Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Platiť vyše stotisíc eur mesačne za ľadovú plochu je nemysliteľné. Steel arénu rekonštruujú za milióny eur. Kde budú hrať košickí hokejisti?

Najväčšia a zároveň najdrahšia rekonštrukcia Steel arény od roku 2006, keď bol domovský stánok košických hokejistov oficiálne otvorený, bude prebiehať do polovice septembra. Čoho sa rekonštrukcia týka a koľko to bude stáť?

17.06.2024 12:26
SR hokej TEL extraliga finále Košice Zvolen KEX Foto: ,
Steel Aréna.
debata

Za necelých 6 miliónov eur je plánom znížiť energetickú náročnosť haly na spotrebe elektrickej energie až o 35 percent. K tomu má výrazne dopomôcť výmena technológie chladenia a časti vzduchotechniky za 3,5 milióna eur.

Opravou prejde aj strešný svetlík a obnovou zázemie haly za 1,34 milióna eur. Úsporu má priniesť aj inštalácia nového osvetlenia, ktoré vyjde na necelých 900-tisíc eur.

Rekonštrukcia má zároveň vyriešiť problém havarijného stavu časti strešného opláštenia haly, ktorý úzko súvisí aj so zatekajúcou zrážkovou vodou.

V súvislosti so zmenou chladenia dôjde aj k možnosti úpravy ľadovej plochy, ktorá mala dosiaľ rozmery 30 × 60 metrov.

Exhibícia All Star Legendy 2024
Video

„Štandardne by mal byť tento rozmer 28 × 61 m a predpokladá sa, že aj z IIHF budú naliehať, aby sa plochy štandardizovali na rozmery klzísk NHL, teda 26 × 61 m. Pracujeme s tým, že plochu budeme môcť prispôsobiť podľa aktuálnych potrieb a požiadaviek záujemcu,“ vraví generálny manažér Steel arény Martin Schwarc.

Kde začnú Košice sezónu?

Samotné rekonštrukčné práce ovplyvnia prípravu i úvod sezóny hokejistov HC Košice. Prezident klubu Július Lang v tom však problém nevidí.

„Oceliarom“ by sa totiž mali znížiť mesačné náklady, ktoré dlhodobo ukrajovali výraznú časť z rozpočtu klubu.

„Dostáva nás to do veľmi veľkej konkurenčnej nevýhody. Platiť vyše stotisíc eur mesačne za ľadovú plochu je nemysliteľné. Dúfam, že touto rekonštrukciou znížime náklady a budeme vedieť tieto prostriedky použiť nielen pre profesionálny hokej, ale aj na výchovu mládeže,“ konštatuje Lang.

mišiak chicago Čítajte viac V Amerike mi varili pirohy a halušky. Lístky na NHL mi dal Slafkovský. Zmluva s Chicagom? Manažér mi pokazil prekvapenie

Košických hokejistov čaká podobný scenár ako pred dvoma rokmi, kedy sezónu začínali v Crow aréne. Tá sa aktuálne borí s dlhmi a hrozí jej exekúcia. Aj preto si musia Košičania hľadať prechodný domov inde.

„Očakávame, že úvod sezóny bude kostrbatý. Budeme sa snažiť niektoré zápasy preložiť a hrať prevažne vonku. Hľadáme aj nejaké náhradné riešenie. Zatiaľ to ešte nemáme v takom štádiu, že by sme vedeli, kde začneme sezónu. My by sme boli veľmi radi, keby sme nemuseli začínať na žiadnej inej ľadovej ploche. Podobne riešime aj tréningy,“ vraví šéf košického klubu.

Koľko zarábajú hokejisti na Slovensku? Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
V ktorom slovenskom klube zarábajú hokejisti...

Zmena rozmerov klziska nepredstavuje podľa košického kapitána Michala Chovana väčšie problémy. „Všetci hráči sú na to zvyknutí z iných štadiónov. Možno to bola v niektorých prípadoch naša výhoda, v niektorých nie. Takže my sme pripravení a určite si na to zvykneme,“ hodnotí Chovan.

Investície, ktoré majú ušetriť náklady

Financie na rekonštrukciu Steel arény získalo Občianske združenie (OZ) Košická aréna, ktoré multifunkčnú halu prevádzkuje.

V OZ disponuje mesto Košice a Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) zhodne s 33,33-percentným podielom na hlasovacích právach.

Okrem nich vlastnia podiely na hlasovacích právach súkromné osoby Martin Joščák (17 percent), Ľubomír Veme a Anton Jura (obaja po 8,17 percenta).

Rekonštrukciu pocítia aj návštevníci haly. „V rámci zázemia sú zmodernizované toalety a šatne. Vymenené budú všetky svetlá. Halogénové a žiarovkové nahradia LED diódy,“ mieni Schwarc.

Opravy sa dočká aj problémový svetlík na streche, ktorý bol pred piatimi rokmi prelepený fóliami. Tie zamedzujú dennému svetlu preniknúť do haly. Fólie však začali postupne opadávať a aj z toho dôvodu svetlík počas rekonštrukcie úplne zatemnia.

SR Hokej TEL 25.kolo Slovan Zvolen BAX Čítajte viac Česká legenda zažila po fiasku so Slovanom ďalšiu blamáž. Neúspech z eurovolieb vystriedal bizár s vyvolávaním duchov

„Nesmieme robiť dizajnové zmeny na štruktúre haly. Celkový vzhľad musí aj po rekonštrukcii zostať nezmenený,“ dodáva.

Dosiaľ posledná veľká investícia smerovala do Steel arény v rokoch 2018 a 2019. Pred domácimi MS vymenili pôvodné mantinely, réžiu, kamerový systém a plexisklá.

Vynovili tiež striedačky a trestné lavice, kúpili dve nové rolby, vymenili korčuliarsku gumu pre striedačky a trestné lavice, doplnili reklamné LED pásy za bránkami a inštalovali multifunkčnú kocku.

Dôležitosť i prínos samotnej rekonštrukcie vyzdvihuje aj prezident SOŠV Anton Siekel. Ten pripomenul, že Steel aréna patrí medzi športovú infraštruktúru národného významu.

"Aj preto by sme boli radi, aby umožnila čo najefektívnejšie fungovanie športových klubov a mohli sa v nej konať aj kultúrno-spoločenské podujatia.

Ekonomická udržateľnosť je jeden z najvýznamnejších aspektov dlhodobého fungovania. Musíme sa preto zamerať na to, aby bol šport dostupný pre všetkých a prevádzkovateľ aj vďaka týmto investíciám mohol dosiahnuť vyrovnaný rozpočet," vraví.

Výnosy klubov hokejovej extraligy v minulom roku Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Údaje pochádzajú z účtovných závierok...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #HC Košice #Michal Chovan #Steel Aréna Košice #Július Lang