Kompromis dvoch návrhov. Hokej v Žiline pokračuje

TASR | 06.09.2019 22:14
Žilina, hokej Foto: ,
Ilustračná snímka.
Žilinskí hokejoví fanúšikovia si môžu vydýchnuť, hokej v meste nekončí.

Mimoriadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva prinieslo schválenie finančnej dotácie pre klub, ktorá je podľa trénera Stanislava Škorváneka kompromisom dvoch návrhov.

Kormidelníka „vlkov“ zároveň teší, že sa mužstvo môže sústrediť na novú sezónu, ktorú odohrá v druhej najvyššej súťaži.

Predkladatelia pôvodného návrhu na rozpočtovú zmenu požadovali dotáciu vo výške 150-tisíc eur, po schválení pozmeňovacieho návrhu dostane klub polovicu z tejto sumy.

„Je to kompromis medzi dvomi návrhmi. Máme rok na to, aby sme našli riešenia, ktoré posunú žilinský hokej z mestských rúk niekam inam. Za seba poviem, že som rád, že môžeme podpísať zmluvy s hráčmi a že v stredu 11. septembra odohráme prvý domáci zápas proti Spišskej Novej Vsi. Aj hráči sú určite radi, že sa môžu sústrediť na hokej. Verím, že výkonmi prilákame potenciálnych sponzorov,“ uviedol tréner žilinského A-mužstva Stanislav Škorvánek.

MsHK Žilina a.s. dostane od mesta priamu podporu vo výške 75-tisíc eur a ďalších 100-tisíc môže dostať v rokoch 2019–2020 na základe získaných sponzorských prostriedkov.

Podpora mesta Žilina voči hokejovému klubu je nielen vo forme priamej dotácie, ale aj vo forme symbolického prenájmu ľadovej plochy a tréningových priestorov.

Primátor Žiliny Peter Fiabáne. Foto: Pravda, Ivan Majerský
Peter Fiabáne Primátor Žiliny Peter Fiabáne.

„S priamou podporou a s ďalšími 50.000 eurami zo Slovenského zväzu ľadového hokeja môžeme bezpečne pokryť najbližšiu sezónu. Je to kompromisný návrh, ktorý zabezpečí, že zajtra môžu byť podpísané zmluvy s hráčmi. Zároveň sme zaviazali súčasné predstavenstvo hokeja k tomu, aby bolo aktívnejšie v získavaní sponzorov,“ vysvetlil primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Žilinský primátor podotkol, že rozpočet hokejového klubu je na úrovni 340.000 eur. „Musím zdôrazniť, že do hokejového klubu ide najmenšia suma, aká kedy na hokej išla. Trúfam si povedať, že vďaka práci posledných mesiacov má klub výbornú energiu. Dosiahli sme všetko, za čo sme roky bojovali. Klub je dnes vyčistený, nemá podlžnosti, má jasné financovanie. Poslanci presne vedia, na čo peniaze majú ísť. Vedia, aké sú platy hráčov a manažmentu. Máme tam 15 Žilinčanov, čo sme nikdy nemali, máme žilinských trénerov, ktorí chcú trénovať,“ zdôraznil.

Okrem priamej finančnej podpory rokovalo MsZ aj o návrhoch dvoch zmlúv o nájme medzi spoločnosťou mesta Žilbyt s MsHK Žilina a s MsHKM Žilina.

„Podľa schváleného návrhu príde hokejový klub MsHK Žilina o zisky z prenájmu ľadovej plochy. Za ročný prenájom ľadu a celého hokejového zázemia zaplatí klub mestu prostredníctvom spoločnosti Žilbyt jedno euro mesačne. Zmeny nastanú aj v príjmoch z reklamnej plochy. Doteraz získal celý príjem z prenájmu reklamných plôch MsHK Žilina. Po novom je čiastka rozdelená v pomere 80 percent pre MsHK Žilina, 10 percent dostane MsHKM Žilina a zvyšných 10 percent pôjde správcovskej spoločnosti Žilbyt,“ dodala hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.