Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Absurdita s Rusmi musí skončiť, doplácajú na ňu aj Slováci. Šéf svetového hokeja avizuje zmeny

Aktualizovaný rebríček krajín IIHF po skončení MS v Česku vyvolal rozporuplné reakcie. Rusko sa v ňom posunulo na druhé miesto, pričom dva roky (za ten čas sa konali tri MS -2022, 2023, 2024) sa nezúčastňuje turnajov na medzinárodnej úrovni. Šéf svetového hokeja Luc Tardif avizuje, že situáciu s ruskými hokejistami sa chystá zmeniť.

01.06.2024 06:57
Lotyšsko MS2021 Hokej A Slovensko Rusko Foto: ,
Momentka zo zápasu Slovensko - Rusko.
debata (77)

Aký je aktuálne nastavený systém, ktorí čelí kritike? Rusom sa pripisujú body podľa jednoduchého kľúča. Namiesto reálneho umiestnenia na turnaji sa rieši iba ich „nasadenie“ podľa platného rebríčka.

Ak sú pred štartom šampionátu v poradí IIHF na treťom mieste, ako tomu bolo napríklad v minulých dvoch rokoch, dostanú rovnako bodov ako skutoční bronzoví medailisti.

Česi sa v rebríčku ako čerství majstri sveta posunuli o štyri miesta, aktuálne im patrí štvrtá priečka.

Slovensko zostalo na deviatej priečke. V prípade, že by Rusov dočasne vylúčili, ako mnohí žiadajú, posunulo by sa o stupienok vyššie.

Slovenskí hokejisti na MS v Česku
Video

Na čele rankingu je Kanada so ziskom 4100 bodov. Druhé je Rusko, ktoré má po začatí vojenskej invázie na Ukrajine rovnako ako Bielorusko zákaz štartovať na medzinárodných turnajoch.

Zborná napriek tomu v rebríčku stúpa. Môže za to nastavený systém IIHF. Tardif uznáva, že to nie je správne.

„Rebríček momentálne nedáva zmysel. Koordinačná komisia bude pracovať na návrhu na zmenu pravidiel pri tvorbe rebríčku, ktorý by lepšie reflektoval aktuálnu situáciu. Nemôžeme trestať krajiny, ktoré sa MS zúčastňujú,“ uvádza Tardif pre ruský server Match TV.

Riešenie však nebude také jednoduché. Rusi ani Bielorusi nie sú z IIHF oficiálne vylúčení. Dočasne im bol len pozastavený štart na medzinárodných podujatiach z bezpečnostných dôvodov.

hokej rusko Čítajte viac Cirkus IIHF? Rusi stúpajú vo svetovom rebríčku, aj keď nehrajú turnaje. O rok môžu byť už na prvom mieste

K situácii sa vyjadril aj šéf súťažnej a koordinačnej komisie IIHF Anders Larsson.

„Krajina, ktorá nie je oficiálne vylúčená z IIHF by mala nejakým spôsobom získavať body do rebríčka. Preto sme dospeli k záveru, že súčasný systém je najmenej zlý,“ vysvetľuje Larsson.

Pôvodné rozhodnutie bolo prijaté na základe vtedajšej situácie, pričom sa počítalo s tým, že vojna nebude trvať tak dlho.

„Bez Rusov sa môže hrať ešte niekoľko rokov. Je teda oprávnené, aby dostávali body? Momentálne o tom veľa diskutujeme z pohľadu budúcnosti. Musíme prehodnotiť súčasný systém,“ vraví prezident fínskeho hokeja Heikki Hietanen pre televíziu Yle.

Česko-slovenský tím na Svetovom pohári 2025 Fotogaléria - 23 fotiek Všetky fotky
NHL vo februári 2025 zorganizuje miniverziu...
77 debata chyba
Viac na túto tému: #ruská hokejová reprezentácia #MS 2024 v hokeji