Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Zväz nám nasilu berie talenty, sťažuje sa majstrovská Nitra. Čo sa stane, ak mladík projekt odmietne? Šatan a spol. reagujú

Téma nedostatku mladých talentovaných hráčov z domácej liahne je v hokejovej extralige na stole už niekoľko rokov. Kluby k tejto situácii pristupujú podľa svojich schopností a možností.

29.11.2024 05:41
berčík nitra Foto:
17-ročný Ivan Berčík v drese HK Nitra.
debata (4)

Príkladom, ako efektívne pracovať s mladými hráčmi, môže byť pre konkurenciu Nitra.

Klub spod Zobora za to zožal ovocie, a tiež zinkasoval zaujímavé financie, keď pred dvoma rokmi Šimon Nemec a Adam Sýkora prešli draftom NHL a podpísali zmluvy v profilige.

Tím úradujúceho majstra zaujal aj nedávno, keď v extraligovom zápase dal výrazný priestor až piatim juniorom, čo sa v domácej seniorskej súťaži nestalo už roky.

O práci s mladými talentami i o výhradách k fungovaniu zväzového projektu reprezentačnej osemnástky sme sa rozprávali s prezidentom HK Nitra Miroslavom Kováčikom.

V posledných zápasoch dostali vo vašom tíme značný priestor na ľade viacerí juniori, v zápase proti Michalovciam ich bolo až päť. Ako ste v klube spokojní s ich výkonmi?

Predovšetkým je súčasťou našej filozofie, že dávame priestor mladým hokejistom, pokiaľ samozrejme na to mladí majú. Chceme im pomáhať a posúvať ich ďalej. Prezentujeme sa tým už desať rokov. Pokiaľ k tomu máme šancu, tak siahneme po talentovaných hráčoch. Tentoraz k tomu prispeli aj zranenia a choroby stabilných členov A-tímu.

Spolu s tým, že sme poslali Dávida Okoličányho na hosťovanie do Nových Zámkov, sa otvoril priestor pre mladých chalanov. Hráči ako Pobežal, Lisý a Chrenko hrávajú v prvom tíme Nitry pravidelne, teraz sa otvoril priestor pre Nemca a príležitosť tiež dostal Berčík, ktorý sa vo veľmi dobrom svetle ukazuje v našom juniorskom tíme, ako aj v našom „béčku“ v Leviciach. Tam posielame talentovaných mladíkov, ktorí v SHL získavajú ostrohy v seniorskom hokeji.

Michalovce Slovan Daugavinš Čítajte viac Na Slovensku spôsobil ošiaľ, stal sa najväčšou hviezdou. Na presilovky ma už nedávajte, prosil pred koncom, ktorý zabolí dvojnásobne

V Nitre sú skutočne unikátne spojenia, 17-ročný Lisý hráva v obrannej dvojici so 44-ročným kapitánom Mezeiom. Je to aj o tom, že mladíci naberajú vedomosti od skúsených hráčov?

Jednoznačne áno. Je to lepšie, ako vytvárať hráčom umelé prostredie, napríklad v projekte reprezentačnej osemnástky. Som rád, že v Leviciach máme B-tím, kde vieme najlepších chalanov z juniorky rotovať a vieme im dať šancu, aby okúsili seniorský hokej. Tým pádom sa im ľahšie prechádza do extraligového tímu, i keď tam je skok ešte o niečo väčší.

Nitru za prácu s mladíkmi chváli aj konkurencia, naposledy to bol tréner Michaloviec Tomek Valtonen. Ako sa vám počúvajú slová chvály?

Teší nás to. Pokiaľ máme príležitosť, mladíkom vždy šancu dáme. Tomáš Pobežal za nás hráva pravidelne, v jeho prípade sa už ani nebavíme o tom, že je mladý. Podobne aj Matúš Lisý sa veľmi dobre zhostil svojej úlohy, keď niektorí hráči boli zranení a momentálne nemáme dôvod, aby nenastupoval v A-tíme.

Zvyšní chalani, 17-roční Nemec, Chrenko a Berčík sa vo veľmi dobrom svetle ukazovali v Leviciach a následne dostali príležitosť aj v A-tíme. Je zrejmé, že takáto vyťaženosť juniorov nebude možná v každom zápase, teraz sme si to mohli dovoliť na základe viacerých faktorov. Ak by sme boli v situácii ako Nové Zámky, tak zrejme by sme hrali na tri päťky a priestor pre mladých hráčov by sa výrazne zmenšil.

Tomáš Chrenko ml. v drese HK Nitra. Foto: fb hk nitra
tomáš chrenko ml. Tomáš Chrenko ml. v drese HK Nitra.

Ako to myslíte?

Rozprávame už roky, že aktuálny extraligový model mladým hráčom nepraje. Zopakujem, že my šikovných mladíkov máme a môžeme ich využiť aj v A-tíme. O to viac nás mrzí, že nám berú chlapcov do projektu osemnástky.

Nevidíme v tom žiadny význam pokiaľ je mužstvo ako my, ktoré má kompletnú štruktúru, to znamená aj s B-tímom, ktorý hrá SHL. Chlapci majú u nás vytvorené kvalitné podmienky na tréning a nastupujú aj v seniorských súťažiach. Nevidíme význam v tom, aby chodili do projektu nasilu.

Spomínate termíny „berú nám hráčov“ či „aby hráči nechodili do projektu nasilu“. Ako to myslíte? Cítite nejaký nátlak zo strany zväzu? Hrozí hráčom, že ak sa nepripoja k zväzovému projektu U18, že sa nedostanú do národného tímu hráčov do 18 rokov?

Chalani veľmi radi prijmú pozvánku do reprezentácie. Je však rozdiel ísť do reprezentácie na zraz, ktorý je v asociačnej prestávke, a je rozdiel byť v projekte U18. Hráč je vytrhnutý zo školskej dochádzky, ako aj zo svojho domovského prostredia. Pre mladíkov, ako sú naši, ktorí dostávajú príležitosť v juniorskom tíme, ako aj v „béčku“ v SHL, plus, keď sa naskytne možnosť, tak nastupujú aj v extralige, nemá význam chodiť do projektu U18. Je to dobrá možnosť pre hráčov, ktorí nemajú také možnosti, ako majú naši chalani.

Ešte raz zopakujem, že nevidíme dôvod, aby boli naši chalani nasilu ťahaní do projektu. Keď si prečítate smernicu, ktorá vyšla nedávno – nechcem zbytočne voliť silné slová – ale nech si každý sám urobí názor na to, keď rodič musí podpísať papier, že ak nesúhlasí s účasťou svojho syna v projekte, tak potom nemusí byť daný hráč nominovaný do reprezentácie. Prakticky je tam napísané, že ak hráč nepôjde do projektu, tak potom nebude súčasťou reprezentácie.

Výňatok zo smernice o fungovaní projektu SR U18. Foto: hockeyslovakia.sk
smerinica Výňatok zo smernice o fungovaní projektu SR U18.

Nitra je roky známa kvalitnou prácou s mladíkmi, ostatné extraligové kluby v tomto smere zaostávajú. Čo by ste im v tomto smere poradili?

Nechceme nikomu nasilu radiť. Každý vidí najlepšie do svojich problémov, každý najlepšie pozná hráčov, ktorých má k dispozícii – či na to majú alebo nemajú. Som toho názoru, že väčšina klubov by rada dávala priestor šikovným mladíkom, ale záleží to aj od toho, aké sú očakávania klubového manažmentu či trénera. Sú aj kluby a tréneri, ktoré nie sú nastavení na výchovu mladých hráčov. Nebudem ich menovať, každý kto ligu aspoň trochu sleduje vie, o koho sa jedná.

Na druhej strane je ale väčšina klubov, ktoré by radi dali príležitosť mladíkom, ale na základe nezmyselne nastaveného extraligového systému priameho postupu a zostupu sa boja, že nasadenie mladých hráčov ich bude stáť výsledky a potrebné body. Potom šanca pre mladíkov, aby pravidelne nastupovali, klesá. Model ligy nepraje tomu, aby kluby dávali väčší priestor talentovaným hráčom.

Pre kluby by mohla byť motiváciou v súvislosti s prácou s mladými hráčmi aj potenciálna finančná čiastka v budúcnosti, keďže draftovaní odchovanci do NHL, ak v profilige podpíšu zmluvu, zabezpečia pre svoj klub zaujímavý obnos financií. Je to tak?

Je pravda, že finančná odmena je zaujímavá, ale až vtedy, keď draftovaný hráč podpíše v NHL zmluvu. Ako vieme, nie každý hráč, ktorý prejde výberom mladých talentov, podpíše zmluvu. Drvivá väčšina draftovaných hráčov zmluvu s klubom NHL nepodpíše. Bohužiaľ, na Slovensku si náš domáci zväz nastavil podmienky tak, že síce on dostane peniaze aj za každého draftovaného hráča, ale všetky tieto financie si necháva. Napríklad ak je hráč draftovaný v 1. kole, zväz zinkasuje 35-tisíc.

Z nich nepošle do klubu ani euro. Pritom zväz dostáva dostatok prostriedkov na svoju činnosť zo štátnych zdrojov a peniaze za draft by mohol a mal poslať klubom. Toto by chceli kluby zmeniť. Predsa len, kluby vynaložia na výchovu mladého hráča značné prostriedky. Takto by sa im aspoň malá časť mohla vrátiť.

Šimon Nemec v drese New Jersey Devils. Foto: ELSA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP / Profimedia
nemec jersey Šimon Nemec v drese New Jersey Devils.

Šimon Nemec ako dvojka draftu podpísal zmluvu s New Jersey Devils, Adam Sýkora sa upísal New Yorku Rangers. Koľko zinkasovala Nitra za tieto transakcie?

V prípade, že hráč strávi pred draftom v klube štyri sezóny a s klubom NHL podpíše zmluvu, klub dostane okolo 280-tisíc. Ak je to len posledná sezóna pred draftom, je to 40 percent z tejto sumy. Záleží na tom, aký klub je materským klubom hráča a v akom tíme hral posledné sezóny pred draftom.

Päť percent z peňazí si ponechá zväz. Ale pripomeniem, že toto sú skutočne výnimočné situácie. Nitra mala do NHL podpísaného Ružičku a potom o 20 rokov Nemca so Sýkorom.

Ako budete ďalej pokračovať v práci s mladými talentami?

Máme ambíciu nasadzovať ich čo najčastejšie, ale tiež sa pozeráme na to, akú pozíciu môže daný hráč dostať. Pokiaľ mladíci nemajú pevnú pozíciu a nehrávajú napríklad aj presilovky, ako hrával Šimon Nemec, tak chceme, aby nastupovali aj za Levice, kde dostanú väčšiu minutáž. Tiež je naším plánom, aby naďalej pokračovali aj v juniorke, pretože tam z nich vyrastajú lídri.

Pozeráme sa na to zo širšieho uhla. Pracujeme s nimi veľmi citlivo, ku každému pristupujeme individuálne. Sledujeme, ako bol daný hráč počas týždňa vyťažený a podľa toho mu dávkujeme priestor v A-tíme, v Leviciach či v juniorskom tíme. Dávame si pozor, aby mladí hráči neboli veľmi preťažení, ale tiež na to, aby ani neboli málo využití.

SR U18 Čítajte viac Slováci majú projekt, ktorý priťahuje aj talenty z Ameriky, teraz však dostal facku. Rodinkárstvo? Každé meno obraciame sprava-zľava

Zväz reaguje: Hráčov nikto nasilu neťahá

O reakciu na slová prezidenta Nitry Miroslava Kováčika sme požiadali Slovenský zväz ľadového hokeja. Prinášame ju v plnom znení:

"Pán Kováčik v jednej vete hovorí o tom, že tento extraligový model mladým hráčom nepraje a v druhej, že majú v tíme mladých hráčov, ktorých šikovnosť využívajú v A-tíme. Iróniou je, že práve HK Nitra ukazuje cestu, ako práve v tomto súčasnom modeli dávať mladým hráčom dostatočný priestor na to, aby využili svoj potenciál a rozhodovali zápasy. Je to príklad pre ostatné extraligové tímy, že nie je nevyhnutné uprednostňovať drahých legionárov na úkor mladých domácich talentov.

Zároveň treba zdôrazniť, že pokiaľ by tímy nasadzovali hráčov do 18 rokov pravidelne, projekt Centralizovanej prípravy hráčov do 18 rokov by ich nominovať nemusel. Toto sa však nedeje, preto SZĽH pred piatimi rokmi zriadil Projekt centralizovanej prípravy hráčov do 18 rokov, kde im vytvoril podmienky, ktoré nedosahujú ani niektoré kluby extraligy – kompletné zázemie s ubytovaním, celodennou stravou, regeneračnou linkou, posilňovňou s kondičným trénerom, fyzioterapiou, tréningami zručností a podobne.

Hráčov do Projektu SR18 nikto nasilu neťahá. Každá nominácia hráčov do projektu SR18 je vopred dôsledne konzultovaná s klubom ale aj rodičom konkrétneho hráča. Účasť hráčov v centralizovanej príprave reprezentácie do 18 rokov fungovala 5 rokov na základe džentlmenskej dohody medzi klubmi a zväzom. HK Nitra však dohodu porušovala a preto Výkonný výbor SZĽH pristúpil k úprave smernice, aby dohoda, ktorá platila 5 rokov, bola oficiálne na papieri a aby sme pre všetky kluby vytvorili rovnaké, spravodlivé podmienky. Ak sa hráč alebo jeho rodič rozhodnú odmietnuť nomináciu do centralizovanej prípravy reprezentácie, neznamená to, že hráčovi nebude umožnené reprezentovať, ako zavádza pán Kováčik. Znamená to len, že tréneri budú mať možnosť zvážiť jeho ďalšiu účasť v súvislosti s odmietnutím účasti v reprezentačnom projekte."

Najlepší hokejisti sveta do 24 rokov podľa TSN Fotogaléria - 22 fotiek Všetky fotky
Zástupcovia budúcnosti svetového hokeja, ktorí...

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 4 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Slovensko #hokej #HK Nitra #SZĽH