Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Prečo Česko nebude na turnaji štyroch krajín? Šéf NHL odpovedal na uštipačnú otázku Pastrňáka

Pred štartom finálovej série o Stanleyho pohár hovorilo vedenie NHL o svojich plánoch a novinkách. Na tlačovej konferencii sa český majster sveta David Pastrňák dočkal odpovede na svoju nedávnu uštipačnú otázku na vedenie NHL.

10.06.2024 06:50
David Pastrňák Foto:
Hrdina českých majstrov sveta David Pastrňák sa dočkal odpovede na svoju uštipačnú otázku.
debata (6)

Hviezda Bostonu Bruins po finále MS zverejnila na svojom Instagrame fotku s pohárom a ľahkým rypnutím, či už teraz Česko dostane pozvánku od NHL na turnaj štyroch, ktorý má byť nástupcom Svetového pohára.

Šéf NHL Gary Bettman odpovedal Pastrňákovi pragmaticky: „Nie.“ Vysvetlil dôvody a potom hovoril aj o rozširovaní NHL a platovom strope.

Februárový turnaj štyroch krajín dostal aj oficiálnu podobu. Hrať sa bude od 12. do 20. februára 2025 v Montreale a v Bostone. V skupine sa stretnú tímy USA, Kanady, Švédska a Fínska každý s každým a dvoch najlepších čaká v Bostone finále.

Esa Tikkanen Čítajte viac Vyhral päť Stanleyho pohárov, doma mu hrozia roky za mrežami. Fínska legenda dala do dražby svoje zlaté prstene

„Možno teraz dostaneme pozvánku na turnaj štyroch krajín?“ opýtal sa Pastrňák na Instagrame ako čerstvý majster sveta. Téme neunikla ani zámorským novinárom, takže ho nadhodili aj Bettmanovi.

Prečo teda bez Čechov? „Proti hovoria dve veci, jedna je potrebné turnaj vtesnať do krátkej doby, takže sme museli zvoliť obmedzený počet tímov,“ uviedol šéf NHL.

„A potom ostatné krajiny nemali dostatok hráčov v NHL. Chceli sme, aby tam nastúpili hokejisti z našej ligy, tieto štyri krajiny tomu vyhovovali najlepšie,“ vysvetlil Bettman.

Faktom je, že počet českých hokejistov pôsobiacich v NHL sa začína blížiť k slovenským. Viac ako 40 zápasov v elitnej súťaži odohralo v tejto sezóne len 14 Čechov.

Šimon Nemec, Juraj Slafkovský Čítajte viac Slovensko zrejme čaká studená draftová sprcha. Skaut vidí šancu na NHL iba pri dvojmetrovom mladíkovi so slávnym menom

Možno Svetový pohár, ktorý by sa mal konať za štyri roky, podmienky zmení. Tam je však problémom termín, lebo vo februári by ho Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) hrať nechcela.

Záleží tiež na tom, ako sa bude turnaju štyroch krajín dariť z ekonomického pohľadu. Ak by sa z neho stalo finančné fiasko, ťažko sa bude niečo podobné opakovať. Ale s Connorom McDavidom a Sidneym Crosbym v jednom tíme? Záujem o tento formát asi bude, navyše v zime, v strede hokejovej sezóny.

Kľúčovou správou víkendu pre NHL bolo, že platový strop vyskočí na 88 miliónov dolárov, čiže vzhrastie o 4,5 milióna. Ide o najväčší nárast medzi sezónami od roku 2018, keď horná platová hranica stúpla zo 75 na 79,5 milióna dolárov. „Môj odhad je, že ďalej porastieme,“ vyhlásil Bettman.

Zdeno Chára Čítajte viac Dojatý a poctený. Chárovi tlieskala v Bostone celá hala, nešlo pri tom o hokejových fanúšikov

Zvyšovanie hráčskych platov zastavila covidová pandémia, teraz sa ale predpokladá päťpercentný nárast každý rok. Tým pádom by v septembri 2026 mal ísť platový strop na 97 miliónov.

Stále viac sa tiež špekuluje o ďalšom rozširovaní NHL. Hovorí sa o druhom klube v Toronte, tíme v Houstone, alebo návrate profiligy do Atlanty.

V blízkej budúcnosti sa však nič nestane. „V tejto chvíli neplánujeme začať formálny proces rozšírenia. Ale sme potešení faktom, že najmenej šesť miest má stále záujem o našu ligu,“ dodal Gary Bettman.

Najviac 100-bodových sezón Európanov v NHL Fotogaléria - 18 fotiek Všetky fotky
Traja Rusi, dvaja Fíni, Čech, Nemec a Slovák....
6 debata chyba
Viac na túto tému: #hokej #NHL #Gary Bettman #David Pastrňák