HC Lev Poprad zaradili do Bobrovovej divízie, trénerom bude Slovák

SITA | 17.07.2010 10:03
Dimitrij Kurbatov, Lev Poprad Foto:
Dimitrij Kurbatov počas návštevy zimného štadióna v Poprade.
Piatok 16. júl 2010 sa veľkými písmenami zapíše nielen do histórie Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL), ale aj hokeja na Slovensku. Vedenie prestížnej súťaže totiž rozhodlo odobriť v KHL štart tímu HC Lev, ktorý bude hrávať svoje domáce stretnutie v Poprade.

Podtatranské mesto bude prvým spoza hraníc bývalého Sovietskeho zväzu, v ktorom sa bude pravidelne hrávať KHL. Druhú najlepšiu ligu na svete bude po Diname Riga dlhodobo hostiť aj Poprad ako druhé mesto v Európskej únii. Pri tejto príležitosti riaditeľ pre organizáciu podujatí v rámci KHL Dmitrij Kurbatov poskytol rozhovor pre denník Sovetskij sport.

Populácia Popradu je približne 55-tisíc obyvateľov. Úprimne povedané, nie je to príliš presvedčivé číslo…
V prvom rade sme na inšpekčnej ceste sledovali infraštruktúru. Mesto je to skutočne malé, ale pekné a útulné. Neďaleko sú Tatry. V Poprade je letisko, ktoré prijíma všetky typy lietadiel a je tam aj kancelária colnej a pasovej kontroly. Let z Moskvy sem trvá približne 2,5 hodiny. Je to dostatočne ďaleký výjazd v rámci KHL, ale nie je to až tak ďaleko ako Chabarovsk.

Prečo naša liga prijíma klub s takým malým potenciálom?
Nezabúdajte, že to je Európa. Nemožno hovoriť len o meste Poprad, ale o celom regióne. V podstate KHL vstupuje naraz na trh dvoch krajín – Slovenska a Česka. Situácia je veľmi priaznivá, je tam obrovský záujem o našu ligu a hokej.

Samozrejme, keď príde Avangard Omsk s Jaromírom Jágrom, bude vypredané. Koľko je kapacita štadióna?
Kapacita nie je príliš veľká, približne 5000 miest.

Aké nedostatky musí HC Lev odstrániť?
Objavujú sa tri aspekty. Prvým sú technické podmienky. Smola pre Poprad a šťastie pre KHL – v súťaži sme zaviedli vysoký štandard pri organizácii zápasov, najmä čo sa týka logistiky. Tieto predpoklady nespĺňajú všetky štadióny. Bude potrebné zrekonštruovať systém osvetlenia. Druhým je ekonomická otázka. Nemožno povedať, že klub HC Lev má stopercentnú záruku financovania na celú sezónu. Novovytvorený tím môže len veľmi ťažko rokovať s prípadnými sponzormi, pokiaľ nemá v rukách licenciu na štart v KHL. Je to uzatvorený kruh: ak budú peniaze, príde súhlas na vstup do súťaže a samozrejme naopak. Preto sme licenciu KHL pridelili a teraz budeme sledovať, akým smerom sa situácia bude uberať. Vedenie HC Lev nás ubezpečilo, že všetko bude splnené na sto percent a včas. Tretím je množstvo formalít s Ruskou hokejovou federáciou, aby boli dodržané všetky pravidlá a normy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

V minulosti sa zahraničné kluby zaujímali o štart v KHL, no chceli si nájsť silného sponzora z Ruska. Aké je zastúpenie ruského kapitálu v slovenskom projekte „HC Lev“?
V súčasnosti sa celý svet globalizuje, takže nemožno automaticky povedať, kde sú peniaze z Ruska a kde z Európy. V tomto projekte nie sú žiadne priame investície z ruských spoločností. Prezident KHL Alexander Medvedev už zdôraznil, že HC Lev si musí vybudovať pozíciu ako československý klub a obchodné kontakty nasmerovať k miestnym sponzorom.

Lev bude v Poprade začínať od nuly a podľa dostupných správ klub nemá hráčov, trénera ani generálneho manažéra.
V meste už funguje klub HK Poprad, ktorý štartuje v slovenskej lige. Vedenie tohto klubu našťastie chápe, že príchod KHL do ich teritória nemusí byť konkurenciou, dokonca môže prispieť k rozvoju ich klubu. Čím vyšší bude záujem o hokej, tým lepšie pre všetkých. Existuje dohoda, že kým program HK Poprad a HC Lev bude kolidovať, účastník slovenskej ligy upraví svoj kalendár. HC Lev už má svojho generálneho manažéra. Dokonca aj hráčov, je však pravda, že s hokejistami ešte nemá podpísané zmluvy. Dôležité je, že medzi vedením tímu a hráčmi je dohoda o spolupráci. Teraz už klub môže podpisovať kontrakty. Nemáme pochyby o tom, že čoskoro bude známa súpiska mužstva. A nebojím sa povedať, že Lev nebude outsiderom.

Prezradíte mená?
Nechcem nič unáhliť. Informácie sa však určite čoskoro objavia v médiách. Komisiu menoslov hráčov presvedčil o kvalite.

A tréner?
Aj ten už je vybraný, ide o známe hokejové meno. Rusi ho tiež poznajú. Je to Slovák. Hrať v tomto klube budú najmä Česi a Slováci. Ale v kádri budú aj Rusi, Fíni a Kanaďania.

Hlavný tréner ruskej reprezentácie Viačeslav Bykov spomenul, že KHL vychováva súperom hráčov. Slováci nás dokázali zdolať na olympiáde vo Vancouveri. A teraz im pripravíme celý tím…
Nechcem sa k tomu príliš vyjadrovať. Bez dostatočnejkon­kurencie by súťaž nemala až takú úroveň. Ako dlho trvajú MS? Dva týždne? Zvyšok času sa hrá KHL. Nemožno porovnávať ligovú súťaž ako prípravu národného tímu na krátky májový turnaj. Inak povedané, čím lepších máme súperov, tým lepší sú naši hráči. Takže v prvom rade naši reprezentanti sa pripravia v silnej lige.

Je pravdou, že HC Lev bude hrať v Bobrovovej divízii s tímami OHK Dinamo, Spartak a CSKA Moskva, SKA Petrohrad a Dinamo Riga?
Áno, je to tak.

Kedy zverejníte rozpis zápasov KHL na novú sezónu?
V pondelok. Rozpis je už hotový.