Slovensko doposiaľ organizovalo hokejový šampionát dvakrát, v rokoch 2011 a 2019. V oboch prípadoch to bolo na zimných štadiónoch v Bratislave a Košiciach.
Už po posledných domácich MS pred piatimi rokmi sa vtedajší šéf Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel vyjadril, že hlavný štadión pre majstrovstvá sveta musí mať kapacitu minimálne pre 12-tisíc divákov. Na Slovensku taký nemáme.
V utorok sa u našich západných susedov uskutočnilo stretnutie prezidenta Českého hokeja Aloisa Hadamczika a prezidentky Maďarskej hokejovej federácie, Dr. Zsuzsanny Kolbenheyerovej. Jeho cieľom bola debata o spoločnom šampionáte, ktorý by sa konal v Brne a Budapešti.
Práve Brno postaví do roku 2026 nový štadión s kapacitou 13-tisíc miest. Budapešť sa môže pýšiť multifunkčnou arénou MVM Dome pre 17-tisíc fanúšikov.
„Všetko začalo telefonátom od prezidentky Maďarského hokejového zväzu, ktorá so mnou chcela prebrať možnosť spoluorganizovania Majstrovstiev sveta v roku 2029. Moja okamžitá reakcia bola taká, že ide o výborný nápad, ktorý by sa dal spojiť s novou multifunkčnou arénou v Brne,“ uviedol šéf českého hokeja pre hc-kometa.cz.
Účelom stretnutia bolo rokovať o možnosti organizovať MS v Brne a Budapešti. „Výhodou je aj to, že keď bude organizátorom opäť Česká republika, Maďarsko od nás na oplátku neočakáva spoluorganizovanie. Nejde o recipročnú dohodu. Priamo v Brne je letisko, blízko je aj viedenské, a navyše to medzi týmito mestami nie je ďaleko ani autom, takže všetko zapadá do seba,“ skonštatoval Hadamczik.
Projekt tejto spoločnej kandidatúry by sa mohol pozdávať aj IIHF. „V tejto chvíli považujem túto myšlienku za veľmi reálnu, ale záležať bude na Medzinárodnej hokejovej federácii, ktorá musí všetko schváliť. Pokiaľ sa tak stane, nič nebráni tomu, aby sa Majstrovstvá sveta v Brne usporiadali,“ priblížil šéf českého hokeja s tým, že zatiaľ ide o ústnu dohodu.
Ďalším krokom českej a maďarskej strany budú rokovania s IIHF. Tromfom v českých rukách je aj najnavštevovanejší šampionát v histórii, ktorý v tomto roku organizovala Praha a Ostrava. Na škodu určite nie je ani to, že sa českí hokejisti stali majstrami sveta.
Pridelenie Majstrovstiev sveta 2029 Maďarsku je pravdepodobné aj podľa Petra Břízu, viceprezidenta IIHF. Ak k tomu dôjde, nasledovať bude rokovanie na najvyššej úrovni zo strany Maďarov, dodal Hadamczik.
Čítajte viac Slafkovský a znovuzrodený Fín? Légia skazy z Montrealu by mala jeden vážny problémMaďarsko si uvedomuje, že na organizovanie MS v hokeji potrebuje dve haly s vysokou kapacitou. „Preto sa teraz obzeráme po potenciálnom spoluorganizátorovi. Český hokejový zväz a Brno majú o túto tému veľký záujem. Sme odhodlaní to zrealizovať,“ vyjadrila sa pre web Komety Brno šéfka maďarského hokeja Zsuzsanna Kolbenheyerová.
Nezabudla pripomenúť, že veľké športové podujatia v Maďarsku sa tešia veľkému záujmu politických špičiek. „Stretnem sa s ľuďmi, ktorí v Maďarsku organizujú veľké športové podujatia. Naša vláda je podobným aktivitám veľmi otvorená. Nedávno sa u nás konali napríklad šampionáty v plávaní či atletike. Radi by sme ponúkli ľuďom z celého sveta možnosť pricestovať do Maďarska práve prostredníctvom týchto akcií,“ skonštatovala.
Čítajte viac Hráva v KHL, domov si priviedol lásku z New Yorku. Američanka zažíva na Slovensku kultúrny šok z čerpacích staníc a pitnej vodyJednou z možností pre organizovanie MS v roku 2029 bolo aj spojenie sa s niektorým zo susedných štátov. Táto alternatíva pri aktivite českého a maďarského hokeja zrejme padla.
„Preberali sme rôzne možnosti, najmä čo sa týka susedných štátov. Debatovala som aj s Petrom Břízom. Viem, že v Brne sa stavia nová hala, ktorá by mala byť otvorená na sezónu 2026/2027. Takže prečo nevyužiť Brno ako druhé usporiadateľské mesto svetového šampionátu? Myslím, že by to s Brnom mohla byť dobrá kombinácia,“ povedala Kolbenheyerová.
V konečnom dôsledku však tieto tvrdenia ešte nemusia nič znamenať. IIHF rozhodne o organizátorovi MS v hokeji 2029 až na kongrese počas ďalšieho šampionátu v roku 2025, ktorý sa uskutoční v dánskom Herningu a švédskom Štokholme.