Slováci vďaka skvelému záveru zdolali Švajčiarov a sú vo finále

Pravda.sk, SITA | 10.02.2012 15:36, aktualizované:
Juraj Mikúš a Vladimír Mihálik Foto:
Juraj Mikúš a Vladimír Mihálik sa tešia z gólu.
Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili na turnaji štyroch krajín BelSwissBank v bieloruskom Minsku nad Švajčiarskom 3:1 a postúpili do finále. V sobotu ich čaká v súboji o 1. miesto domáce Bielorusko.

Pod vedením trénera Vladimíra Vůjtka tak slovenský tím dosiahol už piate víťazstvo zo šiestich duelov v sezóne 2011/12. Slovenský tím piatkovým triumfom zmiernil nepriaznivú so Švajčiarmi, v 53. zápase dosiahli Slováci 22. víťazstvo. Za najlepšieho hráča slovenského tímu vyhlásili po zápase brankára Petra Hamerlíka, ktorý vychytal výhru proti Švajčiarskom už na novembrovom Nemeckom pohári. V Minsku mal 24 úspešných zákrokov. Útočník Juraj Mikúš bol pri všetkých troch slovenských góloch, jeho bilancia bola 2 presné zásahy a 1 asistencia.

Švajčiarsko – Slovensko 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)

• Góly: 37. Brunner (Bezina, Wick) – 56. J. Mikúš (Dravecký), 56. Špirko (J. Mikúš, Michel Miklík), 60. J. Mikúš (V. Mihálik, Michel Miklík)

Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sidorenko, Proskurov – Gocuľa, Ruf (všetci Biel.), 1500 divákov

• Švajčiarsko: Stephan – Bezina, Du Bois, Grossmann, Helbling, Ramholt, Seger, Vauclair, Von Gunten – Monnet, Ambühl, Stancescu, Wick, Bieber, Liniger, Brunner, Schnyder, Sciaroni, Bürgler, Gardner, Romy, Šimek
  • Slovensko: Hamerlík – Baranka, Sersen, Stehlík, Kudroč, V. Mihálik, Tabaček, Švarný, M. Hruška – Ružička, Kukumberg, Dravecký – Špirko, Mikúš, Michel Miklík – Marek Hovorka, Bližňák, Lapšanský – Marcel Haščák, Bulík, Rapáč.

Slováci nastúpili proti svojmu tradičnému súperovi v bránke s Petrom Hamerlíkom. Po úvodnom oťukávaní mali ako prví k dispozícii presilovku Švajčiari, ale v závere trestu debutanta Richarda Rapáča zahral nedovolene Bezina a ešte počas jeho vylúčenia fauloval aj Helbling. Slovenský tím ponúknutú 14-sekundovú presilovku nevyužil. V závere úvodnej tretiny ešte putovali na trestnú lavicu Stehlík a Brunner, ale stav sa nemenil. Hamerlík v prvej časti zneškodnil 8 striel Švajčiarov, slovenský výber ohrozil Stephana šiestimi pokusmi.

Prvú polovicu II. tretiny poznačilo niekoľko vylúčení, keď na lavicu hanby putovali postupne Baranka, Gardner a Ambühl. Obaja brankári si však držali čisté konto. Pri vylúčení Bulíka previedol v 33. min peknú akciu Bližňák, keď tiesnený obišiel gólmana Stephana a z úrovne bránkovej čiary poslal puk pred bránku Švajčiarov. Tam však bola len dvojica súperov, ktoí poslali puk do bezpečia. Útočník Sparty Praha vybojoval aspoň presilovku. V nej však Slováci – rovnako ako v tých predchádzajúcich – neuspeli. V 37. min prišiel trest z hokejky Brunnera, ktorý po prihrávke Bezinu otvoril skóre. Švajčiari previedli ukážkové prečíslenie dvoch proti jednému so zakončením Brunnera do odkrytej bránky.

Radosť slovenských hokejistov. Foto: SITA
Radosť slovenských hokejistov Radosť slovenských hokejistov.

V III. tretine sa slovenský tím snažil o vyrovnanie, ale podarilo sa to mu to až po veľkej snahe v záverečnej päťminútovke. Najprv Dravecký s Mikúšom získali puk na útočne modrej a center TPS Turku vymietol pravý horný roh Stephanovej bránky. O 29 sekúnd neskôr opäť Juraj Mikúš vybojoval puk pri mantineli, poslal ho Špirkovi pred bránku a ten bekhendom parádne pridal druhý gól slovenského mužstva. Počas vylúčenia Mihálika stiahol tréner Švajčiarov Sean Simpson gólmana Stephana na striedačku, po skončení slovenského oslabenia 15 sekúnd pred koncom opäť Juraj Mikúš stanovil už do prázdnej bránky na konečných 3:1.

Vladimír Vůjtek (tréner Slovenska): „Bol to opatrný zápas. Keď Švajčiari na konci druhého dejstva pritlačili a dali gól, museli sme otvoriť hru a za necelú minútu sme dali dva góly. Na konci sme to zavŕšili gólom do prázdnej bránky. Musíme byť spokojní. Vyšli nám tam dve akcie druhej päťky. Pri prvom góle Juraj Mikúš presne vystrelil a potom sa Špirko dobre otočil a bekhendom prestrelil brankára. To rozhodlo celý zápas.“

Súperom SR vo finále turnaja v Minsku domáce Bielorusko

Súperom slovenskej hokejovej reprezentácie vo finále turnaja v Minsku bude v sobotu od 17.00 h SEČ domáca reprezentácia Bieloruska. Rozhodlo sa o tom v druhom piatkovom stretnutí, v ktorom si Bielorusi poradili s Nemeckom hladko 4:0. Domáci o víťazstve rozhodli v druhej tretine, v ktorej strelili 3 góly. Vo zvyšných dvoch častiach hry mali Nemci miernu prevahu, ktorú však nedokázali využiť.

Bielorusko – Nemecko 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)

Góly: 12. Stepanov (Kitarov), 25. Protaseňa, 27. Stepanov, 29. A. Kaľužnyj (Kovyršin, Kosťučonok)
Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:1, rozhodovali: Nalivajko (Biel.), Baluška (SR) – Tapola, Safonov (obaja Biel.)