Budete tlačiť na Slafkovského a spol. ohľadne MS? Keď počul tréner Montrealu túto otázku, zamrmlal pár slov a odišiel

Športweb | 03.04.2024 11:18
Martin St. Louis Foto:
Tréner Montrealu Martin St. Louis.
Majstrovstvá sveta sa blížia a s ich príchodom sa množia aj viaceré otázniky. Dokonca aj v zámorí, kde sa svetový šampionát nikdy netešil veľkej obľube a fanúšikovia radšej sledovali vyvrcholenie bojov o Stanleyho pohár.

Po zápase Montrealu Canadiens, mužstva, za ktoré hrá aj Slovák Juraj Slafkovský, sa však na tlačovej konferencii rozoberala aj téma MS. Pravda, netrvalo to dlho, lebo po položenej otázke sa tréner Canadiens Martin St. Louis zdvihol a odišiel.

Dorazila ho otázka od Martina McGuira z rádia 98,5 fm. St. Louis pritom predtým odpovedal ochotne desať minút na otázky ostatných žurnalistov.

„Je pre vás ako trénera dôležité vidieť vašich zdravých hráčov na majstrovstvách sveta? Povzbudzujete ich, aby tam išli?“ opýtal sa McGuire.

Reakcia St. Louisa prítomných novinárov trošku zaskočila. Tréner jednoducho povedal, že do konca sezóny zostáva ešte desať zápasov a že nebude odpovedať. Vzápätí sa zodvihol a opustil tlačovú miestnosť.

Adam Gajan Čítajte viac Mladý Tatranec si kliesni cestu do NHL so Záhorákmi na prilbe. Gajan si od štrnástich varí a perie sám, Amerika mu zatiaľ "wau" nepríde

Naznačil tak, že zvyšných desať duelov, hoci má Montreal už len teoretickú šancu postúpiť do play off, je preňho omnoho dôležitejších, ako to, čo bude potom.

Jeho reakcia sa veľmi páčila portálu Habs Fanatics, ktorý situáciu opísal takto: "Pomerne nečakane sa dnes skončila tlačová konferencia hlavného trénera Montreal Canadiens Martina St. Louisa.

Novinár, ktorého dobre poznáte, položil otázku týkajúcu sa majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré sa uskutočnia až po sezóne a St. Louis odmietol odpovedať.

Nám sa to páči. Ukazuje to, že aj na konci sezóny sa sústredí na 110 percent," napísal portál.

Jakub Hoferica Čítajte viac A neprekážalo by vám, keby s vami býval jeden mladý Kanaďan? Keď som počul meno, vedel som, koľká bije

Toto sú hráči Montrealu, ktorí by mohli pokračovať v hokejovej sezóne na MS aj po základnej časti:

  • Kanada: Nick Suzuki, Samuel Montembeault, Mike Matheson, Alex Newhook
  • Spojené štáty americké: Cole Caufield a Cayden Primeau
  • Slovensko: Juraj Slafkovský
  • Fínsko: Joel Armia

St. Louis sa síce o MS baviť nechcel, ale Slafkovský v nedávnom rozhovore pre oficiálnu stránku NHL áno. „Je to blízko Slovenska a môže sa prísť pozrieť celá rodina, babky aj všetci. Bolo by to super a ak budem zdravý, tak som tam na 100 percent,“ odpovedal Slafkovský.

Najvyššie draftovaný hráč roka 2022 má po 74 dueloch tejto sezóny na konte 42 bodov (15+27).

Na Slafkovského začiatky si pred pár týždňami pre zámorský web nhl.com zaspomínal aj Craig Ramsay, reprezentačný tréner Slovenska. Zaujal ho vraj nielen z hokejovej ale aj ľudskej stránky.

„Juraj má nákazlivý úsmev. Patrí medzi najobľúbenejších hráčov montrealských fanúšikov a dlho to tak aj ostane,“ vraví Ramsay, ktorý vedie slovenskú reprezentáciu od roku 2017.

„Ja si však vždy budem pamätať jeho úsmev z obdobia, keď bol čerstvý teenager. Nikdy predtým som netrénoval hráča s mriežkou na prilbe a so strojčekom na zuboch. Mal na sebe veľa kovu,“ konštatuje Kanaďan s úsmevom.

Slafkovský bol už ako tínedžer z fyzickej stránky pripravený na mužský hokej. „Sledoval som ho na ľade a hoci mal postavu ako obor, vyzeral ako dieťa,“ hodnotí Ramsay.

Video

Je hrdý na to, že pomohol rozbehnúť profesionálnu kariéru rodáka z Košíc.

"Je jedným z mojich najobľúbenejších hráčov. Miloval som trénovať ho. Mal len šestnásť rokov, keď som ho pozval na majstrovstvá sveta. Podobné to bolo aj so Šimonom Nemcom. Niektorí ľudia vo vedení slovenského hokejového zväzu mi hovorili, že to nemôžem urobiť.

Odvetil som, že som tréner a hráčom verím. Hrali veľmi dobre, aj keď Juraj v prvom zápase na majstrovstvách neskóroval. Vo februári 2022 som ho pozval do tímu na zimnú olympiádu v Pekingu. A všetci vieme, ako to dopadlo," tvrdí Ramsay a spomína na historický bronz.

Progres slovenského útočníka hodnotí Ramsay veľmi pozitívne.

"Či ma to prekvapilo? Nie. Či to na mňa urobilo dojem? Áno. Pred draftom 2022 som sa rozprával s Vinncentom Lecavalierom a povedal som mu, že tento mladý muž urobí všetko, čo od neho tím žiada.

Čím viac príležitostí dostane, tým bude lepší. Má obrovskú chuť zlepšovať sa a je veľmi šikovný,“ vraví.

Svojho zverenca z reprezentácie si bol Ramsay pozrieť nedávno aj naživo v zápase NHL.

Vybral sa na zápas Montrealu s Washingtonom. Slafkovský v ten večer prvýkrát v NHL zaznamenal dva góly v jednom zápase.

Juraj Slafkovský Čítajte viac Slafkovský hviezdou zápasu, novinárov rozosmial odpoveďami. Noc Slovákov v NHL? Gól a tri asistencie

„Nesústredil som sa len na tie dva góly, pretože predviedol veľa dobrých vecí“, hodnotí Ramsay.

Páčilo sa mu, ako Slafkovský číta hru, jeho defenzívna činnosť aj presné prihrávky.

„Teraz hrá so Suzukim a Caufieldom. Uvedomuje si, že musí túto šancu maximálne využiť. Miesto v prvom útoku vníma ako poctu. Mať na krídle hráča ako Juraj je pre Suzukiho a Caufielda ako za odmenu.“

Podľa Kanaďana má Slafkovský prirodzený talent, schopností a silnú túžbu tvrdo na sebe pracovať.

Načítavajú sa športové výsledky...