Šampionát pred piatimi rokmi sa pritom zaradil medzi mimoriadne vydarené. Zápasy navštívilo vyše 470-tisíc divákov.
"Teší ma, že Miroslav Šatan a ľudia na čele Slovenského zväzu ľadového hokeja sa rozhodli prejaviť záujem o MS 2029. Som zvedavý, ktoré mestá budú šampionát hostiť. O Bratislave sa zrejme nepochybuje.
Myslím si, že aj Košice sú schopné splniť kritériá Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF)," vraví Miloslav Klíma, ktorý pred piatimi rokmi pôsobil vo funkcii výkonného riaditeľa Visit Košice a bol členom organizačného výboru.
Kapacitu vedia navýšiť
Bývalý šéf IIHF René Fasel sa po MS v roku 2019 vyjadril, že ďalší šampionát sa už v Košiciach konať nebude. Dôvodom mal byť tlak na to, aby boli MS v čoraz väčších halách.
Minimálne požiadavky na kapacitu zo strany IIHF sú 10-tisíc pre hlavnú halu a 6-tisíc pre druhý štadión. Odporúčané kapacity sú však vyššie o dvetisíc miest v oboch prípadoch (12 a 8).
"Haly v Bratislave ani v Košiciach sa nedajú nafúknuť. Na oboch štadiónoch ukroja z oficiálnej kapacity miesta pre médiá, sponzorov, partnerov a hostí.
Okrem toho zaberú priestor aj vozidlá sponzora, ktoré sú vystavené priamo pri hracej ploche. Podstatné však je, že v oboch mestách už MS boli a s pozitívnym hodnotením," konštatuje Klíma.
Slovensko sa v tomto smere nemôže rovnať napríklad Česku, kde sa konal šampionát v máji. Pražská O2 Aréna má kapacitu vyše 17-tisíc divákov.
Aj vďaka nej sa stal tohtoročný šampionát najnavštevovanejším v histórii MS. Zápasy videlo naživo takmer 798-tisíc fanúšikov.
Čítajte viac Ako brankár sa v Košiciach nepresadil, išiel k armáde. Mal som to dobre našliapnuté, ale... Nový cieľ? Chcem pilotovať BoeingV súvislosti s MS 2029 sa špekuluje aj o možnej spolupráci s Čechmi či Maďarmi.
V Brne sa stavia štadión, ktorý bude mať kapacitu 13-tisíc divákov, Budapešť má ešte väčšiu halu, do ktorej sa zmestí okolo 20-tisíc ľudí.
Generálny manažér Steel arény Martin Schwarc však verí, že šampionát bude v metropole východu.
„Robíme všetko, aby boli MS 2029 v Bratislave a Košiciach a nie v Brne či Budapešti. Čo sa týka kapacity, v roku 2021 sa MS konali v Lotyšsku a jedna z hál mala len niečo viac ako 6-tisíc miest. Všetko je to o stanovení podmienok. Ak budú jasne dané, vieme s tým ďalej pracovať,“ vraví Schwarc.
V prípade, že bude požiadavka, aby mali obe haly kapacitu aspoň 10-tisíc, Steel aréna je pripravená z technickej stránky toto kritérium splniť. Potrebovala by však zvýšiť kapacitu o 1700 miest.
„Myslím si, že by to bolo možné splniť. Boli by však nevyhnutné ďalšie investície do haly. S novou technológiou sme schopní chladiť plochu aj na rozmer 26 na 61 metrov. Každé zmenšenie ľadovej plochy umožňuje zvýšenie kapacity haly,“ vysvetľuje Schwarc.
Skúsenosťami má Slovensko navrch
V porovnaní s Maďarskom a Veľkou Britániou má Slovensko veľkú výhodu. Vďaka skúsenosti s organizáciou a záujmu ľudí o hokej.
Práve to by mohla byť jedna z prekážok pre ďalších dvoch kandidátov. Briti ani Maďari nepatria k stabilným účastníkom elitnej divízie MS a hokej patrí v oboch krajinách medzi športy, o ktoré je nižší záujem.
„Slovensko má z pohľadu skúseností z organizovania hokejových podujatí výrazne navrch. Skupina ľudí, ktorá stála za organizáciou dvoch MS, stála aj za šampionátom do 18 rokov v Poprade a Spišskej Novej Vsi a zabúdať nemôžeme ani na Hlinka Gretzky Cup. Najdôležitejšou otázkou teda zostáva, či bude IIHF stačiť kapacita,“ myslí si Klíma.
Čítajte viac Nad jeho strelou žasol aj Draisaitl. Je mašina na góly, rozplýval sa tréner. Bývalá hviezda Slovana a Košíc čelí novej výzvePostaviť nový štadión by bolo finančne i časovo náročné. Navyše z dlhodobého hľadiska je starostlivosť o fungovanie haly väčších rozmerov mimoriadne komplikovaná, čo potvrdil na nedávnej tlačovej konferencii aj minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi.
„Nevieme postaviť jednu halu za milióny eur na to, aby sa v nej uskutočnil jeden šampionát. Musí byť využívaná viacerými športovými zväzmi a na kultúrne podujatia, musíme nájsť prevádzkovateľa, malo by sa na tom podieľať aj mesto,“ zdôrazňuje Keketi.
Aj z toho hľadiska sa zdá, že zväz pôjde do kandidatúry s halami v Bratislave a v Košiciach.
"Steel aréna je objektom národného záujmu. Aj preto by nemala ísť na vedľajšiu koľaj. Sme radi, že aktuálna rekonštrukcia prebieha podľa časového harmonogramu.
Práce by mali byť dokončené k 30. septembru," konštatuje Schwarc na margo zmien, ktoré by mali košickej hale priniesť úspornejšie chladenie i svietenie.
Čítajte viac Česi posielajú odkaz za stovky miliónov. Toľko sme zarobili na MS a teraz rozmýšľame, ako peniaze nevyhodiť z oknaVedenie IIHF sa pozerá v prvom rade na možnosti trhu v danej krajine, ktorá sa o organizovanie MS uchádza.
Aj preto je dôležitá nielen kapacita, ale aj geografická poloha štadiónov či záujem o hokej. Maďarsko i Veľká Británia v tomto smere za Slovenskom zaostávajú.
„IIHF vie, že dokážeme zorganizovať MS, ukázali sme to dvakrát. Oba šampionáty u nás boli úspešné – organizačne i finančne,“ povedal po úspešnej kvalifikácii na ZOH šéf zväzu Miroslav Šatan.
Krajiny, ktoré sa o šampionát uchádzajú, musia do 10. januára 2025 predložiť projekt, ako si predstavujú organizovanie MS. V marci komisia IIHF rozhodne, o ktorých kandidátoch sa bude v máji na kongrese počas MS vo Švédsku a Dánsku hlasovať.