Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Čaká nás fantastická sezóna bez zbornej, tešia sa vo Švédsku. Slováci sú na našej strane, píšu Rusi

Včerajšie rozhodnutie vedenia Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) o predĺžení zákazu pôsobenia Ruska a Bieloruska na medzinárodných turnajoch vyvolalo množstvo reakcií.

13.02.2024 09:55
rusko ovečkin Foto:
Ruské hokejové hviezdy Alexander Ovečkin, Sergej Gončar, Jevgenij Malkin a Pavel Daciuk na ZOH 2010 vo Vancouveri.
debata (121)

IIHF určila, že Rusko a Bielorusko sa nemôžu zúčastniť na turnajoch IIHF ani v sezóne 2024/25. Obe krajiny sa nepredstavia ani na svetovom šampionáte vo Švédsku a Dánsku (9.-25. mája 2025).

Zákaz pre Rusov a Bielorusov platí od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu, ktorú režim prezidenta Vladimira Putina vedie od februára 2022.

Strešný orgán svetového hokeja zároveň vylúčil Bielorusko zo záverečnej fázy kvalifikácie ZOH 2026 do Milána a Cortiny d'Ampezzo.

Bielorusi sa mali predstaviť v D-skupine v Bratislave na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu (od 29. augusta do 1. septembra 2024).

670834082 Čítajte viac Návrat do hokejovej rodiny sa odkladá. Rozhodli o Rusku s Bieloruskom, mení sa aj slovenská skupina

"Rada IIHF preskúmala aktuálne bezpečnostné riziká spojené s opätovným začlenením ruských a bieloruských národných a klubových tímov do súťaží IIHF.

Na základe dôkladnej analýzy Rada IIHF dospela k záveru, že opätovné začlenenie ruských a bieloruských tímov do súťaží IIHF zatiaľ nie je bezpečné. Rusko a Bielorusko sa preto nezúčastnia na turnajoch IIHF v sezóne 2024/2025," uvádza sa v stanovisku na oficiálnej stránke.

Rozhodnutie IIHF pozitívne hodnotili vo Švédsku.

"Švédsky hokej podporuje toto rozhodnutie, ktoré je v súčasnej situácii absolútne nevyhnutné. Je výborné, že už teraz poznáme podmienky pre budúcu sezónu.

Máme pred sebou fantastickú hokejovú jar na Švédskych hrách, turnaj štyroch národov NHL a veľké vyvrcholenie sezóny na majstrovstvách sveta 2025 u nás v Štokholme," vyhlásil prezident Švédskej hokejovej federácie Anders Larsson.

Zároveň platí, že IIHF nerozhodla, ako to bude s účasťou Ruska na olympiáde. Najbližší turnaj sa bude hrať rovnakým systémom ako na ZOH 2022 v Pekingu, teda zúčastní sa na ňom tucet krajín, ktoré sa stretnú v základnej fáze v troch štvorčlenných skupinách.

Taliansko má ako organizátor hier v roku 2026 isté miesto. Spolu s ním aj osmička tímov podľa rebríčka na konci uplynulého šampionátu v Tampere a Rige. Rusko je v ňom momentálne tretie.

„Tak, ako v uplynulých rokoch, Rada IIHF bude situáciu naďalej monitorovať, pričom najneskôr v máji 2025 na zasadnutí Rady IIHF pred výročným kongresom IIHF určí, či je bezpečné opätovne zaradiť Rusko a Bielorusko do majstrovskej sezóny 2025/2026,“ píše sa vo vyhlásení IIHF.

00 koláž Čítajte viac Prídu z Ameriky i z Ruska, Miláno uvidí hviezdnu zostavu Slovákov. Ako by mohol vyzerať Ramsayho výber na olympiáde?

V Rusku veria, že strešný orgán svetového hokeja na budúci rok zmení názor. Portál Championat píše, že sú štáty, ktoré sa postavili na stranu zbornej, a má byť medzi nimi aj Slovensko.

"Dúfajme, že o rok sa situácia zmení, IIHF urobí iné rozhodnutie a otvorí nám cestu na olympiádu. Medzitým musíme pozdvihnúť hlas na našu vlastnú obranu a začať pripravovať pôdu na pozitívne rozhodnutie.

Na Slovensku sa nedávno postavili na našu stranu na najvyššej úrovni a vyslovili sa za návrat Ruska na medzinárodné turnaje. V Severnej Amerike už začali diskutovať o tom, že bez Ruska by to bola zlá olympiáda. Čím viac takýchto hlasov bude, tým lepšie," píše Jelena Kuznecovová z portálu Championat.

hudáček Čítajte viac Nazývame sa bratmi, pre KHL si však Česi a Slováci nadávajú. Hudáček? Zastal som si ho, ale teraz s ním nesúhlasím

Ak by IIHF zakázala Rusom štartovať aj na ZOH 2026, Slovensko postúpi na turnaj priamo a nemusí hrať kvalifikáciu.

Zimná olympiáda v Miláne a Cortine d'Ampezzo sa uskutoční v termíne od 6. do 22. februára 2026. Slováci, ak sa na turnaj prebojujú, budú v Miláne obhajovať bronz z Pekingu 2022.

Ako by mohla vyzerať zostava Slovákov na ZOH 2026? Fotogaléria - 26 fotiek Všetky fotky
Takto o dva roky to vypukne - olympijský turnaj...

© Autorské práva vyhradené

121 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Rusko #hokej #IIHF #ZOH 2026 #Miláno 2026