Historický deň pre Lotyšsko, Riga je na nohách. Domáci si po prvýkrát zahrajú o medaily

Pravda, TASR | 25.05.2023 21:44, aktualizované: 
779176098 Foto:
Lotyšskí hokejisti sa na MS postarali o prvotriednu senzáciu.
Hokejisti Lotyšska sa na domácich MS postarali o historický úspech. Po prvýkrát v histórii postúpili do semifinále šampionáte, keď vo štvrťfinále senzačne zdolali Švédsko 3:1. Doteraz najlepším výsledkom Lotyšov na MS boli dve 7. miesta v rokoch 1997 a 2004.

V boji o účasť vo finále sa lotyšskí hokejisti stretnú s Kanadou, ktorá si poradila s Fínskom 4:1. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria tímy USA a Nemecka.

Lotyši išli do vedenia v prvej tretine gólom Ločmelisa, na ktorý Švédi reagovali v polovici zápasu gólom Liljegrena. Lotyši rozhodli o víťazstve gólmi Indrašisa a Jaksa, na ktoré už Švédi nedokázali zareagovať a štvrtý rok po sebe budú na MS bez medailí. Vypadli napriek tomu, že súpera prestrieľali 41:15.

štvrťfinále MS
Švédsko – Lotyšsko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Góly: 30. Liljegren (Raymond, A. Lindholm) – 13. Ločmelis (Rih. Bukarts, Cibulskis), 46. Indrašis (Rih. Bukarts, Jaks), 54. Jaks (Rih. Bukarts, Indrašis). Rozhodovali: Kaukokari (Fín.), MacFarlane – Davis (obaja USA), Mackey (Kan.), vylúčení: 2:4 na 2 min., navyše Dzierkals (Lot.) 5 min. + DKZ za bodnutie hokejkou, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9200 divákov.
Švédsko: Lars Johansson – Liljegren, Tömmernes, Pudas, A. Lindholm, Bengtsson, Nemeth, Folin – Raymond, P. Lindholm, Carlsson – Zetterlund, Lindberg, Grundström – Nylander, Johansson, Everberg – Silfverberg, De La Rose, Sörensen – Berggren
Lotyšsko: Šilovs – Balinskis, Zile, Rubins, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis, Golovkovs – Daugavinš, Abols, Balcers – Dzierkals, Batna, Rob. Bukarts – Krastenbergs, Smirnovs, Andersons – Indrašis, Ločmelis, Rih. Bukarts

Od prvých minút sa hralo vo svižnom tempe a Lotyši ukazovali, že si pred domácim publikom veria. V úvode si vypracovali dve sľubné šance a v 13. minúte išli do vedenia. Nepokrytý Ločmelis sa pred bránkou dostal k puku a zblízka prekonal brankára Johanssona – 0:1.

Ďalší program
semifinále MS
sobota 27. mája
13.20 Kanada – Lotyšsko
17.20 USA – Nemecko

Švédi mali v ďalšom priebehu prvej tretiny herne navrch, no ich hre chýbal moment prekvapenia a veľkou prekážkou bol aj brankár Šilovs.

Latvia Hockey Worlds Čítajte viac Kati slovenských nádejí sú vonku z hry. Švajčiarov senzačne zdolali Nemci

V druhej tretine bola strelecká prevaha severanov ešte výraznejšia (13:1), no vyťažili z nej iba jeden gól.

Raymond mu v útočnom pásme prenechal puk a následná strela spoza obrancu zapadla nad Šilovovu lapačku – 1:1. V 36. minúte sa zápas skončil pre Dzierkalsa, no Lotyši sa obetavou hrou v defenzíve ubránili päťminútovému oslabeniu.

779150582 Čítajte viac Dvojitý úder od Švajčiarska: Slovensko poslalo domov z MS, naštrbilo aj účasť na olympiáde

Švédi mali naďalej problémy v koncovke a s pribúdajúcim časom bola na ich hre viditeľná nervozita. Indrašis nasmeroval Lotyšov k historickému víťazstvu v 46. minúte, keď si v útočnom pásme efektne poradil s obrancom Pudasom a prestrelil Johanssona – 1:2.

Švédi krátko na to nezužitkovali presilovku a po nej pykali v oslabení, keď strelu Jaksa neudržal brankár Johansson – 1:3. Švédi sa snažili o nápor, dostali sa aj k hre so šiestimi hráčmi, no defenzíva Lotyšov odolala.

Naše hodnotenie hokejistov na MS 2023 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Hokejisti Slovenska získali na MS 2023 v...