Ján Lašák a jeho vtipná príhoda s niekdajším kapitánom reprezentácie Miroslavom Šatanom
Reagoval tak aj na kritický odkaz od niekdajšieho hokejistu Jána Lašáka. Majster sveta z Göteborgu 2002 je jedným z dotknutých, ktorých by sa vyvlastňovanie malo dotknúť.
So svojimi pocitmi a problémami s rodinnou chalupou, ktorá leží na území plánovanej výstavby, sa podelil vo veľmi emotívnom videu na sociálnych sieťach.
„O čo ide? Minister Tomáš Taraba sa rozhodol, že za 2,4 miliardy eur potrebujeme súrne postaviť vodnú plochu na elektriku. Tak súrne, že sme sa to dozvedeli len tak z internetu, tak rýchlo, že na pripomienky máme "až“ 5 dní.
Bavíme sa o kuse nádhernej prírody, nádhernej zeme, kde môj starý otec tvrdo pracoval, kde moja mamka od mala drela ako mulica, kde som ja vyrástol a učil sa prvým skutočným hodnotám v živote – medzi starými ľuďmi, medzi dobytkom, v spojitosti s prírodou," napísal niekdajší gólman Lašák.

Štyridsaťpäťročný rodák zo Zvolena priznal, že sa o Málinci dozvedel len náhodou.
"Dvadsať rokov som bol vo svete a vždy som sa pýšil, že sa na chalúpku vrátim, sám si ju opravím a zanechám ju zase svojim deťom. Doteraz som si všetko splnil, po kariére si chalupu opravujem štyri roky. A zrazu bum, len tak sa dozviem, že mi to idú zobrať – áno, zobrať.
Vždy keď som hrával za Slovensko, reprezentoval som každého. Som hrdý Slovák, pyšný na našu krásnu krajinu a ľudí. Ale je možné, že už nebudem… Takto sa veci proste nerobia. A netvárme sa, že ministerstvu ide o dobrú vec."
Lašák informoval, že sa nevzdá bez boja a spoločne s ďalšími vlastníkmi sa pustia do boja s kompetentnými.
"Teraz sa spájame, aby sme proti zlu bojovali. Ľudia z lazov, čo chovajú kravy, chatári, čo si zveľaďujú svoje miesta, ktoré milujú, ľudia, čo tam chcú vychovávať deti v správnych hodnotách. My národne cítiaci ľudia ideme bojovať proti SNS a Andrejovi Dankovi.
Toto sa netýka len mňa, ale našej prírody a aj vás, čo snívate, že si niečo budujete s veľkým citovým vzťahom. Proste prídu a zoberú vám to. Jedna rada na záver: Nemilujte túto krajinu ako ja – zlomí vás to potom," dodal Lašák.
Na celú vec už reagoval aj Taraba. Vyhlásením novej elektrárne za strategickú investíciu totiž ministerstvo získalo predkupné právo na pozemky.
Zároveň bude možné robiť prípravné práce aj bez súhlasu majiteľov. Šéf rezortu životného prostredia vysvetlil výber lokality nasledovne:
„Nie je tam potrebné vykupovanie a aj dosah na životné prostredie by bol minimálny. Je tam pár chatiek a jedno družstvo,“ vyhlásil minister na tlačovej konferencii.
Taraba doplnil, že zaniknúť by mohlo päť chát.
„Ešte sa na to pozrieme, či sa to dá nakresliť tak, aby to bolo celé mimo nich. Na Slovensku však nenájdete miesto, kde nestojí ani jedna chata a kde nebude nikto postihnutý v takom zmysle, že by nedošlo k nijakému výkupu pozemkov.
Následky akéhokoľvek výkupu sa dejú na základe znaleckých posudkov a nikto na tom nebude stratový. Práve naopak,“ doplnil Taraba.
Zaregistroval, že mal Lašák vo svojom videu slzy na kraji. Rád by s ním vstúpil do otvorených rokovaní.
"Veľmi radi sa ním stretneme. Samozrejme, ak by sa tam tých päť chát nedalo ochrániť, je to potom otázka toho, či si položia starostovia otázku, či je dôležitejších tých päť chát, alebo dielo, ktoré im tam donesie miliardy.
Je to, samozrejme, na nich,“ uzavrel Taraba s tým, že jeho rezort nejde nikoho vyvlastňovať.

Lašák jeho slovám neverí. Portálu startitup.sk poskytol obsiahly rozhovor.
"Pozrel som ju tlačovku pána Tarabu a povrdilo sa mi, že sme pre nich nič. Hovoril, že Lašák plakal na internete.
Áno a poplakali sme si aj s manželkou a nehanbím sa za to. Bol to výsmech a teraz sa ukázalo, za koho nás majú. Krásna ukážka.
Máme byť vraj nejakým partnerom, ale sme skôr malou prekážkou v ich cieľoch. Bude to trvať 15–17 rokov, kým to dokončia.
Nechcel by som byť v koži ľudí, ktorým cez Hriňovú a cez Detviansku hutu teraz denne prejdú tisícky kamiónov, ktoré budú musieť prevážať materiál,“ povedal Lašák.
Informácia o dokončení výstavby v roku 2036 ho pobavila a spomínal aj jednu z najznámejších rozprávok – O Červenej čiapočke.
"Tunel pod Strečnom sa robí od roku 1999. Trvá to 26 rokov a stále nie je hotový. A teraz ideme robiť strategickú investíciu za 2,4 miliardy eur.
Áno, správime to za desať rokov. A teraz by som ešte chcel rú o Karkulke," doplnil ironicky Lašák.