Slafkovský a spol. si musia dať pozor. Aby nedopadli ako Réway. Jedna vec by sa mohla Slovensku vypomstiť

Patrik Fotta | 19.08.2023 05:40
Ernest Bokros a martin Reway
Ernest Bokroš (vľavo) trénoval v minulosti Martina Réwaya, ktorý si v uplynulých sezónach zahral za extraligové kluby v Poprade, Košiciach či Spišskej Novej Vsi.
Patrí medzi najúspešnejších slovenských trénerov. V zbierke má zlato i striebro z MS, s juniormi získal bronz v roku 2015. Na klubovej úrovni sa dva razy tešil z majstrovského titulu na Slovensku (so Slovanom a Zvolenom) a raz v Česku (so Zlínom).

Skúseného Ernesta Bokroša, ktorý o pár dní oslávi 64. narodeniny, čaká nová výzva. Hokejistov Žiliny má za úlohu posunúť do extraligy.

Ako bývalý tréner reprezentácie do 20 rokov stále pozorne sleduje aj mladé talenty.

Ako tréner ste zažili partiu talentovaných hráčov okolo Martina Fehérváryho či Martina Réwaya. Minulý rok bol draftovou jednotkou v NHL Juraj Slafkovský a v prvom kole draftovali aj Šimona Nemca a Filipa Mešára. Tento rok patril Daliborovi Dvorskému či Samuelovi Honzekovi. Ako vnímate vývoj mládežníckeho hokeja na Slovensku?

Musíme si vážiť, keď nám vyskočia podobné talenty. Súčasnej generácii chýba väčšia motivácia, než akú mali hráči v minulosti. Pokiaľ chceme udržať na Slovensku hokej na vysokej úrovni, nesmieme podceniť prácu s mládežou.

Video

Postupom času by sa nám to mohlo vypomstiť. Bolo by skvelé sa postupne vrátiť k hokejovým akadémiám na podobnom princípe ako fungovali kedysi Dukly. Nárast talentov by bol ešte väčší ako je v súčasnosti.

V akom zmysle chýba podľa vás hráčom motivácia?

Poukazoval som skôr na to, že je iná doba. Mládež má dnes úplne iné možnosti. Nemyslím tým len šport. Môže cestovať kamkoľvek sa jej zachce. V minulosti mladým práve šport pomáhal k spoznávaniu nových krajín. Myslím si, že aj z toho dôvodu už šport v takej miere neťahá mladých ako kedysi.

Máte zo Slafkovského, z Nemca, Dvorského a ďalších dojem, že môžu dosiahnuť pre slovenskú reprezentáciu podobné úspechy, aké sa podarili hráčom zo „Zlatej generácie“?

Poviem to na rovinu: jedna vec je mať talent a druhá je uplatniť ho v praxi. Stále budem spomínať na moje pôsobenie v mládežníckom hokeji, kde som prišiel do kontaktu s Martinom Réwayom. Toho som stále považoval za najväčší talent.

Carson Briere Čítajte viac Z klubu ho po incidente vyhodili. Syn slávneho Kanaďana hrá na Slovensku: Z najväčšej chyby v živote som sa poučil

Vidím, že jeho hokejový osud stále nie je na takej úrovni, aký by si zaslúžil. Bez tvrdej práce však nie je možné talent naplno zúročiť. V tomto smere si treba vážiť hráčov ako Marián Hossa, Zdeno Chára, Pavol Demitra či Marián Gáborík. Obrovský talent pretavili vďaka poctivej práci a zdokonaľovaniu sa.

Mal by pre mladých hráčov slúžiť príbeh Martina Réwaya ako príklad, že iba talent nestačí?

Jednoznačne. Talent vám nič nezaručuje a rovnako ani draft. Je skvelé, že si slovenské talenty všímajú kluby z NHL. Dostanú sa na krôčik od veľkého hokeja. Musia však využiť príležitosť, ktorú im dajú, aby sa presadili. Je to len na nich.

Koho z bývalých hráčov považujete za najväčšieho pracanta?

Poviem dve mená. Róbert Švehla a Zdeno Chára. Videl som ich na vlastné oči v mladšom veku a neboli to veľmi talentovaní hráči.

Poctivou a tvrdou prácou si to však vydreli a udržali sa na vrchole v NHL niekoľko rokov. Považujem za väčšie umenie, ak sa hráč, ktorý nemá taký veľký talent, presadí vďaka silnej vôli až na vrchol.

Ernest Bokroš bol päť rokov trénerom slovenskej... Foto: SITA, Jozef Jakubčo
reprezentácia do 20 rokov, juiorská reprezentácia, Ernest Bokroš Ernest Bokroš bol päť rokov trénerom slovenskej reprezentácie do 20 rokov.

Majú mladí hráči v súčasnosti dostatok priestoru, aby sa na Slovensku presadili a postupne sa presunuli do zámoria alebo do lepších európskych líg?

Dnešné mladé talenty majú obrovskú prienikovú cestu do mužského hokeja. V minulosti to mali mladí hráči v tomto smere omnoho náročnejšie. Keď sa chcel mladý talent presadiť v áčku, musel o miesto tvrdo bojovať. Teraz to majú hráči podstatne zjednodušené.

Prejdime k vám. V lete ste prijali ponuku zo Žiliny, ktorá sa niekoľko sezón neúspešne pokúša o návrat do najvyššej súťaže. Má na to v aktuálnej sezóne dostatočne kvalitný káder a podmienky?

Keďže som v minulých rokoch trénoval extraligové kluby, ktoré sa pohybovali v spodnej polovici tabuľky (Detva, Prešov, Liptovský Mikuláš, pozn. red.), môžem len potvrdiť, že Žilina spĺňa všetky podmienky pre pôsobenie v extralige.

HOKEJ: Slovensko - Rakúsko Čítajte viac Nech Ramsay pokračuje. Vyrastie pri ňom dobrý slovenský tréner, verí Hudáček. Koniec v Třinci? Boli to len šumy

Sú porovnateľné s mužstvami, v ktorých som v uplynulých sezónach pôsobil. Z hľadiska zázemia sú na prvú ligu až nadštandardné. Žilina si účasť v extralige zaslúži.

V akej fáze prípravy sa momentálne nachádzate?

Máme za sebou prvý blok, ktorý trval štrnásť dní. Bol zameraný na kondičnú stránku, organizáciu hry a systémové veci. Som rád, že sa nám podarilo všetko, čo sme si naplánovali, aj splniť. Prispeli k tomu dvojfázové tréningy, vďaka ktorým sme mali na všetko dostatok času.

V treťom týždni chceme nabehnúť na herný cyklus, k čomu nám pomôžu aj prípravné zápasy. V rámci toho chceme dôsledne spoznať všetkých hráčov. Úplne inak sa prejavujú v tréningoch a inak v zápasovej záťaži.

Viacerí hráči na čele s kapitánom Martinom Kriškom sa vyjadrili, že ich k odchodu z Liptovského Mikuláša dohnal príchod nového majiteľa Róberta Ľuptáka. Bol aj váš rozchod s ním komplikovaný?

Ja mám s pánom Ľuptákom veľmi korektné vzťahy. Nikdy sme si nerobili napriek. Odchod z Mikuláša bolo moje vlastné rozhodnutie.

Libor Sulak a Dominik Hasek Čítajte viac Máš v hlave ukrutné prázdno! V národnom tíme nemáš čo hľadať. Osobnosti reagujú na Čecha z KHL, ktorý sa obul do Hašeka

Zvážil som, že by naša spolupráca nebola dobrá, keďže som od neho odišiel z Prešova na Liptov, kde sa stal novým majiteľom klubu. Nemal som žiadny problém s ukončením platného kontraktu. Cítil som, že tak to bude najlepšie.

V Žiline trénuje aktuálne najlepšia hokejistka Slovenska Nela Lopušanová. Stretli ste sa s ňou na štadióne?

Samozrejme ju vnímam. Je to obrovský talent ženského hokeja. Zatiaľ som ju na štadióne zahliadol len v útrobách a nie na ľade. Zrejme bola pozrieť brata, ktorý tam tiež trénuje.

Osobne som s ňou zatiaľ žiadnu skúsenosť nemal a ani sme sa nemali možnosť rozprávať. Viem, že vyhrala nedávno cenu, sledujem jej úspechy na turnajoch a čítam o nej články. Držím jej palce, aby sa jej darilo aj naďalej.

Aj títo velikáni si zahrajú na Hossovej rozlúčke Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
  Daniel Alfredsson (vpravo).

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ