O tom sa nedávno presvedčila skupina viac ako 20 hokejistov zo Slovenska, ktorí sa rozhodli investovať do kryptomeny. Údajné obchodovanie cez aplikáciu FinFog od pochybnej spoločnosti z USA sa ale nevyplatilo.
Ich investičné účty boli z ničoho nič zrušené a vložené peniaze zmizli. Celková škoda, ktorá sa dotkla hráčov zo slovenskej extraligy a prevažne jedného tímu prvej ligy, sa odhaduje k niekoľkým desiatkam tisíc eur.
S informáciou o poškodených hokejistoch prišiel web Aktuality.sk, ktorému sa ozvali obete podvodnej investície.
Hráči z nemenovaného prvoligového klubu si nechali poradiť od uznávanej osoby z hokejového prostredia, aby začali investovať do kryptomeny pomocou umelej inteligencie. Dostali tip na AI Crypto Trading aplikáciu FinFog.
Aplikácia patriaca do kategórie „click a button“, teda v preklade „klikni na tlačidlo“, fungovala tak, aby používateľ minimálne trikrát za deň potvrdil navrhovaný obchod, za odmenu sa potom vložené peniaze navyšovali denne až do výšky dvoch percent.
Čítajte viac Posadiť Slafkovského? Lepšie ako zo seba robiť hlupáka. S korupciou mal pravdu, tiež som ju na Slovensku zažilSúčasťou používania FinFog bolo tiež lákanie nových ľudí na vlastný pozývací kód, z čoho plynula ďalšia provízia. Investor si klikaním mohol zhruba za mesiac svoj vklad zvýšiť na dvojnásobok.
Avšak už na získavaní vyššie spomínanej provízie niečo nesedí. Tento systém odmien má takmer ideálne znaky podvodu, ktorý je známy pod názvom Ponziho schéma. Jednoducho povedané – podvodník, ktorý sa tvári ako úspešný investor, od vás dostane peniaze, ktoré však ďalej neinvestuje a vypláca ich iba skorším investorom.
Všetko potom záleží na priberaní nových subjektov, ktoré vkladajú finančné prostriedky. Akonáhle ich prísun nestačí vyplácať skorším investorom, systém sa zrúti a nielen vaše vklady aj výkony zmiznú.
Podobné internetové podvody sú obľúbené obzvlášť v Ázii, kde sú investori schopní prísť aj o milióny dolárov počas týždňa.
Takto bola obabraná takmer celá kabína už spomínaného hokejového klubu. Dohromady prišli hráči o zhruba 10-tisíc eur.
Čítajte viac Slovan si v derby koledoval, až naštartoval oceliarov k veľkému obratu. Spišskej sa vyplatil dvojitý risk bez brankáraPodľa médií sa však nechali nachytať aj hokejisti z extraligy. Pritom ešte než FinFog padol, vklady a výbery peňazí údajne fungovali. V podvodnej investícii nikto nevidel hrozbu.
„Nechal som sa zlákať davom, keď som na vlastné oči videl výsledky, automaticky som tomu veril. Mala to celá šatňa a videl som, že to fungovalo, tak som do toho šiel,“ prezradil jeden z poškodených slovenských hokejistov.
Hráč tiež priznal, že mu bolo vysvetlené, že toto investovanie sa môže skončiť, len nikto nedokázal povedať, kedy sa tak stane.
Webová doména FinFog niekoľkokrát zmenila svoju internetovú adresu, tá súčasná je nefunkčná. Aplikácia sa navyše nedala stiahnuť oficiálnou cestou, čo bol nepochybne ďalší výstražný signál.