Škandál v extralige. Slovan získal titul so strelcom, ktorý nemal hrať. Zväz to bude riešiť

TASR | 07.03.2023 10:31, aktualizované: 
Rastislav Gašpar Foto: ,
Rastislav Gašpar (vpravo) pôsobil v Slovane dve sezóny, v súčasnosti je hráčom Banskej Bystrice.
Hokejista Rastislav Gašpar zo Slovana Bratislava hral neoprávnene finále slovenskej extraligy v ročníku 2021/22. Rozhodla o tom Arbitrážna komisia Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Zväz v utorok poskytol stanovisko, v ktorom uviedol, že s prípadom sa bude zaoberať Výkonný výbor na najbližšom zasadnutí.

Arbitráž tak dala za pravdu vicemajstrovi. HK Nitra dal podnet na Ligovú radu na prešetrenie štartu Rastislava Gašpara zo Slovana Bratislava, ktorý nastúpil vo finálovej sérii proti Nitre. Hráč sa po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19 rozohral v B tíme bratislavského klubu, ktorý pôsobil v druhej najvyššej súťaži a nastúpil na stretnutie play off v dvoch rôznych ligách.

Člen Ligovej rady Tipos extraligy Rastislav Konečný vtedy uviedol, že Gašpar má od 25. marca 2022 schválenú výnimku.

Connor McDavid Čítajte viac Víťazný gól aj rekord Gretzkého. Nezastaviteľný McDavid s osobným maximom

Arbitrážna komisia, ktorá je najvyšší orgán SZĽH pre riešenie sporov, dala za pravdu HK Nitra a rozhodla, že Ligová rada nemala oprávnenie uložiť hráčovi Gašparovi výnimku na štart za HC Slovan Bratislava po prestupovom termíne a postupovala v rozpore s platnými poriadkami a stanovami. Jeho štart vo finále play off sezóny 2021/22 bol preto neoprávnený.

Nitriansky klub na oficiálnej stránke uviedol, že sa vo veci najskôr obrátil na Ligovú radu v zložení Miroslav Šatan, Rastislav Konečný, Imre Valášek, ktorá jeho žiadosť zamietla. Následne sa odvolal na Výkonný výbor pod vedením Miroslava Šatana takisto zamietol nitriansku žiadosť. Tretím krokom bolo odvolanie sa na Arbitrážnu komisiu SZĽH, v ktorej sú traja členovia s dosiahnutým najvyšším právnickým vzdelaním a sú volení najvyšším orgánom SZĽH – Kongresom.

Filip Mešár Čítajte viac Mal by hrať inde? Kritika na vývoj Mešára. Stále sa vyhýba hre do tela

Arbitrážna komisia slúži na riešenie vnútorných sporov SZĽH a je zriadená podľa zákona o športe. Tá sa k veci vyjadrila takmer po roku:

„Ligová rada extraligy nemá právomoc meniť právne poriadky SZĽH a takúto kompetenciu jej nemôže založiť jej vlastný výklad, resp. výklad Výkonného výboru SZĽH. V prípade nulity právneho aktu nie je vôbec možné uvažovať o prezumpcii správnosti aktu,“ uviedla vo vyhlásení komisia.

Vysvetlila, že jej rozhodnutia sa prijímajú a vykonávajú len v rámci riadenia danej súťaže a musia byť limitované striktne predpisom SZĽH vyššej právnej sily v poradí: Stanovy SZĽH, Poriadok SZĽH, Smernica SZĽH.

Connor Bedard Čítajte viac Kanada rieši škandál. Bedard sa odťahoval od detí tmavej pleti, matka ho verejne obvinila z rasizmu

„Ligová rada pri svojej činnosti postupuje v súlade s princípom integrity súťaže, t.j. postupuje tak, aby boli zachované princípy zaručujúce prirodzenú neistotu a nepredvídateľnosť priebehu a výsledku súťaže a princípy rovnakých pravidiel a podmienok účastníkov súťaže pred začiatkom súťaže a počas celého priebehu súťaže. Rozhodnutie Ligovej rady extraligy zo dňa 25. marca 2022 tak nemá kompetenčnú oporu v predpisoch SZĽH a je nulitné. Právnym názorom, ktorý vyslovila AK SZĽH v tomto rozhodnutí je orgán SZĽH v ďalšom konaní viazaný.“

Stanovisko SZĽH k rozhodnutiu Arbitrážnej komisie poskytol hovorca zväzu Peter Jánošík: „Prípad Rastislava Gašpara bol špecifický, keďže vznikol na podklade pandémie a vtedajšie predpisy s takýmto prípadom nepočítali. Jednohlasné rozhodnutie riadiaceho orgánu vyplynulo z potreby posúdiť tento prípad individuálne so zreteľom na zdravie hráča a na základe lekárskej správy,“ uviedol hovorca.

Skonštatoval, že o prípade bolo rozhodnuté ešte pred začiatkom play off. „Voči rozhodnutiu Arbitrážnej komisie sa v zmysle Stanov SZĽH odvolal klub HC Slovan Bratislava s tým, že Arbitrážna komisia konala a vydala rozhodnutie v rozpore s predpismi SZĽH a Zákonom o športe z dôvodu, že vec bola právoplatne ukončená a na zrušenie rozhodnutia orgánu SZĽH nemala Arbitrážna komisia právomoc, pričom takéto rozhodnutie Arbitrážnej komisie považuje za nulitné. Uvedeným odvolaním sa bude zaoberať na svojom najbližšom zasadnutí Výkonný výbor SZĽH.“

Zranený Juraj Slafkovský takto nabral "kilečká" Fotogaléria - 17 fotiek Všetky fotky
Juraj Slafkovský pred ôsmimi mesiacmi a dnes....