Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Vydarený: Nečakali sme, že budeme tak vysoko

Zažil veľké sťahovanie. Po minulej sezóne sa extraligový hokejový klub z Českých Budějovíc presťahoval do Hradca Králové. Zmena prostredia zatiaľ tímu pomohla - aktuálne je druhý.

05.11.2013 13:00
René Vydarený Foto: ,
René Vydarený
debata

„Boli sme pripravení na všelijaké scenáre, no takýto priaznivý sme nečakali,“ vraví obranca René Vydarený. Slovenský reprezentant patrí k oporám tímu, je asistent kapitána.

Ako ste zvládli prechod do iného mesta? Pomohol vám alebo sťažil situáciu?
Bolo to dosť náročné. Osobne mi situáciu skôr skomplikoval, pretože v Budějoviciach sme si už s partnerkou zvykli. Aj do Bratislavy som cestoval autom cez Rakúsko jednoduchšie. Je rozdiel, ak sa sťahuje jeden hráč a ak celý klub. Museli sme si hľadať nové bývanie, budúci mesiac čakáme prvé dieťa. Riešili sme dosť vecí naraz – osobne i v klube. Odrazilo sa to aj v prípravných zápasoch – vyhrali sme len dva. Oveľa dôležitejšie je, že v extralige nám to zatiaľ ide možno až nad očakávanie. To je dobré najmä pre fanúšikov. Nevedeli sme, ako nás prijmú. Nič však netreba preceňovať, česká extraliga je veľmi vyrovnaná.

Do akého prostredia ste prišli? Je atmosféra v domácich zápasoch podobná českobudějovickej?
Najprv sme si zvykali na väčšie klzisko i väčšie hľadisko. Čo sa týka atmosféry, emotívnejšia i búrlivejšia je v Hradci. V Budějoviciach vytrvalejšie povzbudzoval len kotol za jednou bránkou, na novom pôsobisku je kotol celý štadión. Hradec hral predtým prvú ligu, teraz si diváci užívajú extraligu. A užívajú si ju po svojom.

Čo to znamená?
Najvernejší fanúšikovia nás chodia povzbudzovať aj na zápasy vonku. Keď sme hrali v Prahe proti Slavii, doniesli do hľadiska nafukovacie bazény, vyzliekli sa do pol tela. Sú celkom originálni.

V tom zápase ste ich potešili v závere víťazným gólom. Potvrdíte, že Hradec hrá lepšie vonku než doma?
Doma nám v predchádzajúcich kolách síce ušli nejaké zápasy, avšak najmä pred vlastnými fanúšikmi sa usilujeme čo najviac vyhrávať, aby sme si udržali, prípadne zvýšili divácku priazeň. A body od súperov sú vždy cenné. Aj preto sme v tabuľke tak vysoko.

V obrane Hradca hrajú štyria Slováci. Popri vás Tomáš Harant, Peter Mikuš a Peter Frühauf. Je to výhoda alebo tomu neprikladáte až taký význam?
Je to plus, keď sme v tíme viacerí krajania, hoci v českej extralige sa to až tak neberie. Súperi hovoria, že sa proti nám hrá ťažko, nepúšťame ich do veľkých šancí. Dovolíme im približne pätnásť-dvadsať striel na bránku, čo je solídny ukazovateľ. Naša hra je založená na prísnej obrane a disciplinovanej hre vzadu. Určite je prínosom, že sa po dlhodobejšom zranení vrátil do mužstva Peter Mikuš. Obaja sme asistenti kapitána. Rozhodlo o tom hlasovanie v kabíne.

Dostalo mužstvo nejaký cieľ od vedenia?
Osobne nemám rád slovo cieľ. Určite by nás potešilo, keby sme postúpili do play off. Sústreďujeme sa najmä na to, aby sme podchytili čo najviac divákov. České Budějovice v minulom ročníku skončili deviate. Radi by sme toto umiestnenie vylepšili.

S cieľom sa neráčite – ako teda pomenovať úsilie o miestenku na olympijský turnaj v Soči? Máte pomyselný rebríček obrancov a vaše miesto v ňom?
Rebríčkami sa nezaťažujem. Táto sezóna je špecifická v tom, že je olympijská. Hrať pod piatimi kruhmi je pre športovca najviac, čo si v kariére môže želať. Je to obrovský motív pre každého. Uvedomujem si, že v mojom prípade ide o poslednú šancu byť na takomto podujatí – a možno aj o najväčšiu. Pre mňa je dôležité, že na ľade dostávam veľa priestoru a že sa mužstvu darí. Tréneri nám počas olympijského leta priblížili filozofiu zostavenia tímu do Soči. Som rád, že som dostal pozvánku na Nemecký pohár, kde má hrať silnejší slovenský výber než na decembrovej akcii.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #René Vydarený