Odvrátia v nedeľu pád? Mladíci po prestrelke vyrovnali sériu o záchranu

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov zvíťazili v sobotňajšom druhom dueli o záchranu medzi elitou na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie vo Švédsku nad Švajčiarskom tesne 4:3 a vyrovnali stav série hranej na dve víťazstvá na 1:1.

27.04.2019 22:18 , aktualizované: 28.04.2019 07:43
Maxim Čajkovič Foto:
Maxim Čajkovič.

Do zápasu vstúpili lepšie mladí Slováci, ktorí sa v 3. min ujali vedenia zásluhou Adriána Valiguru. Švajčiari stihli vyrovnať ešte v prvej tretine, tri sekundy pred klaksónom sa presadil Ronny Dahler.

Hráči z krajiny „helvétskeho kríža“ išli v 26. min do vedenia po góle Joela Salzgebera, ale Slováci odpovedali už o tri minúty z hokejky Samuela Krajča. Už o minútu a pol bolo 3:2 pre SR po trefe Lukáša Škvareka. V závere druhej časti hry Švajčiari vyrovnali vďaka zásahu Gaetana Jobina, ale víťazstvo si napokon vybojovali slovenskí hokejisti – v 58. min Maxim Čajkovič premenil trestné strieľanie.

Tretí rozhodujúci duel je na programe v nedeľu 28. apríla o 15.30 h. Slovensko na úrovni do 18 rokov hralo mimo elity naposledy v sezóne 2011/2012.

O záchranu – druhý zápas (hrá sa na dve víťazstvá):

Slovensko „18“ – Švajčiarsko „18“ 4:3 (1:1, 2:2, 1:0) – stav série: 1:1
Góly: 3. Valigura (Turanský), 29. Krajč (Chromiak), 30. Škvarek (Lašák, Eliaš), 58. Čajkovič (tr. strieľanie) – 20. Dahler (Jobin, Canova), 26. Salzgeber (Guggenheim), 39. Jobin (Dahler)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky a oslabenia 0:0, rozhodovali: Brännare (Fín.), Hejduk (ČR) – Badyl (Biel.), Kilian (Nór.), 152 divákov
Zostava SR „18“: Kozel – Gajdoš, Turan, Kňažko, Lavička, Mudrák, Golian, Hlaváč, Beňo – Čajkovič, Mrázik, Sojka – Krajč, Haščák, Chromiak – Turanský, Jellúš, Valigura – Škvarek, Lašák, Eliaš

Viliam Čacho, tréner SR 18 (zdroj hockeyslovaki­a.sk): „Bol to mimoriadne náročný zápas nielen pre hráčov, ale aj pre všetkých členov realizačného tímu s obrovskými nervami a psychickým vypätím. Zápas sme zvládli vzhľadom na všetky tieto okolnosti výborne. Samozrejme, v hre sa objavili chybičky, ale víťazstvo je naše a verím, že si pozitívnu vlnu po víťazstve prenesieme aj do zajtrajšieho rozhodujúceho tretieho zápasu série.“

Vo finále Rusi proti Švédom

Hokejisti Ruska a domácej krajiny si zahrajú o zlaté medaily na majstrovstvách sveta hráčov do 18 rokov vo Švédsku. V úvodnom sobotňajšom semifinále Rusi zdolali Američanov 3:2 po samostatných nájazdoch, rozhodujúci gól dal v tretej sérii Rodion Amirov.

Vo večernom druhom semifinálovom stretnutí si domáce „tri korunky“ poradili s rovnesníkmi z Kanady 4:3, o víťazstvo Švédov sa dve a pol minúty pred koncom postaral Albin Grewe.

O držiteľoch cenných kovov sa rozhodne v nedeľu, od 15.30 h je na programe zápas o 3. miesto, finále príde na rad o 19.30.

Semifinále:

USA – Rusko 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 2:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 41. a 44. Caufield – 39. Amirov, 48. Čisťakov, rozhodujúci sam. nájazd: Amirov

Kanada – Švédsko 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Góly: 17. a 53. Zary, 22. Newhook – 34. a 50. Holtz, 12. Broberg, 58. Grewe

Viac na túto tému: #slovenskí hokejisti do 18 rokov