Najtemnejšou stránkou sociálnych sietí, ktoré v poslednom období opantali životy mnohých, sú nenávistné komentáre a ponižujúce reakcie smerom k jednotlivcom či skupine obyvateľstva. Ľudia skrytí v internetovej anonymite neváhajú urážať a znevažovať druhých.
Odborne sa to volá kyberšikana a veľa by vám o tom vedeli povedať aj viacerí športovci.
Napriek tomu, že do svojich výkonov dávajú v drvivej väčšine prípadov maximum snahy a odhodlania, často sa stáva, že na druhý deň si na facebooku či instagrame prečítajú na svoju adresu odkazy najnižšej úrovne.
Žiaľ, Slovensko nie je výnimka. Aj preto sa niektoré domáce kluby rozhodli, že svojich hráčov budú v boji proti virtuálnemu primitivizmu chrániť.
Pod rúškom anonymity
Najskôr trochu teórie. Internet ako technológia, ktorá sa po svojom vzniku stala dostupnou takmer pre každého, priniesla nové možnosti komunikácie, šírenia informácií, trávenia voľného času, ale aj foriem agresivity.

Prepojením počítačov do gigantickej celosvetovej siete vznikol samostatný priestor s vlastnými charakteristikami a pravidlami, v ktorom sa ľudia zoznamujú, stretávajú, zdieľajú svoje myšlienky, ale aj sa navzájom urážajú a šíria nepravdivé či konšpiračné tvrdenia.
Ako uvádzajú odborné zdroje, správanie ľudí na internete je ovplyvnené troma základnými charakteristikami – dostupnosťou, dosiahnuteľnosťou a anonymitou. Pokiaľ sa rozprávame o kyberšikane ľudí vrátane športovcov, kľúčový je posledný faktor.
Anonymita ako možnosť skryť sa za masku falošného mena či fotografie znižuje mieru sociálnej kontroly, ktorá ovplyvňuje správanie ľudí v realite.
Na internete majú pocit, že ich nikto nepozná, že nebudú vystavení posudzovaniu od blízkych či pocitom viny, a tak sa slobodnejšie púšťajú do správania, na ktoré by inak nenabrali odvahu.

Odborník na kyberbezpečnosť upozorňuje, že problémom nie sú len priame útoky. "Lajkovanie a súhlasné komentovanie nenávistných prejavov je taktiež účasťou na kyberšikane a teda jej podporou,” vraví Kristián Sommer zo slovenskej technologickej spoločnosti Slido.
Ataky proti ženám
Ako ukazujú štúdie, virtuálnymi agresormi sú väčšinou muži vo veku od 25 do 50 rokov. Ich správanie je o to viac poľutovaniahodné, ak útočia aj na ženy.
Svoje vie o tom aj Terézia Mihalovičová. Bývalá reprezentantka v biatlone, ktorú si fanúšikovia pamätajú pod dievčenským menom Poliaková, bola jednou z prvých obetí kyberšikany voči športovcom na Slovensku.
Rodáčka z Brezna počas kariéry nemala výraznejšie výsledky v individuálnych disciplínach, ale bola súčasťou úspešnej slovenskej štafety.

Spoločne s Anastasiou Kuzminovou a sestrami Paulínou a Ivonou Fialkovými vytvorili kvarteto, ktoré svojho času patrilo vo svetovej konkurencii medzi absoútnu špičku.
Medzi najlepšie výsledky slovenskej štvorice patrilo 5. miesto na ZOH 2018 v Pjongčangu či 6. miesto na MS 2019 v Östersunde. Ak sa však želaný rezultát nedostavil, hnev fanúšikov sa zniesol predovšetkým na Poliakovú, ktorá nedosahovala takú individuálnu kvalitu ako jej reprezentačné kolegyne.
Keď sme sa s ňou pred rokmi na túto tému rozprávali, priznala, že kritiku od nenávistných a zlomyseľných ľudí si brala až príliš na telo.
"Nikdy predtým som príliš nečítala príspevky na sociálnych sieťach. Ale keď vám ľudia píšu do správy nenávistné veci a je to osobné, tak to zabolí. Neviem, či je to len tu na Slovensku, ale keď sa darí, každý sa bije do pŕs – áno, to je Slovenka, ona je naša.
Ale keď sa prestane dariť a prídu horšie výsledky, tí istí ľudia začnú na vás nadávať a otočia sa vám chrbtom. Keď som na tom bola zle, pomohol mi mentálny kouč, ako aj rodina a blízki," zverila sa.

Rady odborníka jej pomohli. Naučila sa ignorovať zlovestné prejavy od ľudí, ktorí anonymne šíria nenávistné myšlienky.
"Už na to nemyslím, je to za mnou. Nech si neprajníci hovoria, čo chcú. Ak sa niekomu moje výkony nepáčia, požičiam mu bežky s palicami, pušku a nech si to vyskúša,“ vravela s nadhľadom.
Útočia aj na rodinu
Téma kyberšikany sa na Slovensku dostala do svetla záujmu aj nedávno, keď hokejový Slovan oznámil príchod Mareka Slováka. Ostrieľaný forvard predtým pôsobil v kluboch, ktoré patria medzi hlavných rivalov belasých.
Bývalého útočníka Nitry či Košíc mali priaznivci Slovana v „zuboch“ nielen pre jeho herný štýl, ktorým sa prezentoval, keď hrával proti tímu z Nepelovho štadióna. Patrí medzi hráčov, ktorí sa vedia dostať pod kožu nielen súperom, ale aj fanúšikom, rád provokuje.
Navyše má existovať video, v ktorom sa nevysoký hokejista spolu s ďalším Nitranom Tomášom Hrnkom vyjadrovali o Slovane v nie najlepšom svetle.

„Čo sa spustilo na sociálnych sieťach, keď sme oznámili Mareka ako posilu, je prekročená hranica. Ľudia urážali nielen jeho, ale aj jeho rodinu. To musí prestať,“ dôrazne vyzýval generálny manažér Slovana Lukáš Havlíček.
S kyberšikanou hokejistov majú skúsenosti aj v susednom Česku. Počas uplynulej sezóny sa s ňou stretol i útočník pražskej Sparty Michal Řepík. Situáciu sa rozhodol riešiť a obrátil sa na políciu.
„Nech ti zdochnú potomkovia, ty sviňa pražská, písali mi anonymní ľudia. Dotklo sa to rodiny i mojich detí. Nechcem, aby sa takéto správanie stalo štandardným,“ zdvíhal varovný prst Řepík.
Práve Sparta nedávno zorganizovala kampaň proti tomuto celospoločenskému problému. Tému kyberšikany rozoberala s odborníkmi a výťažok z dvoch decembrových zápasov venovala na osvetu proti očierňovaniu športovcov vo virtuálnom priestore.
K Nitre sa pridal Poprad
Do boja proti nenávisti a zlobe na sociálnych sieťach zavelili aj hokejové organizácie na Slovensku. Prvým klubom, ktorý zakázal komentáre pod príspevkami na facebooku, bol majster z Nitry.
„Corgoni“ spod Zobora sú hrdí na silnú fanúšikovskú komunitu, ako jeden z mála klubov sa môžu pochváliť tzv. klubizmom. Pravda, niekedy sa ich fanúšikovia vedia dostať aj do negatívneho svetla, ako naposledy v Žiline, kde sa pobili s priaznivcami domáceho klubu.
V poslednej dobe sa však debaty na ich stránkach zvrhli do takej miery, že kompetentní povedali stop.
"Je jedno, či je hráč mladší alebo starší. Každého, kto si na seba prečíta extrémnu a neobjektívnu kritiku od ľudí, ktorí sa hokeju častokrát ani nerozumejú, to zabolí. Na to, aby hráči dostali spätnú väzbu na svoje výkony, majú trénerov a vedenie klubu.
Od nás majú dôrazne odporúčané, aby takéto komentáre nečítali. Pre zdravý duševný vývoj spoločnosti by som odporúčal všetkým ľuďom v našej krajine, aby s komentármi k športovým, politickým či iným témam urobili to isté," nabáda prezident Nitry Miroslav Kováčik.

V januári k rovnakému kroku pristúpili aj Popradčania.
"Rozhodnutie prichádza ako reakcia na narastajúcu mieru vulgárnych, nenávistných a extrémne negatívnych komentárov, ktoré majú nepriaznivý dopad nie len na atmosféru v komunite fanúšikov, ale aj na samotných hokejistov. Uvedomujeme si, že očakávania našich priaznivcov sú vysoké, ale treba rozlišovať medzi konštruktívnou kritikou a často urážlivými, ponižujúcimi až dehonestujúcimi príspevkami.
Hokej je šport, ktorý nás má všetkých spájať, robiť nám radosť a nie nás rozdeľovať. Myslíme na to, že naše príspevky na sociálnych sieťach čítajú aj deti – mladí fanúšikovia a začínajúci hokejisti, pre ktorých sme príkladom. Facebook by preto mal byť miestom, kde ukážeme rešpekt, podporu a zanietenie pre náš klub," píšu „kamzíci“ v klubovom stanovisku.
Kritika na adresu novinárov
Nitra i Poprad správne pochopili situáciu, ktorú si niektoré iné tímy neuvedomujú. Povoliť možnosť komentovať príspevky na sociálnych sieťach totiž nie je povinnosť, ale skôr výsada.
„Chceme pôsobiť seriózne a normálne informovať o tom, čo sa v klube deje. Ak má niekto s niečím problém, prípadne návrh na zlepšenie alebo chce vyjadriť kritiku, nech nám napíše na klubový e-mail,“ pokračuje Kováčik.
Šéf hokejovej Nitry si zároveň neodpustí kritiku na adresu zástupcov médií. Novinári podľa neho v niektorých prípadoch robia chybu a sociálne siete využívajú nesprávne.

„Musím byť kritický aj k novinárom. Niektorí často čerpajú myšlienky z fanúšikovských diskusií a tým pádom vo svojich článkoch legitimizujú názory anonymných ľudí, ktorých cieľom je len škodiť a ubližovať. Novinári by mali objektívne informovať a nie referovať o tom, čo je napísané na sociálnych sieťach,“ vraví.
Skúsený funkcionár vidí situáciu aj v širšom spektre. Šport má podľa neho slúžiť na oddych a relax a nie na ešte väčšiu polarizáciu spoločnosti.
"Ľuďom rozhodne viac prospeje, ak sa budú venovať rodine alebo si pôjdu zašportovať, ako keby mali čítať bludy a nenávistné komentáre na sociálnych sieťach. V Nitre sa snažíme na spoločnosť pôsobiť pozitívne a nie šíriť nenávisť.
Šport by mal slúžiť na odreagovanie sa a nie na to, aby ľudia v sebe živili ešte viac ‚hejtu‘. O toto by sme sa mali snažiť všetci, nielen športové kluby," dodáva veľavravne Kováčik.
