Z klubu ho po incidente vyhodili. Syn slávneho Kanaďana hrá na Slovensku: Z najväčšej chyby v živote som sa poučil

Patrik Fotta | 14.08.2023 10:14
Carson Briere Foto: ,
Carson Briere (vpravo).
Nebýva to zvykom. Dokonca by sa to dalo označiť za raritu. Syn slávneho kanadského hokejistu bude hrať najvyššiu slovenskú súťaž. Dôvod, prečo sa rozhodol uprednostniť Európu pred zámorím je však už na prvý pohľad zrejmý. Carson Briere (23) si doma v USA poriadne zavaril.

V marci sa objavilo na sociálnych sieťach video, ako s kamarátom v tamojšom bare zhodili zo schodiska invaldiný vozík. Dievča, ktorému patril, bolo v tom čase na toalete.

Pri autonehode v roku 2021 prišla o obe nohy. Briera aj s kamarátom následne obvinili z poškodzovania majetku a výtržníctva.

Klub Mercyhurst University vylúčil mladého hokejistu, ktorý o pár mesiacov neskôr podpísal zmluvu s extraligovým nováčikom HC 19 Humenné.

Po incidente s invalidným vozíkom, ktorý sa udial pred piatimi mesiacmi, ste prišli o miesto v univerzitnom tíme. Ako veľmi vás to poznačilo?

Veľa som od vtedy na sebe pracoval a rozprával som sa o tom s ľuďmi. Samozrejme, poučil som sa a snažím sa byť lepším človekom. Nemohol som potom iba sedieť, báť sa, čo o mne ľudia hovoria a nič nerobiť. Musel som sa posunúť v živote ďalej. Sústredím sa na novú etapu

Čo vám na to povedali doma rodičia?

Boli, pochopiteľne, sklamaní, ale zároveň sa ma snažili podporiť, pretože videli, že ma to trápi. Veľmi mi pomohli prejsť si zložitým obdobím. Je to už, našťastie, za mnou. Teraz sa plne sústredím na prítomnosť a výkony v novom tíme.

Libor Sulak a Dominik Hasek Čítajte viac Máš v hlave ukrutné prázdno! V národnom tíme nemáš čo hľadať. Osobnosti reagujú na Čecha z KHL, ktorý sa obul do Hašeka

Váš otec je bývalý úspešný hráč NHL. Na konte má dva tituly majstra sveta a jednu zlatú medailu z juniorského šampionátu. Aký máte vzťah?

S otcom vychádzam perfektne. Celkovo sme hokejová rodina a navzájom si pomáhame. Mám dvoch bratov a obaja hrajú v univerzitných ligách. Odmalička sme si boli veľmi blízki. Často sme sa sťahovali, keď otec menil kluby v NHL.

Aj to nás ako rodinu zblížilo. Otec bol fantastický hráč s výborným hokejovým myslením. Je skvelé mať niekoho, kto vám po zápase zavolá a poradí, čo som urobil dobre a čo by som mal zlepšiť.

Niekedy ma to štve, ale viem, že je to môj otec a snaží sa mi pomôcť. Zažíval podobné veci, keď bol mladý a teraz sa mi snaží odovzdať svoje skúsenosti.

Aká je najkrajšia hokejová spomienka, ktorá sa vám s ním viaže?

Keď sa Philadelphia dostala do finále Stanleyho pohára, kde ale prehrala s Chicagom. Mesto vtedy neskutočne žilo hokejom. Atmosféra bola absolútne šialená. Rozhodne je to môj najkrajší hokejový zážitok.

08. Slafkovský Čítajte viac Slafkovský pobavil reakciou na maturitné tablo. Nemali moju fotku v bielom tričku tak museli použiť inú, smial sa Slovák

Ako sa zrodil váš prestup do Humenného?

Rozprával som sa s mojím agentom a snažili sme sa prísť na to, kde by som mohol hrať, keďže som sa chcel posunúť do mužského hokeja.

Agent mi vravel, že mu volali z Humenného a pýtali sa na mňa. Ja som sa porozprával s jedným kamarátom zo Slovenska, ktorý mi dal nejaké odporúčania.

Poznali ste sa z minulosti?

Presne tak. Volá sa Samuel Solenský. Hrali sme spolu dva roky na univerzite v Amerike. Po rozhovore s ním a agentom som zvážil, že to bude pre mňa skvelá príležitosť.

Carson Briere počas rozhovoru s novinármi pred... Foto: TASR - Roman Hanc
SR Humenné šport hokej TEL príprava letná POX Carson Briere počas rozhovoru s novinármi pred začiatkom letnej prípravy na novú sezónu hokejovej extraligy.

Váš prvý zápas za mužov ste odohrali na ľade Košíc. Proti úradujúcemu majstrovi ste prehrali 0:5. Ako hodnotíte svoj výkon?

Košice majú vynikajúci tím. Ukázali proti nám, že nie sú majstrami len tak bezdôvodne. Náš tím bol pokope asi týždeň. Postupne si na seba zvykáme. Ak sme mali takto jednoznačne prehrať, tak ideálne v prvom prípravnom zápase, aby sme sa mali z čoho poučiť a vedeli, na čom máme pracovať.

Páčil sa mi štadión a diváci vytvorili výbornú atmosféru. Pre mňa to bol veľký rozdiel v porovnaní s univerzitným hokejom, ktorý som hral doteraz. Najviac je to cítiť v súbojoch. Súperi sú silnejší a zdatnejší.

HOKEJ: Slovensko - Rakúsko Čítajte viac Nech Ramsay pokračuje. Vyrastie pri ňom dobrý slovenský tréner, verí Hudáček. Koniec v Třinci? Boli to len šumy

Nerobí vám problém komunikácia so spoluhráčmi alebo trénermi?

S jedným trénerom sa bavím po anglicky a s druhým po francúzsky. Väčšina hráčov ovláda angličtinu, takže nemáme problém sa dorozumieť. Myslím si, že sa to bude postupne zlepšovať.

Aké sú vaše obľúbené športy – okrem hokeja?

Keď som bol menší, hrával som lakros. V telke si rád pozriem futbal aj americký futbal.

Ako zvyknete relaxovať po zápase alebo po tréningu?

Rád si zahrám s kamarátmi videohry, čo asi nie je výnimočné pre chalana v mojom veku. Najradšej hrám športové hry ako FIFA a NHL. Rád si pozriem aj nejaký film alebo seriál. Naposledy ma zaujal Blacklist, ktorý beží na Netflixe. Celkovo ma bavia kriminálne seriály.

Ako sa vám zatiaľ páči na Slovensku?

Humenné nie je veľké mesto, ale to mi neprekáža. Keďže mám dosť voľného času, trochu som preskúmal mesto a okolie. Zatiaľ sa mi tu veľmi páči. Ľudia v klube sú priateľskí a so všetkým sa mi snažia vyjsť v ústrety.

Krivosik a Zigo Čítajte viac Posila zo Slovana či mladík zo zámoria. Káder Košíc je takmer kompletný. Je neuveriteľné, čo sa nám podarilo, vraví Spilar

Chutí mi aj strava. Máme k dispozícii reštauráciu, kde nám pripravujú každý deň jedlo. Nie som príliš vyberavý, takže som zatiaľ s ničím nemal problém. Akurát som zatiaľ nenašiel podnik, kde pripravujú sushi, ktoré mám veľmi rád. Budem po ňom pátrať.

Ste v kontakte s rodičmi?

Každý deň si píšeme alebo si zavoláme. Som v kontakte aj s priateľkou, ktorá by ma mala prísť navštíviť s kamarátmi.

Aký je váš hokejový cieľ a kam by ste sa chceli v budúcnosti posunúť?

Chcel by som byť čo najlepším hráčom a človekom, akým môžem byť. Mal som nejaké pády a vzostupy. Je fajn byť v novej krajine a sústrediť sa len na hokej. Verím, že sa mi bude v Humennom dariť a uvidíme, kam moje kroky v budúcnosti povedú. Nedávam si žiadne veľké ciele. Chcem ísť krok za krokom.

Slováci s najviac bodmi v jednej sezóne NHL Fotogaléria - 22 fotiek Všetky fotky
V nasledujúcom rebríčku sa dozviete, ktorí...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ