Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Olympijské zlato aj tri tituly z MS. Mal ísť do NHL, teraz bude slávny kouč viesť hokejového trpaslíka

S fínskou hokejovou reprezentáciou bol mimoriadne úspešný. Až tak, že sa o ňom hovorilo ako o ďalšom európskom trénerovi v NHL. Osud však nasmeroval Jukku Jalonena na menej atraktívne klziská.

10.07.2024 09:50
Jukka Jalonen Foto:
Kariéra titulmi ovenčeného trénera môže nabrať nečakaný smer.
debata (1)

Podľa fínskych médií sa má stať trénerom talianskej reprezentácie. Denník Ilta-Sanomat informoval, že Jalonen je s vedením talianskeho zväzu v úzkom kontakte, aj keď k podpisu zmluvy ešte neprišlo. Samotný tréner to neskôr denníku potvrdil.

Bez pochýb by išlo o veľmi nečakaný krok. Jalonen je totiž najúspešnejším trénerom v histórii fínskej reprezentácie.

Za jedenásť rokov v úlohe hlavného trénera vyhral s Fínmi prakticky všetko, čo sa dalo. Z olympijských hier má zlatú a bronzovú medailu.

jaroš cska Čítajte viac Ďalší Slovák v ruskej KHL. Vracia sa na miesto, kde vyhral Gagarinov pohár

Fínsko doviedol k trom titulom majstrov sveta a pridal aj jedno striebro. U reprezentácie skončil po tohtoročných MS v Česku, kde Jalonen neoslnil a s Fínmi skončil až na ôsmom mieste.

Taliansky hokejisti sa už tretí rok márne snažia prebojovať do elitnej kategórie MS. Na budúci rok sa o to pokúsia na šampionáte nižšej divízie v Rumunsku.

Jalonen by sa ale predovšetkým mal stať súčasťou olympijského projektu Talianov, ktorý vyvrcholí v roku 2026 na zimných olympijských hrách v Miláne a Cortině d’Ampezzo. Na hokejovom turnaji nebudú pod Alpami chýbať ani hviezdy z NHL.

Juraj Slafkovský, Filip Mešár Čítajte viac Koniec profiligového sna? V zámorí sa rozoberá Mešárov rozhovor s kritickými slovami na adresu spoluhráčov

Mužstvo z Apeninského polostrova sa na olympiádu chce čo najlepšie pripraviť. Posledné dva roky viedol tím kontroverzný Kanaďan Mike Keenan. Taliani zamestnali aj Mika Pelina, ktorý ako asistent vyhral MS 2003 s Kanadou.

Taliansko navyše nie je pre Jalonena úplnou neznámou. Na klziskách hokejového trpaslíka sa už 61-ročný tréner objavil. V sezóne 1998/99 trénoval Alleghe, dnes už neexistujúci klub.

Nedá sa povedať, že by tam trénerskú kariéru začínal. Vo chvíli, keď vtedy do Talianska zamieril, už za sebou mal šesťročné pôsobenie v najvyššej aj druhej fínskej lige.

Top zmluvy Slovákov v NHL po nováčikovskej ére Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Pozreli sme sa na najlukratívnejšie zmluvy...
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Jukka Jalonen #fínska hokejová reprezentácia #talianska hokejová reprezentácia