Po Vladimírovi Draveckom ml., synovi bývalého slovenského reprezentanta a niekoľkonásobného majstra českej extraligy Vladimíra Draveckého, sa rozhodol „prestúpiť“ za rieku Moravu aj Sebastian Taliga.
Dravecký junior oznámil svoje rozhodnutie v lete.
„Chcem hrať medzinárodný hokej a momentálne na Slovensku necítim o mňa až taký veľký záujem, čo plne rešpektujem. V Třinci som doma, rozumiem českému jazyku a 90 percent všetkých mojich hokejových zážitkov je spojených s Českou republikou.
K Slovensku necítim žiadnu zášť, vždy som sa vo vnútri cítil viac Čechoslovákom a vždy vo mne bude veľká časť Slovenska. Inak to ani nejde," uviedol talentovaný obranca, ktorý aktuálne pôsobí vo švédskom klube Rögle BK.
Čítajte viac Slafkovský kritizuje, ale nech je taký aj doma. Zabúda na ľudí, ktorí ho uznávajú. Zväz reagoval na jeho vyjadreniaZa riekou Moravou jeho rozhodnutie privítali. Českí fanúšikovia ironicky komentovali fakt, že Slováci si nechali ujsť veľký talent.
„Miroslav Šatan a spol., ďakujeme! Odviedli ste „skvelú“ prácu. Teraz máme o jedného šikovného obrancu viac,“ napísal jeden z fanúšikov na sociálnej sieti.
„Slováci robia výpredaj talentov? Hodil by sa nám aj Luka Radivojevič. Ten nie je k dispozícii?“ glosoval ďalší priaznivec s narážkou na syna Branka Radivojeviča, ktorý patrí medzi najlepších obrancov vo svojom ročníku.
Na severe Európy hrá okrem Draveckého ml. aj Taliga, ktorý patrí medzi najproduktívnejších hráčov fínskej súťaže do 16 rokov. Ako 15-ročný striedavo nastupuje aj v mládežníckej lige do 18 rokov.
Šikovný útočník hokejovo vyrastal v Třinci a Plzni. Ako píše iSport.cz, keďže Slovensko nepozýva do reprezentácií mladých hráčov z cudziny, to nasmerovalo myslenie hráča aj jeho rodiny do Česka.
„Nikto sa s nami nerozprával, tak sme sa rozhodli pre inú cestu,“ uviedol útočníkov otec Michal Taliga pre české médiá.
Na medializované informácie nedávno reagoval Slovenský zväz ľadového hokeja. Miroslav Šatan a spol. tvrdia, že žiadny zákaz povolať talenty zo zahraničia do mládežníckych reprezentačných výberov neexistuje.
"SZĽH nevydal v tejto súvislosti žiadny zákaz. Reprezentovať Slovensko môže každý hráč, ktorý má slovenský pas a požadovanú športovú výkonnosť na zvládnutie záťaže v rámci medzinárodnej úrovne. Tá je pri hráčoch vo veku 14 a 15 rokov posudzovaná regionálnymi inštruktormi SZĽH, ktorí sú zároveň trénermi v kategórii do 15 rokov. Zväz v každej sezóne organizuje sériu takzvaných „AAA“ turnajov, ktoré im pomáhajú zmapovať približne 300 hokejistov z daného ročníka.
Po týchto turnajoch nominujú najlepších hráčov na jednodňové výcvikové tábory na regionálnej báze v rámci výberu do 15 rokov. Z týchto tréningových kempov následne zostaví trénerský štáb širšiu nomináciu hráčov z domácich súťaží pre novo tvoriaci sa tím reprezentácie do 16 rokov," píše sa v stanovisku na zväzovom webe.
Čítajte viac Legendárny brankár Brodeur priznáva, že nemal rád Žigmunda Pálffyho. Uviedol niekoľko dôvodovSZĽH ďalej tvrdí, že vo veku 15 rokov je pri hokejistovi náročné posúdiť, ako sa bude vyvíjať jeho kariéra ďalej.
"Ak má hráč 15 rokov a vyniká vo fínskej súťaži do 16 rokov, neznamená to, že je automaticky generačný talent. Viacerí hráči s ročníkom narodenia 2009 sú doma na Slovensku etablovaní v Kaufland Extralige dorastu a niektorí dokonca v Extralige juniorov, čo sú dva stupienky vyššie v porovnaní s ich kmeňovou kategóriou.
Aj preto je v 15 rokoch hokejistu náročné posúdiť, ako sa bude vyvíjať jeho kariéra ďalej. Je to vek, v ktorom majú európski mladíci – či už Slováci, Česi, Fíni či Švédi – rovnakú štartovaciu čiaru. Je len na nich a ich rodičoch, akú cestu si zvolia a kam to poctivou prácou a tvrdou drinou dotiahnu," píše sa na webe.
Zväz zdôrazňuje, že nikomu nebráni v hokejovom rozvoji v zahraničí. Pripomína, že viacero hokejistov, ktorí v minulosti zvolili zahraničnú cestu, či už Slafkovský, Dvorský, Kňažko a ďalší, boli pravidelnou súčasťou mládežníckych reprezentácií.
Tým, ktorí sa rozhodli či rozhodnú reprezentovať inú krajinu, podľa stanoviska „chýba slovenské srdce“. Zväz dodal, že „podal pomocnú ruku každému, kto o ňu mal záujem a bol súčinný pri vybavovaní slovenského občianstva“.
Čítajte viac Do Kanady prišiel chlapec zo Slovenska a začal strieľať góly. Keď to videli doma, plakali od šťastia"Ak sa rodičia neplnoletých hráčov rozhodnú dať svoje deti do inej štátnej reprezentácie, je to ich voľba a želáme im na ich ceste veľa šťastia. Je smutné, že nedokážu rok počkať, kým mladí hráči budú súčasťou mládežníckych reprezentácií. Je to náznak, že im chýba slovenské srdce. SZĽH už podal pomocnú ruku každému, kto o ňu mal záujem a bol súčinný pri vybavovaní slovenského občianstva.
Tak, ako v prípadoch rodeného Poliaka Patryka Zubeka, rodeného Kanaďana Lucasa Novaka či rodeného Američana Mikeyho Tkaca. Dnes sú všetci traja súčasťou projektu centralizovanej prípravy hráčov do 18 rokov. Ak je reč o tom, že dvoch potenciálnych reprezentantov slovenský hokej stráca, treba dodať, že troch ďalších získal," píše sa v stanovisku.
Postoj SZĽH si všimli aj v Česku. „Touto terminológiou teda vlastne Slováci vyhrali 3:2…“ glosuje portál Sport.cz.
Projekt U18 pôsobí aj v SHL. V druhej najvyššej domácej súťaži zatiaľ mladíci odohrali päť zápasov s bilanciou výhra a štyri prehry.