Slovenská juniorská reprezentácia sa bude počas blížiacich sa MS hráčov do 20 rokov v Kanade spoliehať aj na kvality Maxima Štrbáka.
Ak je Dalibor Dvorský kľúčovým hráčom pre ofenzívu výberu Ivana Feneša, Štrbák je nemenej dôležitý pre obranu. Urasteného zadáka čaká rozlúčka s juniorským hokejom a po vlaňajšom sklamaní má o extra motiváciu postarané.
„Pre mužstvo je absolútne nenahraditeľný. Ak zahrá tak dobre, ako je schopný, šanca Slovákov na želaný úspech rapídne vzrastie. Bez neho sú poloviční,“ glosuje americký portál Daily Faceoff.
Začiatky v Rusku
Američania preháňajú, ale nie sú ďaleko od pravdy. Štrbák už niekoľko rokov patrí medzi dôležité postavy slovenskej juniorky. Na vlaňajších MSJ v Göteborgu bol jasne najvyťažovanejším hráčom mužstva, ktoré len tesne nepostúpilo do bojov o medaily.

O tom, že figuruje medzi najväčšími talentami svojho ročníka, majú jasno aj v Buffale, ktoré si ho vybralo na lanskom drafte NHL ako 45. hráča v poradí.
Napokon, hokej bol súčasťou jeho života prakticky od narodenia. Jeho otec Martin, držiteľ kompletnej medailovej zbierky z MS, patril dlhé roky medzi opory národného tímu. Voľba športu pre syna bola preto prirodzená.
„Pamätám si, že som vždy sledoval hokej. Mal som asi štyri roky, keď som sa prvýkrát postavil s otcom na ľad. Hrával vtedy v KHL v Rusku. Začal som tam a odvtedy som neprestal. Snažím sa nefixovať sa na to, aké mám priezvisko. Otec mal veľmi dobrú kariéru, ale ja sa snažím pozerať iba na svoju,“ vraví Štrbák junior.
Košického rodáka vypiplal fínsky mládežnícky systém, tri sezóny pôsobil v chlapčenských tímoch Jokeritu Helsinki.
Po drafte si nevybral cestu zámorských junioriek ako väčšina jeho rovesníkov, ale zvolil športovo-akademický prístup. Na Michiganskej univerzite študuje marketing a hrá hokej v seniorskej NCAA.

„Liga, v ktorej hrám, je mužská súťaž, takže v tomto smere sa posúvam. Možnosť pôsobenia na univerzite sa mi pozdávala predovšetkým preto, lebo mám pred sebou roky hokejového rozvoja a zároveň môžem získať vzdelanie a diplom,“ vysvetľuje.
Ukážkové príklady
Hoci stále ešte nemá 20 rokov, po hokejovej stránke prevyšuje aj niektorých starších kolegov. Potvrdí vám to aj Tibor Tartaľ, bývalý hlavný kouč reprezentačnej osemnástky.
Štrbáka juniora viedol na viacerých turnajoch vrátane vlaňajších MS do 18 rokov, kde Slováci siahali na senzačný bronz proti favorizovanej Kanade. Tvrdí, že za uplynulé roky z mladíka vyrástol parádny hokejista.
"Dokáže uzavrieť veci v defenzíve, postará sa o všetko vo svojej zóne a potom sa pripojí k útoku. Má skutočne skvelé schopnosti na oboch stranách klziska. V defenzíve vyhráva vyčerpávajúce súboje o puk v rohoch, dokáže s ním vykorčuľovať von z pásma.
Nemusíte ho presviedčať na blokovanie striel, je to pre neho prirodzené. Na útočnej modrej čiare ma skvelú obratnosť a pohyb do strán. Dokáže predstierať strelu, zmraziť brániaceho hráča, aby ho obišiel a mal ešte väčšiu šancu na skórovanie," opisuje bývalého zverenca.

Štrbákova oddanosť reprezentácii je nevídaná. Na prelome rokov v Kanade absolvuje od roku 2022 už siedmy „veľký“ turnaj pod hlavičkou IIHF.
„Maxim spoločne s Daliborom Dvorským sú ukážkovými príkladmi, čo sa týka prístupu k reprezentácii. Nepamätám si, že by za posledné roky odmietli nejaký turnaj. Sú našimi lídrami na ľade i mimo neho,“ vraví hlavný kouč dvadsiatky Feneš.
Podľa Tartaľa sa môže mladý obranca okrem líderstva pochváliť aj konzistenciou a hokejovým majstrovstvom.
"Je to inteligentný človek, ponorený hlboko do seba. Príliš rýchlo musel dospieť, nakoľko hral stále so staršími hráčmi a bol pod drobnohľadom tejto nálepky. Určite to pre neho bolo stresujúce pri každej nominácii čeliť týmto faktorom.
Draftom do NHL túto kapitolu uzavrel. Čím bude starší, naplno si uvedomí, že zvolená cesta je zásluha jeho tvrdej práce. Je úžasný spoluhráč, ktorý neberie nič ako samozrejmosť," pokračuje jeho bývalý tréner.

Psychické ťažkosti
V uplynulom roku a pol sa v živote Štrbáka juniora udialo viacero dôležitých vecí, či už to bol prestup na univerzitu alebo draft NHL. Musel sa však vysporiadať aj dvoma situáciami, ktoré ho zasiahli a zocelili pre nasledujúci profesionálny i osobnostný rast.
Keď pred štartom minulej sezóny prišiel na univerzitu v Michigane, bol plný očakávaní. Nové miesto, noví spolužiaci, noví spoluhráči – to všetko znelo lákavo.
Lenže mladý muž sa zrazu ocitol v nepoznanej situácii. Sezónu predtým strávil v juniorskej USHL, počas pobytu v meste Sioux Falls sa mohol spoľahnúť na pomoc rodiny, u ktorej býval.
Na vysokej škole však bol zrazu sám. Prepadli ho stavy samoty a úzkosti, priznal, že nové prostredie mu spôsobilo kultúrny šok. Psychické ťažkosti mali vplyv aj na jeho hru.

Na jeho šťastie sa k situácii postavil ako chlap – čelom, nie chrbtom. Slabosť priznal, neskrýval ju. Vyhľadal rady školskej poradkyne, ktorá mu pomohla.
"Na ľade aj mimo neho už cítim, že som viac pokojný. Viem lepšie pracovať s emóciami. Nevravím, že sa mi už nikdy necnie za domovom, ale už som sa naučil, ako s tým lepšie pracovať.
Je v poriadku nebyť v poriadku a musel som si uvedomiť, že veci skrátka sú a budú náročné, dôležité je, ako na ne zareagujete,” vysvetľoval v odkaze pre spolužiakov-športovcov, ktorých by v budúcnosti postihli podobné problémy.
Druhou skúškou musel prejsť, keď dvadsiatka na vlaňajších MS v Göteborgu prehrala po veľkej dráme vo štvrťfinále s Fínskom a turnaj opustila sklamaná.
Víťazný gól severanov strelil už v prvej minúte predĺženia útočník Lassila. Šikovne využil Štrbákovo zaváhanie, obohral ho a prekonal aj brankára Adama Gajana.
Na adresu Štrbáka sa následne zniesla vlna kritiky. Fanúšikovia vyčítali mladému bekovi, že mal zareagovať inak a že podľa nich potopil celé mužstvo. Nielen pre Tartaľa bola úroveň a spôsob kritizovania talentovaného tínedžera neúnosná.

„Maxim bude mať ešte len 20 rokov a tým je povedané veľmi veľa. Ako obranca má potrebnú kvalitu a preto je na ľade nasadzovaný proti najlepším ofenzívnym "beštiám“ súpera. Brániť ich je šialené a každé malé zaváhanie proti takýmto ofenzívnym zbraniam je veľmi viditeľné a môže vás zosmiešniť.
Kritika je vždy na mieste, ale je potrebná od ľudí z procesu a vtedy vie pomôcť. Bohužiaľ, dnes je primitívna sociálna doba, kde si o vás utrie ústa doslova hocikto a to nie je v poriadku predovšetkým pre mladých hráčov," reaguje.
Z iného materiálu
Psychicky odolnejší, na ľade vyspelejší hokejista. Štrbák cíti, že svoju hru zlepšil. Vie lepšie odhadnúť, kedy byť v správnom čase na správnom mieste.
„Tvrdo bojuje, kvalitne bráni, ale zároveň je dobrý aj na puku. Na ľade je s ním veľmi efektívny. Mohutný a pravoruký obranca, ktorý niečo také dokáže, na vás urobí dojem,“ vraví o ňom Adam Mair, riaditeľ hráčskeho rozvoja Buffala Sabres.
Dvadsiatka bude potrebovať kvality mladého Košičana ako soľ. Na vlaňajšom šampionáte strávil na ľade takmer 24 minút na zápas.

„Zažil som ho ako hlavný tréner na MS18 v roku 2023 vo Švajčiarsku. Po pravde neviem, z akého "materiálu“ je ten chlapec, ale znesie naozaj veľmi veľa. Pre mňa je to stále elektrizujúce, keď si spomeniem na jeho hru.
Moment, keď založil útok a dali sme gól na 3:2 v zápase o bronz proti Kanade. Myslím si, že nadchádzajúci šampionát bude „jeho“ a doslova si ho správne športovo užije. Dobre si uvedomuje, aké sklamania zažil, akej kritike musel čeliť a že je to jeho posledná šanca, aby uzavrel svoju mládežnícku kapitolu medailou a pocítil skutočnú slobodu," tvrdí Tartaľ.
Vo Fenešovom výbere skončila talentovaná generácia na čele s menami ako Adam Sýkora, Filip Mešár, Servác Petrovský, Adam Gajan či Samuel Honzek. Lenže aj partia okolo Dvorského a Štrbáka, ak veci do seba zapadnú, môže na MSJ v Kanade pomýšľať na úspešný výsledok.

„Je to ročník, ktorý na vlaňajších MS hráčov do 18 rokov bol 70 sekúnd od bronzovej medaile. Maxim a Dalibor sú top prospekty ročníka. Výber má veľkú silu. Všetko, čo potrebuje, je ostať ako tím pokorný,“ dodáva Tartaľ.
Slováci sa na MSJ 2025 predstavia v základnej B-skupine, v ktorej postupne nastúpia proti Švédsku, Švajčiarsku, Česku a Kazachstanu. Prvý zápas odohrajú 26. decembra o 18.00 SEČ proti „tre kronor“.
V „áčku“ sú okrem domácej Kanady aj výbery USA, Fínska, Nemecka a Lotyšska. Prvé štyri tímy z každej skupiny postúpia do štvrťfinále, mužstvá na piatom mieste skrížia zbrane v boji o záchranu v elitnej kategórii.