Všetko zmenil telefonát od manažéra. Mami, oci, odchádzam do Kanady. Mladý Slovák zahviezdil, túži po ňom tím z NHL

Patrik Fotta | 14.06.2023 05:41
Honzek hokej Foto:
Samuel Honzek v drese Slovenska na juniorských MS.
Spolu s Daliborom Dvorským patrí k najväčším slovenským nádejám na vysoké umiestnenie v blížiacom sa drafte NHL (28. júna). Väčšina expertov ho radí okolo 20. miesta v prvom kole. Pre talentovaného útočníka Samuela Honzeka by to bola ohromná odmena za jeho tvrdú prácu a čas, ktorý hokeju obetoval.

O tom, aké boli jeho začiatky v Trenčíne či aký je mimo ľadu, sme sa rozprávali s jeho otcom Martinom Honzekom.

Váš syn v minulosti uviedol, že ste ho k hokeju priviedli vy a vás zase váš otec. Boli vaše hokejové začiatky v niečom podobné?

Korčuľovať som síce vedel, ale hokej som nikdy nehral na profesionálnej úrovni. Otec bol vojak z povolania, a tak sme sa často sťahovali. Asi v šiestej triede som dostal pozvánku na hokejový tréning. No nedostavil som sa a tak z toho nebolo nič.

Rozhovor s Martinom Cibákom o MS U18
Video

Ostal som len pri amatérskom hokeji. Čo sa týka Samka, neboli sme od začiatku pevne rozhodnutí, že bude hrať hokej. Začínali sme v Trenčíne s futbalom, keď mal asi štyri roky. Popri tom hrával aj hokej a na škole florbal. Neskôr sa to už ale časovo nedalo skĺbiť, musel si vybrať, rozhodol sa pre hokej.

Nerobilo mu problém skoré ranné vstávanie na tréningy?

Keď mal štyri roky preťahovali sme sa do Trenčianskej Turnej. Našťastie, je to len 6 kilometrov od Trenčína, takže nebol problém s vozením na tréningy. Nespomínam si, že by niekedy ráno zaspal alebo nestihol tréning.

Fungovali sme tak, že som ho ráno išiel zobudiť, on sa pomaly prebral, vstal, niečo sme zajedli a obliekal sa rovno do výstroja. Nikdy sa nesťažoval na to, že musí skoro vstávať. Večer chodieval spať skôr.

Martin Fehérváry Čítajte viac Kanadská superhviezda má problém so Slovákom. Myslím si, že ma nenávidí, vraví Fehérváry

Kedy ste si pri Samovi povedali, že má na to, aby sa z neho stal profesionálny hokejista?

Priznám sa, že nebol nejaký moment, pri ktorom som to začal takto vnímať. Podporoval som ho v tom zmysle, že hokeju podriadime všetko, keď sa mu rozhodol naplno venovať. Videl som, že ho to baví a má k tomu vzťah.

Postupom času, keď už prišli tréneri vo vyšších ročníkoch a začali mu dávať šancu medzi o rok staršími, vravel som si, že asi nebude najhorší. Stále som si ale uvedomoval, že napokon z toho nemusí vôbec nič byť. Môže prísť zranenie. A takých chlapcov, ako je Samo, môže byť na Slovensku kvantum.

Z toho dôvodu ste sa ho snažili viesť aj k vzdelaniu?

So školou nikdy nemal väčšie problémy. Na to, ako málo času venoval učeniu, mal vždy veľmi dobré výsledky. Až v druhej triede na strednej škole prišla prvá trojka na vysvedčení. Dovtedy to zvládal s jednotkami a dvojkami. Asi mu stačilo to, čo pochytil v škole.

Samuel Honzek a jeho cesta k draftu NHL Fotogaléria - 24 fotiek Všetky fotky
Útočník Samuel Honzek začal svoju hokejovú...

Spomínate si na jeho najvydarenejší zápas alebo výnimočný gól?

Viacero jeho gólov mi utkvelo v pamäti. Či už to boli jeho prvé za mužov v drese Dukly alebo premiérový v zámorí za Vancouver Giants vo WHL. Z vydarených výkonov by som vyzdvihol zápas za dorast proti Košiciam. Dukla vyhrala 9:2 a on vtedy strelil hetrik.

V mládeži mi utkvel zápas na turnaji v Martine, kde Trenčín vyhral nad domácimi 7:2 a Samo dal 5 gólov a na ďalšie dva prihral. To sú momenty, na ktoré sa nedá zabudnúť.

slafko maturant Čítajte viac Mama mi už nebude vyvolávať, aby som sa učil, smial sa po zmaturovaní Slafkovský. Od riaditeľa si vyslúžil veľkú pochvalu

Čím je Samo výnimočný v porovnaní s rovesníkmi?

Je veľmi silný na puku a výborne zvláda hru pri mantineloch. Nebojí sa chodiť do priestoru pred súperovou bránkou, kde sa dostáva často k odrazeným pukom.

Jeho veľkou výhodou je rýchlosť. Na čom musí zapracovať, je technika a práca s hokejkou. Určite by som pri ňom vyzdvihol aj jeho hokejové myslenie.

V mladom veku ukázal aj vodcovské schopnosti. S... Foto: Archív Martina Honzeka
IMG-20230609-WA0046 V mladom veku ukázal aj vodcovské schopnosti. S kapitánskym céčkom viedol juniorku Dukly Trenčín.

Aký je mimo ľadu? Ktoré charakterové vlastnosti ho najlepšie vystihujú?

V prvom rade je mimoriadne zodpovedný a ctižiadostivý. Ak si niečo zaumieni, robí všetko pre to, aby to dosiahol. V kolektíve bol vždy obľúbený.

S manželkou sme sa ho spolu s bratom snažili viesť k tomu, aby boli zodpovední a pokorní. Názory ľudí aj z vedenia trenčianskeho hokeja, ktoré som zachytil, boli presne o tom, že mu nechýba pokora a môže to dotiahnuť ďaleko.

Jednou z obľúbených Samových aktivít je bicyklovanie. Chodili ste na výlety spoločne?

Okolité trasy v horách prešiel na bicykli prevažne sám. Ako rodina sme často chodievali na turistiku. Najradšej v okolí Trenčína, ale prešli sme aj Tatry. Obľúbili sme si aj Donovaly, Liptovský Ján, Tatranskú Lomnicu a iné miesta.

SR Michalovce šport hokej TEL semifinále 3 Košice KEX Čítajte viac Tvrdý knokaut pre RTVS. Nebude vysielať hokejové MS, teraz prišla o ďalší lukratívny produkt

Lákalo vás to aj do zahraničia?

Boli sme so synmi na dovolenkách v Bulharsku či Turecku, ale aj v iných destináciách, kam bežne Slováci zvyknú chodiť k moru.

Vášmu synovi predpovedajú experti, že si ho niektorý tím NHL vyberie už v prvom kole draftu. Čo momentálne prežívate?

Veľmi sa už na draft tešíme. Ešte si úplne neuvedomujeme, že sa to blíži. Môže to byť skvelý pocit, keď rodičia uvidia na vlastné oči samotný draft, na ktorom má ich dieťa šancu, že si ho niekto vyberie. Zo všetkých strán zaznievajú hlasy, že by mohol byť draftovaný. Pevne v to veríme.

V ktorom tíme by ste Sama najradšej videli?

Asi je to jedno. Ak by som si však mal vybrať podľa sympatií, bol by to jeden z trojice Florida Panthers, Detroit Red Wings a New Jersey Devils. Sú to tímy, ktoré som mal rád od detstva, keď som začal sledovať NHL.

cehlarik  ramsay  regenda Čítajte viac Ramsay bol odvážny, Regenda a Cehlárik sklamali. Najväčšie negatívum? Hráči nepoužívali hlavu

Ktorý tím o neho prejavil dosiaľ najväčší záujem?

Keď sme spolu volali, kým bol ešte v zámorí, často nám hovoril, čo sa udialo a pre aké tímy vyplňoval dotazníky. Bola to asi polovica mužstiev NHL a najväčší záujem cítil zo St. Louis Blues. Mal s nimi najviac stretnutí. Posledné zápasy sezóny sa o neho výraznejšie začali zaujímať aj v Detroite.

Pôjde na draft celá rodina a aký bude váš program?

Idem ja s manželkou a mladší syn. Odchádzame v pondelok 26. júna. Draft bude v stredu a v piatok by sme mali letieť domov. Veľa toho nestihneme. Jediný voľnejší deň bude v utorok.

Cíti Samo pred draftom trému?

Je to skôr očakávanie. Keď odchádzal do zámoria, predpovedali mu štvrté až piate kolo na drafte. Sezóna mu však vyšla a hral veľmi dobre.

Humenne extraliga Čítajte viac Odovzdajte nám pohár, máme oslavy. Lekár? Nedáme! Extraligový nováčik odhaľuje nekalé praktiky Žilinčanov

Zrazu sa z neho stal adept na prvé kolo. Je veľmi rád, že sa mu to podarilo a na draft sa veľmi teší. Minulý týždeň absolvoval viaceré pohovory s mužstvami a tiež fyzické testy v Buffale.

Čo bolo pre neho náročnejšie, testy alebo pohovory?

Pohovory boli dosť vyčerpávajúce. Jeden deň ich absolvoval tak veľa, že nám nestihol ani zavolať. Večer nám len napísal správu, že ho čaká posledný pohovor a hneď po ňom si pôjde ľahnúť, pretože toho mal naozaj dosť.

V prvej sezóne vo WHL mal Samo Honzek bilanciu... Foto: Archív Martina Honzeka
IMG-20230609-WA0003 V prvej sezóne vo WHL mal Samo Honzek bilanciu 60 bodov (24 gólov a 36 asistencií) v 47 zápasoch. Stal sa druhým najproduktívnejším hráčom tímu.

Spomenuli ste jeho poslednú vydarenú sezónu. Pred ňou dlho zvažoval, či má ísť do zámoria alebo ešte rok ostať na Slovensku hrať medzi mužmi. Čo zavážilo?

Bolo to veľmi zdĺhavé rozhodovanie. S manželkou sme boli viac naklonení tomu, aby ostal ešte jednu sezónu v Trenčíne aj z dôvodu, aby tu dokončil strednú školu.

Viacerí ľudia z Dukly mi vraveli, aby ostal, pretože má veľkú šancu hrať v prvom tíme extraligu. Našli sa aj takí, ktorí vraveli, aby išiel do zámoria, kde bude viac na očiach skautov. Keď som telefonoval s Brankom Radivojevičom a Milošom Radosom, informoval som ich, že Samo zrejme ostane v Trenčíne.

SR Hokej TEL štvrťfinále 4 Nitra Slovan NRX Čítajte viac Nechýbalo veľa a Slováci by boli svetu na smiech. Fraška speje ku koncu, chýba doriešiť už len detaily

Všetko zmenil telefonát s agentom a generálnym manažérom Vancouvru Giants. Po nich za nami Samo prišiel už definitívne presvedčený a oznámil nám, že ide do Kanady. Bolo to jeho rozhodnutie. Mal tesne pred osemnástymi narodeninami. Vravel som mu, že je už skoro dospelý, môže sa už rozhodnúť sám a my ho v tom podporíme.

Rozhodnutie sa ukázalo ako správne. Stal sa druhým najproduktívnejším hráčom tímu a v rebríčkoch pred draftom výrazne stúpol.

Úprimne poviem, že sme vôbec nepredpokladali takú vydarenú sezónu. Nepočítali sme s tým, že do Kanady príde chlapec zo Slovenska a začne strieľať góly. Vraveli sme si, že budeme radi, ak dá pár gólikov.

Nakoniec to vyšlo tak, že ich dal viac ako len pár. Jeho zápasy vo WHL sme pravidelne sledovali online. Bola to obrovská radosť. Manželka plakala od šťastia, keď sa mu v zápase zadarilo.

Boli ste syna pozrieť aj osobne vo Vancouveri?

Pôvodne sme mali plánovanú cestu v januári, ale po zranení na MS juniorov musel dlhšie pauzovať. Mal nohu v sádre a chodil na rehabilitácie. Celé sme to posunuli na polovicu februára.

Martin Gernát Čítajte viac Ďalší Slovák mieri do Ruska. Rodák z Košíc a bronzový medailista z Pekingu si premiérovo zahrá v KHL

Práve sa vrátil po zranení a mohli sme ho vidieť v štyroch zápasoch. Bol to skvelý zážitok. Veľmi sa nám páčil aj štadión a šou, ktorú robia pre divákov. Bol to nádherný zážitok, na ktorý nikdy nezabudneme.

Prekvapilo vás, ako sa o seba v zámorí postaral?

Bola to jeho prvá skúsenosť, kedy bol dlhšiu dobu mimo domu. Začalo sa to nešťastne, keď musel po prílete dlhší čas stráviť na imigračnom oddelení a na letisku ho čakal kapitán tímu.

Tomu sa hneď ospravedlnil, ale vraj to zobral úplne v pohode. Keď prišiel do šatne, zvítali sa s ním všetci spoluhráči a nikto mu nedal najavo, že je cudzinec. Boli veľmi milí, ústretoví a pomohli mu s bežnými vecami, aby sa mohol zaradiť do života.

Pomohla mu aj rodina, u ktorej býva?

Jednoznačne. Sú to veľmi príjemní ľudia. Boli sme s nimi na večeri. Pozvali nás aj k sebe domov. Chlapci nám prekladali, pretože naše jazykové znalosti s angličtinou nie sú ideálne.

My sme s manželkou z generácie, ktorá mala na škole ruštinu. Aj napriek tomu sme sa dobre porozprávali. Občas sme si pomohli aj slovníkmi v telefónoch. Keď človek chce, dokáže sa dorozumieť s každým.

Rodičia a brat prišli podporiť Sama do... Foto: Archív Martina Honzeka
IMG-20230609-WA0012 Rodičia a brat prišli podporiť Sama do Vancouveru pri jeho návrate do zápasového diania po zranení, ktoré si privodil na juniorských MS v januári.

Skúšal si aj sám variť?

So spoluhráčmi sa stravovali v reštauráciách a vo fastfoodoch, ktoré poznáme dobre aj na Slovensku. Tam sú na každom rohu. Večere mali spoločné s rodinou v presne stanovený čas.

Po nej sa ešte rozprávali, vďaka čomu sa mohol zdokonaliť v angličtine. Raňajky si pripravoval sám. Potraviny zabezpečovala rodina, v ktorej býval. Podľa toho, čo si napísal na zoznam. Fungovalo to bez problémov.

U Slafkovského i Dvorského sa ukázalo ako správne rozhodnutie odísť v mladom veku do zahraničia. Mešár, Nemec či Sýkora hrali v draftovej sezóne na Slovensku, čo im tiež výrazne pomohlo. Samo skúsil extraligu a následne zámorie. Čo je z vášho pohľadu pre mladého hráča výhodnejšie?

Na Slovensku sa mládež zapracováva medzi mužov už častejšie ako v minulosti. Možno by to ale chcelo dať mladým ešte väčšiu šancu. Neviem, či sa toho tréneri obávajú alebo sú v tom iné dôvody.

Dalibor Dvorský Čítajte viac Mladého Slováka si kluby v NHL zamilovali. Uvedomili si, že si ho majú viac všímať, vravel expert

Možno by pomohlo zníženie počtu legionárov. Namiesto nich by hrali talentovaní mladí hráči, ktorí by mali šancu rozvíjať sa a ľahšie by sa potom presadili v zahraničí.

Na druhej strane, určite to nie je také jednoduché. Najmä, keď sa viaceré tímy obávali zostupu. Mladí hráči nedostávali toľko príležitosti ako v predošlých sezónach. Verím, že sa situácia v tomto smere zlepší a na Slovensku budeme vychovávať veľa šikovných hokejistov.

Ako vidíte Samovu budúcnosť na drafte a po ňom?

Nie je podstatné, či pôjde v prvom alebo štvrtom kole. Draft ešte nezaručuje miesto v NHL. Niekedy sa aj chlapci, ktorí boli vybraní vysoko, v NHL nepresadili a tí, ktorí išli z nižších miest, mali výborné kariéry.

Určite nás poteší, ak bude draftovaný, ale cesta do prvého tímu NHL je aj potom dlhá a náročná. V AHL je kopec šikovných hráčov, ktorí čakajú na šancu. Budeme však veriť, že sa mu to podarí a splní si sen. Ak šanca príde, určite hneď kúpim letenky a budem chcieť byť pri tom. Myslím si, že by to urobil každý rodič.

Rebríček nádejí pred draftom NHL aj so Slovákom Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Nielen kanál TVA Sports tvrdí, že NHL uvidí v...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ