Recept ako zažiariť na MS? Pošlite brankára chytať do extraligy. Odpisovaní Slováci sa pýtajú do sveta

Michal Bakaj | 17.05.2023 05:40
hlavaj ms hokej Foto:
Samuel Hlavaj na MS 2023.
Obavy, neistota, negatívne prognózy. To všetko je nateraz preč. Mužstvo vďaka hráčom, ktorí mali byť najslabším článkom zostavy, bojuje v každom zápase o dôležité body. Zatiaľ úspešne.

Slovenskí hokejisti idú na MS podľa plánu. Alebo skôr – nad plán. Po troch dueloch majú na konte štyri body a vo výhľade čoraz reálnejšiu šancu postúpiť do štvrťfinále.

To všetko najmä zásluhou mužov v maske, ktorých takmer všetci vopred odpisovali.

Všadebol Hlavaj

Stanislav Škorvánek a Samuel Hlavaj (spoločne s náhradníkom Dominikom Riečickým) mali pred štartom šampionátu v Lotyšsku a vo Fínsku len minimum skúseností z medzinárodných zápasov.

VIDEO: Slovenskí fanúšikovia vytvárajú skvelú atmosféru vo fanzóne

Video

Slovensko cestovalo na MS s tromi gólmanmi z domácej extraligy naposledy pred 24 rokmi.

Gólmani, pri debute na šampionáte vopred odsúdení na neúspech, sa však vzopreli osudu. Škorvánek s výnimkou prvej tretiny proti Čechom odchytal dva veľmi dobré zápasy, Hlavaj žiaril v pondelok proti Kanade (1:2 sn).

Predovšetkým výkon druhého menovaného, 21-ročného mladíka, ktorý v minulej sezóne pôsobil striedavo v Slovane Bratislava a druholigových Modrých Krídlach, vzbudil medzinárodnú pozornosť.

Hlavaj Slovensko Čítajte viac Brankár z extraligy? Veľký problém! Kanadský tréner po zápase nad Hlavajom krútil hlavou

Vychválil ho aj kanadský kouč André Tourigny, na klubovej úrovni tréner Arizony v NHL.

"Pri premiére na MS podal skutočne veľmi dobrý výkon. Čelil topfavoritovi celého turnaja, ktorý má káder naplnený hráčmi z NHL. Vieme, že Samo je sebavedomý, mentálne odolný.

Predviedol veľmi dobré zákroky, podržal puk, dobre rozohrával, bol kompaktný a trpezlivý. Dal nám šancu bodovať a skoro aj vyhrať," vraví o svojom zverencovi tréner reprezentačných brankárov Peter Kosa.

Podobne pozitívne referencie išli aj na Škorvánka. Ak niekto pozná rodáka zo Žiliny, tak je to Tomáš Vošvrda. Skúsený Čech s ním pôsobil v uplynulej sezóne v Michalovciach.

"Čo sa týka Stana, vôbec som sa nebál, že by zlyhal. Boli sme spolu polovicu sezóny v Dukle, viem, ako zodpovedne pracoval.

Zápas Hlavaja proti Kanade som nevidel celý, iba zostrihy, ale čo som zachytil, tiež to zvládol výborne. Slovensko sa vôbec nemusí obávať o brankárov. V zálohe je ešte Riečický, ktorý mal fantastické play off v Košiciach," reaguje Vošvrda.

Craig Ramsay a spol. sú zatiaľ s výkonmi gólmanov spokojní. Priznávajú, že hoci v úvode prípravy mali obavy, nikdy nestratili vieru v trojicu, ktorú napokon vzali na šampionát.

Šimon Nemec Čítajte viac Kanada? Oni si to neodpustia, posielali mi rôzne odkazy. Nemec vraví, že za morom to je bežné, no aj Slováci sa im trošku vyrovnali

„Ak by sme im neverili, tak do toho nejdeme. Zároveň platí, že niekedy neviete, ako dané rozhodnutia dopadnú. Snažíme sa pracovať a vyberať chalanov, ktorí sú ,hladní“ tu byť, chcú zabojovať o čo najlepšiu pozíciu v tíme.

Nastavili sme parametre v príprave i v zápasoch tak, aby to nemali chalani dané, ale aby si post zaslúžili.

Je jedno, či do reprezentácie prídu z extraligy, českej ligy alebo NHL. Dôležité je rozpoloženie, že tu chcú byť, bojovať a odviesť pre tím maximum," vysvetľuje Kosa.

Zdolaný a víťaz. Tréner Slovana Ján Pardavý a... Foto: Tomáš Feigl / fb hk dukla ingema michalovce
Pardavý Škorvánek hokej Zdolaný a víťaz. Tréner Slovana Ján Pardavý a brankár Michaloviec Stanislav Škorvánek po skončení série Slovan - Dukla.

Skromný a pracovitý

Zdalo sa, že po úvodnom dvojzápase je pozícia slovenskej jednotky vyriešená. Škorvánek vyzeral v bránke pevný ako skala.

Lenže potom dostal voľno a Hlavaj sa chopil šance. Tréneri priznávajú, že im trochu zamotal hlavy.

"Pred šampionátom sme mali pochybnosti iného druhu, teraz máme príjemné starosti. Takéto niečo sme si želali a máme to tu. Vybrať správneho brankára je ťažké rozhodnutie.

Sme však radi, že sa chalanom darí a verím, že aj ďalšie rozhodnutia, ktoré spravíme, budú rovnako správne a pomôžu nám dosiahnuť vytýčený cieľ.

Chceme chalanov udržať nohami na zemi, ale zároveň aj v sebavedomom nastavení, aby si verili a boli ostražití," pokračuje Kosa.

Stanislav Škorvánek Čítajte viac Škorvánek si chlapsky priznal chyby. Ramsay sa ho zastal a Kosa vraví, že fyzicky by zvládol aj Lotyšov

Škorvánek s Hlavajom zatiaľ dokazujú, že pôsobenie v domácej súťaži nemusí byť stigmou. Vošvrda zdôrazňuje, že práve extraliga ich dokonale pripravila na šampionát.

"Treba povedať, že slovenská liga je pre brankára jednou z najťažších. V zápasoch je veľa vyložených šancí, prečíslení, striel z čistých pozícií.

Brankári sú na permanenciu zvyknutí," tvrdí gólman, ktorý chytal aj za Poprad, Liptovský Mikuláš či nemecký Bayreuth.

Pripomína, že hoci Škorvánek nemá toho až toľko odchytaného na medzinárodnom poli, jeho devízou je niečo dôležitejšie. Hovorí sa tomu brankársky „lauf“.

Stanislav Škorvánek zasahuje pri šanci Robertsa... Foto: TASR, Martin Baumann
Lotyšsko MS2023 Hokej B Slovensko Lotyšsko Stanislav Škorvánek zasahuje pri šanci Robertsa Bukartsa.

"Už má 27 rokov, čiže skúsenosti mu nechýbajú. Navyše, posledné dva roky sa vezie na pomyselnej vlne. Vlani bol výborný v prvoligovej Žiline, teraz zase dominantný celú sezónu v Michalovciach.

Verí si, je pracovitý, skromný, má skvelú povahu. Veľmi mu to prajem, stále sme v pravidelnom kontakte. Som skutočne rád, že ho vidím na šampionáte," odkazuje kamarátovi Vošvrda.

Kto proti Švajčiarom?

Slovákov čaká v Rige kľúčová časť šampionátu. V priebehu štyroch dní odohrajú tri zápasy (Švajčiarsko, Kazachstan, Slovinsko), skupinovú fázu zakončia v utorok proti Nórsku.

Slovensko tréneri MS Ramsay Čítajte viac Atmosféra v kabíne? Cítil som sa ako v domove dôchodcov. Slováci chystajú zmeny, nevyhnú sa ani elitnej formácii

O tom, kto a v akom poradí dostane priestor v bránke, sa rozhodne za pochodu.

"Máme pred sebou veľmi náročné duely, budú ťažké nielen po fyzickej, ale aj po mentálnej stránke. Na rozhodnutie, koho vyberieme, vplýva viacero faktorov.

Prví, ktorí sa to dozvedia, budú chalani. Nedáme von žiadne indície. Chceme, aby sa mohli sústrediť len na svoju robotu. Rozhodnutie si necháme do poslednej chvíle," tvrdí Kosa.

Samuel Hlavaj počas zápasu s Kanadou na MS 2023. Foto: ČTK / Taneček David
Hlavaj Slovensko Samuel Hlavaj počas zápasu s Kanadou na MS 2023.

Priznáva, že úlohu pri rozhodovacom procese zohrá aj štýl hry súpera. Švajčiarsko a Kazachstan hrajú diametrálne odlišný hokej, Slovinci sú niekde medzi.

"Kazachovia sú technickí, rýchli hráči, často využívajú brejkové situácie.

Švajčiari hrajú odlišne, majú štruktúrovaný tím, spoliehajú sa na svoje hviezdy z NHL, plus majú veľmi dobré presilovky. Zohľadníme, komu z našich chalanov by daný súper mohol viac vyhovovať," vysvetľuje.

Tréner brankárov Peter Kosa a Samuel Hlavaj... Foto: TASR, Martin Baumann
kosa hlavaj Tréner brankárov Peter Kosa a Samuel Hlavaj počas tréningu.

Vošvrda má o „svojom“ renkingu jasno. Podľa neho Hlavaj ukázal, že môže byť ideálnym náhradníkom. Nevylučuje však ani opačné poradie.

"Vrátil by som späť do bránky Škorvánka. Tréneri potrebovali, aby si po ťažkých zápasoch oddýchol. Teraz sa nemajú čoho báť, pretože Hlavaj zachytal tiež výborne a môžu ho do bránky kedykoľvek vrátiť.

Išiel by som touto cestou, ale Slováci isto vedia, čo robia. Na to tam majú trénera brankárov a hlavného kouča. Vytvoria si plán, podľa ktorého pôjdu," tvrdí rodák z Ostravy.

Pootvorené dvierka

Hoci medzinárodný hokej má vyššie nároky ako domáci, Škorvánek s Hlavajom sa prispôsobili rýchlo a bez výraznejších výkyvov. Fanúšik si môže len želať, aby pokračovali v nastolenom trende.

Lotyšsko MS2023 Hokej B Slovensko Kanada Čítajte viac Po poslednej otázke sa Ramsaymu od dojatia zaleskli oči. Zo zápasu s Kanadou si odniesol ťažké srdce

"Hlavný rozdiel je v rýchlosti. Všetko je rýchlejšie – pohyb hráčov, puku pri prihrávke či strele. Hráči v poli sú tiež technickejší. Od chalanov chceme, aby boli pozorní a ostražití v zmysle – čítaj hru a následne správne reaguj.

Nechceme, aby boli zahltení informáciami, ale aby využívali inštinkty, svoj ,flow", ktorý medzinárodný hokej vyžaduje," opisuje Kosa rozdiely.

Pomôž tímu, pomôžeš aj sebe. V prípade, že by obaja pokračovali v kvalitných výkonoch tak, ako doteraz, môžu si výrazne pootvoriť dvierka do veľkého hokejového sveta.

Tomáš Vošvrda v drese Popradu. Foto: TASR, František Iván
Tomáš Vošvrda Tomáš Vošvrda v drese Popradu.

"Nikdy neviete, komu sa v danej chvíli zapáčite. Na zápasy MS chodia manažéri i skauti z veľkých klubov i z NHL. Nemyslím si, že by funkcionári slovenských klubov bránili brankárom, o ktorých by bol záujem, v posune do lepšej súťaže.

Kluby si takýmto odchodom hráča môžu aj solídne zarobiť. Prestupové leto po MS je vždy dynamické, môže sa stať čokoľvek," dodáva Vošvrda, ktorý okrem brankárskej kariéry pôsobí aj ako hráčsky agent.

Aj vďaka hre brankárov majú Slováci všetko vo vlastných rukách.

Hudáček hokej MS Čítajte viac Nespokojný Šatan: Bojujeme nielen so súpermi, ale aj proti pánom v pruhovanom

Hoci situáciu v skupine skomplikovalo pondelkové prekvapenie na úkor Čechov, ktorí prehrali po predĺžení s domácim Lotyšskom, Ramsayho výber je na dobrej ceste postúpiť do štvrťfinále.

Ak zaboduje vo štvrtok proti favorizovanému Švajčiarsku a následne zvládne aj súboje s papierovo slabšími súpermi, môže pomýšľať aj na vyššiu ako predpokladanú štvrtú priečku v skupine.

Či sa to stane, bude závisieť aj od výkonu brankárskej dvojice, ktorá rozbehla šampionát vo veľkom štýle.

Luxus i história. Pulzujúca Riga očarila Slovákov Fotogaléria - 26 fotiek Všetky fotky
Luxusné bývanie pri rieke, policajné eskorty,...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ