Chára absorbuje všetok tlak. Drží celé mužstvo
Martin Cibák (39) sa vtedy stal len druhým Slovákom v ére samostatnosti, ktorý nad hlavu zdvihol prestížny Stanleyho pohár. V siedmom dueli uspela aj s jeho prispením Tampa Bay nad Calgary 2:1 a oslavovala prvé víťazstvo v NHL.
„Podarilo sa mi získať Stanley Cup na začiatku mojej kariéry. Neskôr by som si to užil úplne inak,“ približuje rodák z Liptovského Mikuláša.
Hokejové klišé hovorí, že každý zápas je iný. Platí to o siedmom zápase finále NHL dvojnásobne?
Asi áno, ťažko povedať. Prežil som si to len raz. Nemám toľko skúseností ako iní chalani.
Ale za to máte stopercentnú bilanciu…
To áno. Je to špeciálny moment, keď si uvedomujete, že trofej je tak blízko.
Hovoríte, že je to špeciálne. Čím najviac?
Nesmiete podľahnúť panike. Koncentrácia musí byť na najvyššej možnej úrovni. A zároveň si nesmiete pripúšťať, o čo sa hrá.
Dá sa to, keď ide o najprestížnejšiu klubovú trofej?
To je tá najnáročnejšia časť. Vtedy zohrajú rolu skúsenosti. Na to sú v kabíne lídri, ktorí celú situáciu upokoja.
Rozhoduje v siedmom zápase mentálne nastavenie a skúsenosti?
Určite. Hra sa nemení. Hokejisti idú podľa taktického plánu, ktorý zostáva rovnaký. Dôležitý je oddych a pokoj. Siedmy zápas rozhoduje psychika, nie hra.
Spomeniete si, ako ste sa pripravovali na siedmy duel proti Calgary?
Uf, to bolo dávno – bol som mladý a nemal veľa skúseností. Snažil som sa na to však nemyslieť. Nie je to ľahké, lebo s človekom lomcujú emócie. Spomínam si, že nám tréneri hovorili, aby sme si to užili. Môže sa totiž stať, že už sa nikdy nemusíme takého momentu dočkať. Uži si to – sa stalo našim heslom. Ľahko sa to hovorí, ťažko robí. (úsmev)
Držali ste sa spomínaného hesla?
Bolo to veľmi rýchle, človek ani nemal čas užiť si to. Chcete to len zvládnuť a mať čo najrýchlejšie za sebou. Bol to veľmi krátky okamih.
Udialo sa to pred 15 rokmi. Zostali vám v pamäti aj napriek tomu nejaké spomienky?
Samozrejme, hoci vtedy som si to veľmi neuvedomoval. Bol som mladý, v celom mužstve nebolo veľa starších hráčov. Podarilo sa mi získať Stanleyho pohár na začiatku mojej kariéry. Neskôr by som si to užil úplne inak.
Vraveli ste o dôležitosti lídrov. Pre Boston ním je aj napriek 42 rokom a zlomenej čeľusti Zdeno Chára. Čo na to hovoríte?
K tomu netreba nič viac dodávať. Všetkým dokazuje, že je výnimočný – hokejovo aj mentálne. Dokáže tlak a stres skvele absorbovať a postaviť sa na čelo celého tímu. Skúseností má na rozdávanie. Jeho osobnosť drží pokope celý Boston.
Pred ôsmimi rokmi doviedol ako kapitán Boston k víťazstvu taktiež v siedmom zápase. Má z čoho čerpať…
Ľudia analyzujú, čo sa vtedy stalo – ako Boston vyhral a prečo to tak bolo. Súper sa bude snažiť tomu zabrániť. Ale ako som povedal – taktika veľa nezmení. Siedmy duel rozhoduje hlava, nie hra. Boston má z hokejového aj psychického hľadiska navrch.
Preto sa skončí tohtosezónny príbeh o slovenskom obrovi s bolestivým zranením happyendom?
Prajem mu to. Za to všetko, čo hokeju dáva a obetuje, si to zaslúži. Keby to vyšlo, celá rozprávka by mala ďalší krásny vrchol. Bolo by to nádherné.