Hokejové IQ ako devíza. Mladý Slovák pripomína hviezdu NHL

Michal Bakaj | 22.06.2022 19:00
NHL Awards Hockey Makar Foto: ,
Obranca Colorada Cale Makar s Trofejou Jamesa Norrisa pre najlepšieho obrancu NHL v sezóne 2021/2022.
Korčuľovanie je kľúčové. Váš pohyb určuje, kam sa pohnú spoluhráči i súperi.

Craig Ramsay vie, o čom hovorí.

Tréner slovenských hokejistov vštepuje mužstvu mentalitu, ktorú vyznávajú za morom už roky. Obratnosť a precízne zvolená pozícia sú devízy, bez ktorých sa nezaobíde žiadny moderný hráč.

Ak chcete vidieť prototyp takého hokejistu, sledujte finálový boj o Stanleyho pohár. V drese Colorada, ktoré čelí Erikovi Černákovi a Tampe Bay (štvrtý zápas sa hrá dnes v noci), korčuľuje nenápadný mladík.

Ale pozor! Ak žmurknete, môže sa vám stať, že ho zmeškáte a bleskurýchly zadák sa dostane mimo záber.

Aj taký je Cale Makar.

Nástupca legendárneho Orra

Rodák z Calgary bol jednou z hviezd slávnostného udeľovania individuálnych ocenení za uplynulú základnú časť NHL.

Deň pred štvrtým finále, pred ktorým Colorado viedlo nad Tampou 2:1 na zápasy, si prebral Trofej Jamesa Norrisa pre najlepšieho obrancu súťaže.

„Z ocenenia mám veľkú radosť, ale moja pozornosť sa teraz sústredí inam. Tímový cieľ je prvoradý, chýbajú nám už len dve víťazstvá. Potom si môžem povedať, že to bola úspešná sezóna,“ vraví.

O tom, že Stanleyho pohár je pre neho posvätný grál, hovoria aj výkony na ľade. Makar má v 17 play off zápasoch 7 gólov, 19 asistencií a je najproduktívnejším hráčom Avalanche.

Klub z Denveru najmä jeho zásluhou prehral vo vyraďovačke doteraz len tri zápasy.

David Jiříček, Adam Sýkora Čítajte viac Po Mešárovi siahne slávny klub. A čo Slafkovský? Takto (vraj) dopadne draft

„Bez neho by sme neboli tam, kde teraz. Je úžasné sledovať, aký vyspelý hokej predvádza v 23 rokoch. Cale je pre nás nenahraditeľný hráč,“ pochvaľuje si tréner Colorada Jared Bednar.

Kanadského beka už teraz prirovnávajú k legendám. Najčastejšie sa spomína Bobby Orr, ktorý zmenil pozíciu obrancu z defenzívneho zadáka na nebezpečnú ofenzívnu zbraň.

„Makar je veľmi dobrý hokejista. Ale Orr bol len jeden. Poviem to takto: Mladík sa mu približuje, diktuje hru rovnako dominantne ako kedysi Bobby,“ hodnotí člen Siene slávy Phil Esposito, ktorý hral s Orrom deväť rokov v Bostone.

Napodobní ho Nemec?

Nebolo to tak dávno a Makarovi viacerí odporúčali, aby sa s hokejom rozlúčil. V tínedžerskom veku vynikal útlou postavou, v súbojoch pri mantineloch mu chýbali potrebné kilogramy.

Mladý Cale sa nenechal odradiť a usilovne pracoval na vylepšení korčuliarskej techniky. Po tom, čo predviedol v tejto sezóne, fanúšikovia začali nazývať jeho štýl „tancom na ľade“.

„Je to špeciálny hráč, pretože je rýchlejší ako ostatní. Dokonale vie, koľko má času a priestoru na to, aby urobil želaný manéver. Myslíte, že ho už-už máte, ale vôbec to tak nie je. Urobí z vás návnadu a potom vás zhltne,“ reaguje Michail Sergačov, Makarov finálový súper v drese Tampy.

Chromiak NHL LA Kings Čítajte viac Kanadská hviezda? Nepochybuje, že v drafte pokorí Slafkovského

Ale nie je to len o korčuľovaní. Mladá hviezda vyniká skvelou palicovou technikou, schopnosťami tvorcu hry a vysokým hokejovým IQ. Obrancovia súpera často nevedia, čoho sa od neho dočkajú.

„Pripomína basketbalového rozohrávača, ktorý fintami a zmenami smerov posadí súpera na zadok. Makar je ako hokejový Stephen Curry,“ píše David Waldstein z New York Times s narážkou na šampióna basketbalovej NBA.

V spojitosti s ním sa ponúka aj slovenská stopa. Makar išiel na drafte 2017 „až“ ako štvrtý v poradí a experti doteraz pátrajú, prečo sa to stalo.

Hlavným dôvodom je súťaž, v ktorej hral pred draftom. Alberta Junior Hockey League nemá také renomé ako ostatné kanadské juniorky a v tomto je podobná slovenskej extralige.

Šimon Nemec a Martin Fehérváry na MS 2022. Foto: TASR, Martin Baumann
Fínsko Hokej MS2022 A SR Dánsko Nemec Šimon Nemec a Martin Fehérváry na MS 2022.

V nej doteraz pôsobil aj Šimon Nemec a viacerí pozorovatelia tvrdia, že ak by hral inde, jeho preddraftová pozícia by bola ešte vyššia.

Pre reprezentačného obrancu, ktorému prognózy predpovedajú na júlovom drafte miesto v najlepšej desiatke, platí rovnako ako v prípade Makara odkaz od Esposita.

„Nikdy nepodceňujte vysoko inteligentných hráčov z líg, ktoré nemajú na drafte až také vysoké renomé,“ tvrdí legenda.

Simulovaný draft NHL 2022 Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
49. ADAM SÝKORA (Slovensko) - Seattle Kraken

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ