Nitra i Spišská potvrdzujú, že úspech sa nedá kúpiť. Čo je X-faktor finalistov? Mne by to nesedelo, vraví Valábik

Patrik Fotta | 20.04.2024 08:29
SR hokej TEL extraliga 18. kolo Nitra Spišská... Foto:
Bitka o východ mala náboj a iskrilo sa najmä v úvodnej tretine.
V extraligovom finále hrajú proti sebe mužstvá, s ktorými sa príliš nepočítalo. Spišiaci nastúpili v semifinále proti obhajcovi titulu z Košíc. Toho vyradili v sedemzápasovej bitke. Nitrania skončili v základnej časti až na ôsmom mieste. Na ceste do finále si poradili s dvoma najvyššie nasadenými tímami (Popradom a Michalovcami). V tejto sezóne sa potvrdila známa fráza - za málo peňazí, veľa muziky.

Hoci ide o kluby s nižšími rozpočtami a menšími štadiónmi, dokázali postaviť konkurencieschopné kádre so skúsenými Slovákmi a kvalitnými legionármi.

O tom, čo bude v boji o titul kľúčové, sme sa rozprávali s hokejovým expertom a bývalým reprezentantom Borisom Valábikom (38).

„Osobitným faktorom bude výhoda domáceho ľadu pre Spišiakov. Nitra v sezóne dokázala, že vie na Spiši uspieť. Šance oboch vidím 50 na 50,“ vraví.

Prekvapil vás postup Spišiakov cez obhajcu titulu z Košíc?

Príliš sa s nimi nepočítalo. Košičania mali skúsený tím vedený kvalitným trénerom. V tomto súboji boli favoritom. O to väčšiu pochvalu si Spišiaci zaslúžia. Podarilo sa im niečo mimoriadne. Očividne robia veci správne, keďže sa každým rokom zlepšujú.

Rozhovor s Michalom Hudecom o finále extraligy
Video

Navyše majú fantastických fanúšikov, ktorí sa starajú o úžasnú atmosféru. Je vidno, že hokej na Spiši ľudia „žerú“. Aj preto hrajú Spišiaci na vlastnom ľade vynikajúco.

Ako by ste charakterizovali ich herný prejav?

Je to ofenzívne mužstvo, ktoré nie je zviazané taktikou. Útočníci majú viac voľnosti a nemusia sa obávať defenzívnych chýb. Na to však potrebujete kvalitných hráčov. A tých Spišská má. Napriek výraznej útočnej sile nemá veľké problémy v obrane.

Juraj Slafkovský Čítajte viac Na Slafkovského som kričal, že je úbožiak. Nechápal som, čím ho doma kŕmia. Slovanské korene zaprel, bude z neho superhviezda

Podobne je na tom aj Nitra, ktorá vyznáva ofenzívny hokej. Môžu sa teda fanúšikovia tešiť na gólové hody?

V oboch mužstvách funguje X-faktor, ktorý ich posunul do finále. Je u nich vidieť veľká pohoda. Je pravda, že ani Nitrania nie sú príliš defenzívne ladení. Súvisí to s trénermi a ich filozofiou. Nie každému tímu by to však mohlo vyhovovať.

Prečo?

Keď sa na to pozerám z vlastnej skúsenosti, viem to posúdiť. Fanúšikovia, ktorí hrajú NHL na PlayStatione, na to môžu mať iný názor. Ja som hokej hral a vždy mi ako defenzívnemu obrancovi vyhovovalo, keď sme mali jasnú štruktúru.

Jakub Voráček Čítajte viac V NHL si zarobil desiatky miliónov dolárov. Hviezdny Čech priznal problémy s peniazmi. Keby som poslúchol otcove rady...

Presne som vedel, kde sa moji spoluhráči postavia a kam mám poslať prihrávku. Podobne je na tom mnoho ďalších hráčov. Jedným z nich je napríklad Jozef Stümpel, ktorý priznal, že mu Stavjaňov štýl nevyhovoval.

Hokej, aký hrá Nitra a Spišská teda nesadne každému. Ich doménou je kreativita. Popri nej robia aj chyby. Je len na hráčoch, čo dokážu v útočnom pásme vytvoriť po riskantnej prihrávke či kľučke. Oba tímy majú hráčov, ktorí to vedia. Práve preto sa môžeme tešiť na pekný ofenzívny hokej.

Ukázali Nitrania a Spišiaci cestu pre menšie kluby, ktoré nemajú veľké rozpočty, ako dosiahnuť úspech?

Ľudia na Slovensku majú radi outsiderov. V tom je hokej krásny. Oba kluby dokázali, že úspech sa nedá kúpiť. A to je len dobre, pretože inak by sme už pred sezónou vedeli, kto bude vo finále. Bola by to nuda. V oboch prípadoch sú to pekné príbehy. Navyše, play off potvrdzuje, že do veľkej miery hrá rolu charakter.

Boris Valábik. Foto: RTVS
Boris Valábik Boris Valábik.

Výkony Nitry do veľkej miery závisia od formy Samuela Bučeka. Bude práve on rozhodujúcim faktorom vo finále?

Filip Bajtek i Tomáš Hrnka hrajú výborne v play off. Samozrejme, jasným lídrom je Buček. Potrebuje ešte niečo, aby sa stal hráčom európskej úrovne. Ak hrá dobre a má sebavedomie, je nezastaviteľný.

Pre Spišiakov bude dôležité, aby ho eliminovali, hoci aj provokáciami. Samo má obrovský vplyv na hru Nitry. Tá má výhodu v tom, že jej obrancovia hrajú jednoducho. To je pri ofenzívne ladenom mužstve mimoriadne dôležitý prvok.

SR Hokej Extraliga Štvrťfinále Play Off Zápas Štvrtý BBX Čítajte viac Najväčšie prekvapenie extraligy? Zažívam prelomovú sezónu. Šatan a spol. mu dopriali to, na čo čakal dva roky

Spomínate provokácie. V oboch mužstvách sú hráči, ktorí dokážu súperovi brnkať na nervy. Bude sa vo finále na ľade iskriť?

Nitra má v tomto smere hráčov ako Bajtek či Matej Bača, ktorí nemajú u súperov dobré meno. Práve preto sú pre svoj tím nenahraditeľní. V Spišskej sa dokáže dostať súperom pod kožu Juraj Majdan.

Ani v jednom tábore si tak nemôžu vyčítať, že tí druhí sú neférovejší. Je možné, že sa dočkáme aj nejakého pästného súboja.

Môže mať Nitra mierne navrch z trénerského pohľadu, keďže Antonín Stavjaňa má väčšie skúsenosti?

Jeho najväčšia sila je v tom, že dokáže navodiť pohodu v kabíne. Vôbec to však nie je o tom, že by bol na hráčov mäkký. Je to o povahe a prístupe.

SR hokej TEL extraliga 18. kolo Nitra Spišská Nová Ves NRX Čítajte viac Finále uzavrie dva pekné príbehy Spišskej i Nitry. Okolo Slafkovského a Nemca sa tvorí nová generácia zlatých chlapcov

Keď sa k mužstvu vrátil Stavjaňa, počul som od jedného nemenovaného hráča Nitry: Už je dobre, taťka je späť. Predovšetkým s hráčmi, ktorí sú v Nitre dlhšie, má vytvorený špeciálny vzťah.

Ktorému tímu vo finále veríte viac?

Na to nemám jednoznačnú odpoveď. Záležať bude na tom, komu lepšie zachytajú brankári, kto urobí menej chýb v obrannom pásme a či sa dokáže Buček presadiť tak, aby potiahol celé mužstvo.

Osobitným faktorom bude výhoda domáceho ľadu pre Spišiakov. Nitra v sezóne dokázala, že vie na Spiši uspieť. Šance oboch vidím 50 na 50.

Martin Marinčin Čítajte viac Pohroma pre Ramsayho výber aj Třinec. Kľúčový obranca ležal na ľade v neprirodzenej polohe, Slovák má po sezóne

Blížia sa MS v Česku. Okrem spomínaného Bučeka bol v hľadáčiku vedenia reprezentácie útočník Róbert Džugan. Majú reálnu šancu zabojovať o nomináciu na šampionát?

Určite ich budú tréneri sledovať. Dôležité bude, či niekto výrazne nepohorí a naopak, či si dokážu títo chalani udržať výkonnosť. Videli sme už v minulosti, že vedenie národného tímu dáva šancu hráčom, ktorí majú v danom momente najlepšiu formu.

U Bučeka je situácia špecifická. V reprezentácii by musel prijať úplne odlišnú rolu akú má v Nitre. Je otázne, či by sa zmestil do prvých dvoch útokov, kde typologicky patrí. Nie je hráčom, ktorého by vedeli tréneri stopercentne využiť v oslabeniach.

Výnosy klubov hokejovej extraligy v minulom roku Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Údaje pochádzajú z účtovných závierok...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ