Kapitán Američanov po výhre nad Lotyšmi: Som rád, že sme pomohli krajine, odkiaľ pochádzal Demitra

Športweb | 21.05.2024 19:49, aktualizované: 
Brady Tkachuk
Kapitán USA Brady Tkachuk.
Hala v Ostrave bola plná už pred večerným zápasom Slovenska so Švédskom. Na tribúne bolo počas súboja USA s Lotyšskom mnoho slovenských fanúšikov. Každý americký gól búrlivo oslavovali.

Dôvod bol jednoduchý. Slováci vedeli, že ak Lotyši nezískajú proti USA ani jeden bod, postup do štvrťfinále majú v kapse.

Aj pre amerických hokejistov išlo o dôležitý zápas. Vďaka víťazstvu sa vyšvihli na druhé miesto B-skupiny.

„Bol to veľmi emotívny a fyzicky náročný zápas. Som hrdý na chlapcov, že to zvládli aj keď sa súper dokázal priblížiť na rozdiel gólu. Ukázali sme skvelý charakter,“ vraví kapitán USA Brady Tkachuk.

Líder Američanov vie, že ak chcú na šampionáte uspieť, musia sa zlepšovať každým zápasom.

Slovenskí hokejisti na MS v Česku
Video

Pri otázke na podporu zo strany slovenských fanúšikov na tribúnach v Ostravar Aréne sa pousmial.

„Chlapci sa o tom v kabíne rozprávali. My sme sa však sústredili iba na nás. Atmosféra bola úžasná. Cítili sme aj podporu z našej krajiny a našich fanúšikov, ktorí nás sledujú na diaľku,“ mieni Tkachuk.

Jeho otec, jeden z najlepších útočníkov, ktorí kedy reprezentovali v NHL americký hokej, vytvorili s Pavlom Demitrom v St. Louis ikonický útok. Pekné spomienky na tragicky zosnulého slovenského útočníka má aj jeho syn.

„Pamätám si ho ako malý chlapec. Chodil sa pozerať na tréningy, kde sme korčuľovali ja a môj brat Matthew. Bolo to od neho krásne gesto. Môj otec ho zbožňoval a videl som, že jeho úmrtie ho poriadne zasiahlo,“ vraví Tkachuk.

Juraj Slafkovský, Brady Tkachuk Čítajte viac Úprimná pocta slovenskej legende. Demitra bol úžasný, s mojím otcom mali pevný vzťah, vraví kapitán USA

Po zápase s Lotyšskom reagoval na otázku, či má pre neho víťazstvo, ktoré pomohlo Slovákom do štvrťfinále, aj symbolický význam.

„Z globálneho hľadiska môžem určite venovať víťazstvo Pavlovi a jeho krajine. Teraz sa však už plne sústredíme na úspech amerického tímu,“ konštatuje kapitán USA, ktorý sa so svojím otcom počas turnaja už viackrát rozprával.

„O Pavlovi sa rozprávame často. Bol to jeden z jeho najlepších kamarátov. Stále pre neho veľa znamená priateľstvo, ktoré spolu mali,“ vraví Tkachuk.

USA hokej Čítajte viac Slovensko postúpilo do štvrťfinále! Zariadili to Američania. Súper našich v play off je známy

Spoluhráč Šimona Nemca z New Jersey Devils Luke Hughes si pochvaľoval atmosféru v záverečnom dueli skupiny.

Od Šimona žiadnu správu pred zápasom nedostal. „On sa stará o svoj tím a ja o môj. V tíme Devils veríme, že z neho vyrastá skvelý obranca. Je mimoriadne talentovaný a už v mladom veku predvádza výborné výkony,“ chváli Slováka Hughes.

Napriek tomu, že Američania prehrali so Slovákmi i Švédmi obsadili druhé miesto práve za severanmi.

„Myslím si, že výkony nášho tímu išli postupne hore. Až na malé výnimky sme hrali naozaj skvelý hokej. Všetci sa tešíme, že skupina je úspešne za nami a môžeme sa sústrediť na vyraďovaciu fázu,“ konštatuje Hughes.

Štatistiky Slovákov na šampionáte v Česku Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
Pozrite si čísla slovenských hokejistov, ktorý...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ