Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Slováci majú projekt, ktorý priťahuje aj talenty z Ameriky, teraz však dostal facku. Rodinkárstvo? Každé meno obraciame sprava-zľava

Masívny odliv mladých hráčov do zahraničných líg, následné sťažnosti klubov, že im chýbajú domáci hokejisti. Ak k tomu pridáme nedávnu kritiku najlepšieho Slováka v NHL a odchody talentov do konkurenčnej reprezentácie, problém je na svete.

12.11.2024 05:41
SR U18 Foto:
Hokejisti SR U18 na MS 2024 vo Fínsku.
debata (17)

V uplynulých rokoch prevládal názor, že ak chce mladý hokejista napredovať vo svojej kariére, v zahraničí nájde lepšie podmienky v porovnaní s tými, ktoré sú mu ponúkané doma.

Rodičia talentovaných hokejistov videli príklad v Jurajovi Slafkovskom či Daliborovi Dvorskom, ktorí už v mladom veku opustili domovinu a pokračovali vo svojom hokejovom raste za hranicami.

„Netrúfam si radiť ostatným, každý by sa mal rozhodnúť sám. Odchod som považoval za dobrý krok. Skúsil som zahraničie a vyšlo to,“ vravel nám v rozhovore vtedy 16-ročný Slafkovský.

Hokejový zväz pod vedením prezidenta Miroslava Šatana sa preto rozhodol konať.

Od roku 2019 funguje projekt centralizovanej prípravy hráčov do 18 rokov, ktorý vychová hráčov vo veku od 15 do 17 rokov a medzi tými najstaršími zhromažďuje aj hokejistov smerujúcich na draft NHL.

Juraj Slafkovský Čítajte viac Veľký návrat Slafkovského do elitného útoku. V gólovej prestrelke stihol šarvátku, tri asistencie i nový osobný rekord

„Rozvíjame chlapcov v mladom veku. Predovšetkým im dávame šancu hrať seniorský hokej, čo je pre nich veľkým prínosom,“ vraví generálny manažér mládežníckych reprezentácií Roman Sýkora.

Hokej a vzdelanie

Projekt vznikol po tom, ako osemnástka pred piatimi rokmi vypadla z A-kategórie MS. Keďže ďalšie dva šampionáty sa neuskutočnili pre pandémiu, mladí Slováci dostali šancu vrátiť sa medzi elitu „až“ na domácom šampionáte v roku 2022, ktorú napokon po úspešných výsledkoch aj využili.

Tri roky boli centrom projektu Piešťany, uplynulé dva zase Poprad. Teraz sa mladíci opäť vrátili do kúpeľného mesta.

„Ide aj o víziu nášho zväzu – spájať hokej so vzdelaním. Nielenže hráči majú kvalitné podmienky na trénovanie, kompletné zázemie s ubytovaním, stravou, regeneračnou linkou, posilňovňou a fyzioterapiou, ale majú zabezpečený aj školský rozvrh. V rámci týždňa majú tréningy na suchu i na ľade, a popritom absolvujú aj školu,“ vysvetľuje Sýkora.

Hokejisti SR U18 na MS 2024 vo Fínsku. Foto: iihf.com
hokej SU U18 Hokejisti SR U18 na MS 2024 vo Fínsku.

Mladíci sú stále vedení ako juniori a v prípade záujmu a výkonnosti môžu zabojovať aj to, aby získali štipendium na jednej z vysokých škôl v zámorí. Ak by hrali v klube, na papieri by boli profesionáli a šanca na univerzitné štipendium by pre nich padla.

Za päťročné fungovanie prešlo projektom viacero draftovaných hráčov (M. Chromiak, Demek, Žlnka, Sýkora, Petrovský, Nemec, Honzek, Mišiak, Pekarčík, Gajan, Štrbák či Šatan ml.), niektorí sa doň vracajú zo zahraničia. V minulom roku si cestu späť na Slovensko do projektu našlo osem hokejistov, tento rok ich bolo päť.

„Osemnástka sa vrátila do "áčka“ pred dvoma rokmi. Na posledných dvoch šampionátoch sa zakaždým dostala do semifinále, čo je výborný výsledok. Aj tieto čísla hovoria o tom, že projekt má zmysel a je úspešný," konštatuje GM mládeže.

Kauza Dravecký

Podmienky projektu však nevyhovujú všetkým. Našli sa aj takí, ktoré necítili na Slovensku záujem o svoje služby a rozhodli sa reprezentovať susedné Česko.

Kurri Gretzky Čítajte viac Zničil slávnu značku, vymenil ju za ruské peniaze. NHL ocenila fínsku legendu, na ktorú sa doma pozerajú cez prsty

Po Vladimírovi Draveckom ml., synovi bývalého slovenského reprezentanta a niekoľkonásobného majstra v drese Třinca Vladimíra Draveckého st., sa rozhodol „prestúpiť“ za rieku Moravu aj Sebastian Taliga. Dravecký junior oznámil svoje rozhodnutie v lete.

„Chcem hrať medzinárodný hokej a momentálne na Slovensku necítim o mňa až taký veľký záujem, čo plne rešpektujem. V Třinci som doma, rozumiem českému jazyku a 90 percent všetkých mojich hokejových zážitkov je spojených s Českou republikou,“ uviedol talentovaný obranca, ktorý aktuálne hráva za juniorku vo švédskom Rögle.

Draveckého kvality ocenil aj Jakub Voráček. „O päť rokov bude v našom národnom tíme obranca číslo jeden,“ vyhlásil bývalý kapitán českého „áčka“.

Stratu talentovaného reprezentanta kritizovali viacerí, predovšetkým fanúšikovia. Tí českí „ďakovali“ druhej strane za posilu, slovenskí hromžili nad jeho odchodom.

Sýkora sklamaniu časti priaznivcov rozumie, ale podľa neho zväz v tomto prípade urobil maximum, čo mohol.

"Dravecký junior sa narodil v USA, má americké i slovenské občianstvo. Jeho otec mal úspešnú kariéru v Třinci a s tým spojené aj ideálne podmienky pre hokejový rozvoj syna. Lenže to, že bol stále v Česku, limitovalo jeho možnosti pre reprezentáciu. Ak chce totiž hráč reprezentovať, musí v danej krajine odohrať minimálne 16 mesiacov za sebou. To Vlado mladší spĺňal len v Česku, lenže nemal české občianstvo.

Preto sme s jeho otcom hľadali cestu, ako mu pomôcť. Vybavili sme mu transfer do Košíc, ako aj to, že bude pôsobiť v projekte, aby odohral potrebný počet mesiacov. Do začiatku MS by to však aj tak nestihol a tak sme na IIHF vybavili výnimku. Urobili sme všetko, aby mohol hrať za Slovensko," vysvetľuje Sýkora.

Roman Sýkora so synom Adamom. Foto: TASR, Martin Baumann
sýkora Roman Sýkora so synom Adamom.

Možnosť reprezentovať však neznamená automatickú miestenku v tíme. Dravecký junior sa do mužstva s o rok staršími spoluhráčmi nedostal a na aprílovom šampionáte osemnástok vo Fínsku chýbal. Krátko na si začal vybavovať české občianstvo.

„Nikomu negarantujeme miesto v tíme. Tak to nemôže fungovať, hráči by si potom robili, čo chceli. Vlado sa urazil, už od mája riešil české občianstvo. Na augustovom Hlinka Gretzky Cupe už reprezentoval Česko. Áno, mrzí nás odchod talentovaného hráča, ale ak sa tak niekto rozhodne, nebudeme mu brániť,“ mieni Sýkora.

Príchod legionárov

Na severe Európy hrá okrem Draveckého ml. aj Taliga, ktorý patrí medzi najproduktívnejších hráčov fínskej súťaže do 16 rokov. Ako 15-ročný striedavo nastupuje aj v mládežníckej lige do 18 rokov.

Šikovný útočník hokejovo vyrastal v Třinci a Plzni. "Na Slovensku sa s nami nikto nerozprával a tak sme sa rozhodli pre inú cestu,“ uviedol hráčov otec Michal Taliga pre české médiá.

SZĽH tvrdí, že žiadneho z mladíkov nediskriminuje. Podľa kompetentných majú všetci hráči rovnakú šancu na to, aby sa dostali do mládežníckych reprezentácií.

„Ak má hráč 15 rokov a vyniká vo fínskej súťaži do 16 rokov, neznamená to, že je automaticky generačný talent. V takom veku sú všetci európski mladíci – či už Slováci, Česi, Fíni či Švédi – na rovnakej štartovacej čiare. Je len na nich a ich rodičoch, akú cestu si zvolia a kam to poctivou prácou a tvrdou drinou dotiahnu,“ tvrdí zväz.

Nemecký pohár 2024 Čítajte viac Z Bratislavy sa presunú pod Tatry. Vianočný Kaufland Cup má nové dejisko, Slováci budú čeliť známym súperom

Projekt niektorých hráčov stratil, ale ďalších získal. Jeho podmienky prilákali troch legionárov, ktorí celý život vyrastali mimo Slovenska, no rozhodli sa reprezentovať krajinu a rozvíjať kariéru na Slovensku.

Ide o Poliaka Patryka Zubeka a dvojicu zámorských hokejistov, ktorí majú slovenských rodičov – rodeného Američana Mikeyho Tkaca a Lucasa Novaka, ktorý sa narodil v Kanade.

Minulý týždeň si podmienky v Piešťanoch prišla pozrieť delegácia z Česka. Krajinu úradujúcich majstrov sveta tiež trápi odliv talentov za hranice.

„Chalani na Slovensku odvádzajú skvelú prácu. Zaujímajú sa nielen o to, ako pozdvihnúť slovenský hokej, ale pomáhajú mladíkom dostať sa do profesionálneho hokeja. Projekt je cesta, prostredníctvom ktorej je možné udržať najlepších hráčov doma na Slovensku a pracovať s nimi,“ pochválil slovenských kolegov manažér rozvoja mládeže v Českom hokeji Petr Jonák.

Rozhodovanie skupiny

Mládežnícky hokej sa v uplynulej dobe spomínal aj pri inej téme.

Hokejisti SR U18 na MS 2024 vo Fínsku. Foto: iihf.com
SR U18 Hokejisti SR U18 na MS 2024 vo Fínsku.

Juraj Slafkovský, najproduktívnejší Slovák v minulej sezóne NHL a jeden z lídrov reprezentácie, v rozhovore pre zámorský portál The Athletic kritizoval domáce pomery. Prekáža mu údajné rodinkárstvo, podľa neho hrá v mládežníckych výberoch ten, kto má známosti.

Pridal sa aj otec najlepšieho slovenského obrancu Martina Fehérváryho, ktorý v NHL oblieka dres Washingtonu Capitals.

„Vznikali situácie, keď si mal tréner vybrať spomedzi troch rovnako kvalitných hráčov a on si vybral takého, ktorý mu viac sedel po povahovej stránke. Boli aj situácie, keď si vybral na základe priateľstva s rodičom,“ opísal Mário Fehérváry skúsenosti z minulosti.

Sýkora komentovať slová Slafkovského nechce, ale rodinkárstvo dôrazne odmieta. Výber hráčov do reprezentácie podľa neho podlieha skupinovému rozhodnutiu viacerých ľudí.

SR Poprad šport hokej MS20 reprezentácia tréning POX Čítajte viac Prestrelka s českým rivalom. Slováci nezvládli záver a prehrali

„Každú nomináciu na reprezentačnú akciu riešime tri týždne predtým na spoločnej porade. Prítomní sú tréneri z danej kategórie, či už je to U20, U18, U17, U16, ďalej ľudia z metodickej komisie, tréner brankárov Ján Lašák, ako aj prezident zväzu Miroslav Šatan. Každé meno obraciame sprava-zľava, je to kolektívna práca. Ak by niekto pretláčal svojich favoritov, vedeli by sme o tom,“ dodáva Sýkora.

Prvé podujatie sezóny sa však osemnástke nevydarilo. Na minulotýždňovom Turnaji 4 krajín v Herningu dokázali mladí Slováci vyhrať len jeden zápas. Zdolali rovesníkov z Dánska, ale nestačili na Nemcov a Nórov.

Vrcholom sezóny pre národný tím do 18 rokov bude svetový šampionát, ktorý sa uskutoční v termíne od 23. apríla do 3. mája v Texase. Slováci sa v základnej A-skupine stretnú s rovesníkmi z Kanady, Fínska, Lotyšska a Nórska.

Slovenskí hokejisti s hetrikmi v NHL Fotogaléria - 32 fotiek Všetky fotky
Najväčšie legendy rokov minulých aj súčasných....

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 17 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Slovensko #hokej #projekt #Piešťany #SR U18