniu bankových garancií. Lev dostal čas do 15. mája.

17. mája 2010 – Vedenie KHL rozhodlo, že ligu v budúcej sezóne rozšíri Kyjev a Chanty Mansijsk. V oficiálnej tlačovej správe KHL o Hradci Králové nebola žiadna zmienka.

25. mája 2010 – Prezident KHL Alexander Medvedev vyhlásil, že otázka možnej účasti Hradca Králové ešte nie je uzavretá.

4. júna 2010 – KHL schválila projekt Hradca Králové.

7. júna 2010 – Výkonný výbor ČSLH v hlasovaní jednomyseľne rozhodol, že nesúhlasí s účasťou hradeckého klubu v KHL v budúcej sezóne.

9. júna 2010 – Vedenie KHL oznámilo, že český klub HC Lev Hradec Králové v sezóne 2010/11 hrať Kontinentálne ligu nebude.

17. júna 2010 – Lev Hradec Králové vystúpil z ČSLH.

24. júna 2010 – Klub Budivelnik Kyjev sa kvôli problémom s rekonštrukciou štadióna rozhodol nevstúpiť do KHL.

6. júla 2010 – Lev Hradec Králové začal rokovania so zástupcami mesta Poprad, s klubom HK Poprad o možnosti využívania zimného štadióna a s vedením Slovenského zväzu ľadového hokeja, ktorý sa vstupu tímu do KHL s hosťovaním v Poprade nijako nebránil.

16. júla 2010 – Lev bol z rozhodnutia vedenia KHL prijatý do nadchádzajúcej sezóny tejto súťaže, jeho sídlom sa mal stať Poprad. Stal by sa tak prvým klubom KHL so sídlom mimo Rusko alebo krajiny bývalého Sovietskeho zväzu.

23. júla 2010 – Kluby slovenskej hokejovej extraligy odsúhlasili, aby celok Lev Hradec Králové pôsobil v rámci KHL v Poprade.

26. júla 2010 – Slovenský hokejový zväz nerozhodol o žiadosti klubu HC Lev hrať zápasy KHL na Slovensku a odložil verdikt na 18. augusta. Zároveň sa uzniesol, že klub nespĺňa podmienky, aby bol prijatý za riadneho člena SZĽH.

27. júla 2010 – HC Lev odtajnil káder, s ktorým sa chystal na vstup do KHL; v Poprade trénovali napríklad Róbert Petrovický, Rudolf Huna, Michal Hudec, Radoslav Suchý či Jaroslav Bednář.

28. júla 2010 – Rada riaditeľov KHL rozhodla, že HC Lev v nadchádzajúcom ročníku ligy hrať nebude. Dôvodom boli prieťahy zo strany slovenského zväzu a blížiaci sa štart sezóny. Podstatným sa ukázal aj fakt, že klub nebol nikde registrovaný.