Chceli sme to už iba odfárať, vraví Hlavaj. Taktika Slovákov? Je prístupná na internete, čerpali sme z nej aj my, tvrdí tréner Poľska

Patrik Fotta | 16.05.2024 00:36, aktualizované: 
ČR Hokej MS2024 Ostrava B SR Poľsko Foto:
Slovenskí hokejisti počúvajú hymnu po víťazstve nad Poľskom.
Výkonom neoslnili. Na unavených Poliakov stačil slovenským hokejistom aj úsporný režim. Dvoma gólmi zostrelil nováčika elitnej kategórie útočník Lukáš Cingel, troma bodmi sa blysol kapitán Tomáš Tatar a brankár Samuel Hlavaj si pripísal premiérové čisté konto na šampionáte pri výhre 4:0.

Po dvoch rýchlych góloch v úvodnej tretine sa zdalo, že zverenci trénera Craiga Ramsayho sa prispôsobili pomalšiemu tempu súpera.

„Vedeli sme, že hrajú rýchly hokej a sú nepríjemní v protiútokoch. V niektorých fázach zápasu nám to robilo problém. Je skvelé, že sme zvládli aj takýto duel a máme tri body,“ vraví dvojgólový strelec zápasu.

Tri zo štyroch presných zásahov zariadila druhá formácia. Podľa rodáka zo Žiliny je aj pre ďalší vývoj šampionátu dôležité, že sa presadzujú všetky lajny.

Slovenskí hokejisti na MS v Česku
Video

„Veľká vďaka patrí Samovi Hlavajovi, ktorý nás podržal v kľúčových momentoch. Nepustil gól na 1:2, ktorým by sa súper nakopol. Našťastie sme sa nemuseli v závere strachovať o víťazstvo,“ konštatuje Cingel.

S dvadsiatimi úspešnými zákrokmi a čistým kontom sa o trojbodový úlovok pričinil brankár Samuel Hlavaj.

„Pre mňa to bol veľmi ťažký zápas. Musel som sa celý čas sústrediť. Skúšali to na mňa z každej pozície, dokonca aj spoza bránkovej čiary. Priznám sa, že som sa cítil horšie, ako proti Amerike z dôvodu, že pre nás to bola povinná jazda a Poliaci nemali čo stratiť,“ hodnotí Hlavaj.

Sám priznáva, že výkon tímu v druhej tretine išiel výrazne dole.

„Neviem, čo sa s nami stalo. Asi sme si mysleli, že to už iba odfárame do konca. Začali sme robiť chyby a súper si vytváral šance,“ vraví Hlavaj.

Lukáš Cingel, Tomáš Tatar Čítajte viac Žiadna povinná jazda, na tretiu výhru sa Slováci nadreli. Nováčik z Poľska bojoval až do konca

Na otázku, čo pre neho znamená čisté konto, hoci iba v zápase proti papierovému outsiderovi, zareagoval pohotovo.

„Netreba znevažovať súpera. Bol to zápas, ako každý iný. Či je to Poľsko, Amerika alebo Kanada. Osobne som spokojný a treba na tom stavať aj ďalej,“ konštatuje Hlavaj.

Po štyroch zápasoch majú Slováci na konte osem bodov. V tabuľke im patrí druhé miesto za Švédmi, ktorí zatiaľ ešte neprehrali.

„Čaká nás ešte dlhý turnaj. Pred nami sú náročné zápasy. Musíme sa pozerať dopredu,“ hodnotí Cingel, ktorý oba presné zásahy zaznamenal z priestoru pred bránkou.

„Teraz to vyšlo na mňa. Vraveli sme si, že chceme hrať jednoducho. Najbližšie to padne niekomu inému,“ mieni.

Na štadióne v Ostrave ho bola podporiť aj rodina. „Dúfam, že ich víťazstvo potešilo. Čakajú nás dva dni voľna. Pôjdeme aj s chlapcami na spoločnú večeru,“ konštatuje Cingel.

ostrava8 Čítajte viac Dajte nám Slafkovského a uvidíte, vravia Poliaci. Fanúšikmi v Ostrave otriasla správa o atentáte na premiéra: Je to strašné

Poliaci odohrali druhý zápas za dva dni a na ich pohybe to bolo vidieť. V niektorých momentoch za Slovákmi nestíhali.

„Chýba nám viac skúsenosti. To isté platí aj o presilovkách. Pred dvoma rokmi sme v nižšej kategórii MS hrali proti Srbsku. Pozrite sa, kto stál proti nám teraz. Za päť dní sme hrali štyri ťažké zápasy,“ hodnotí tréner poľského tímu Róbert Kaláber.

V záverečnej tretine musel vystriedať brankára Tomáša Fučíka, ktorý sa zvíjal od bolesti ležiac na bránkovej čiare.

„Mal svalové problémy. Povedali sme si, že ho radšej pošetríme na dôležitejšie zápasy. Sám sa ma pýtal, či sa má vrátiť, ale nechceli sme riskovať,“ uvádza Kaláber.

Ramsay slovensko Čítajte viac Slováci vyhrali na nulu, ale Ramsay sa mračil: To nebola hra, akou sa chceme prezentovať. Slafkovský? Musí pochopiť dôležitú vec

Slovenský tréner Poliakov na margo taktiky dodal: „Nič ma neprekvapilo. Craig Ramsay robí semináre pre trénerov. Nerobí okolo svojej taktiky tajnosti. Je dostupná na internete a všetci slovenskí tréneri k nej majú prístup. Ja sám z nej často čerpám. Viem presne, čo budú jeho hráči robiť,“ konštatuje slovenský kouč Poliakov.

Po dvoch dňoch voľna čakajú slovenský tím cez víkend súboje s Francúzskom a Lotyšskom.

V oboch dueloch sú Slováci favoritmi. Ak naplnia papierové predpoklady, v záverečnom dueli skupiny so Švédmi by si mali zahrať o prvé miesto.

"Francúzi budú hrať aktívne. Nemôžeme nič podceniť. Do zápasu musíme ísť s naším herným prejavom, ktorým sa chceme stále prezentovať. Dva dni voľna nám padnú vhod.

Využijeme ich na správnu regeneráciu. Môžeme ísť pokojne aj do zoologickej záhrady. Ja mám zvieratá rád. Ak sa nazbierame viacerí chalani, tak prečo nie," vraví o plánoch obranca Michal Ivan.

Zápas Slovensko - Poľsko v obrazoch Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Brankár Tomáš Fučík z Poľska držal súpera nad...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ