Stačí k tomu málo – neúspech Kanady. Ako je to možné? Systém, ktorý nastavila IIHF, to umožňuje. IIHF World Ranking je rebríček, cez ktorý federácia prezentuje aktuálnu silu jednotlivých výberov.
Je rozhodujúci pre zloženie základných skupín na budúcich majstrovstvách sveta, ako aj pre nomináciu ôsmich najsilnejších krajín a kvalifikáciu ďalších krajín na olympijské turnaje.
V aktuálnom poradí je na čele Kanada (4100 bodov), za ním sa nachádza Rusko (4065), tretie je Fínsko (3955), štvrté miesto patrí úradujúcim majstrom sveta z Česka (3945).
„Zborná“, ktorá je od zahájenia vojny na Ukrajine vylúčená z medzinárodných podujatí pod záštitou IIHF, si dokonca polepšila o jedno miesto.

Predstavitelia svetovej federácie chceli zabezpečiť, že Rusko sa po prípadnom návrate do svetovej hokejovej rodiny ocitne v elitnej skupine, no vymysleli zvláštny systém.
Miesto toho, aby Rusi za každú absenciu na MS obdržali automaticky nulu, IIHF im za každý vynechaný turnaj pridá 1520 bodov. Teda rovnaký počet bodov ako tím, ktorý si na MS vybojuje tretie miesto.
Aj tento rok teda Rusi nemusia pohnúť ani prstom a aj tak na tom budú lepšie ako porazený semifinalista, ktorý následne prehrá boj o bronzové medaily. Podobne IIHF pristupuje aj k Bielorusku – tomu každý rok „daruje“ 1240 bodov, čo zodpovedá zisku 15. tímu na majstrovstvách sveta.
Rebríček sa vypočítava z posledných piatich podujatí pod patronátom IIHF, pričom hodnota výsledkov časom klesá.
Napríklad bodový zisk z minuloročných MS bude mať po skončení aktuálneho šampionátu iba 75-percentnú váhu, najstarší započítaný výsledok iba 25-percentnú.
V praxi to znamená, že ak sa partii kanadských hviezd okolo Sidneyho Crosbyho či Natea MacKinnona nevydaria majstrovstvá podľa predstáv, na čelo rebríčka sa dostane Rusko.
Svetová federácia aj preto čelí obvineniam, že je naklonená ruským záujmom. Zborná síce na šampionátoch absentuje od roku 2022, no hlavne na základe tlaku niektorých štátov a verejnosti.
Neúčasť Rusov odôvodňuje IIHF tým, že je to nutné v snahe zabezpečiť bezpečnosť všetkých účastníkov turnaja. Dlho sa aj, podobne ako Rusko, zdráhala označiť konflikt na Ukrajine ako „vojnu“.
