Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Dlhoročný hokejový komentátor vôbec nerozumie Šatanovi a spol. Extraliga vraj dáva slovenskému hokeju príšerné vysvedčenie

Na slovenskom mediálnom trhu pôsobí v posledných rokoch vysoký počet hladných hráčov (televízií), ktorí si chcú z koláča športových vysielacích práv odkrojiť čo najväčšiu časť.

04.03.2024 09:00
Pavol Gašpar Foto:
Komentátor Pavol Gašpar.
debata (13)

Rastie cena samotných práv a pri pomerne komplikovaných akvizičných procesoch na to najviac dopláca verejnoprávna inštitúcia RTVS.

V poslednom období prišla o vysielacie práva na futbalovú Ligu majstrov, MS v ľadovom hokeji, domácu futbalovú i hokejovú ligy a aj o časť práv na vysielania Svetového pohára v lyžovaní.

Hosť najnovšieho vydania relácie V športovom SITE Pavol Gašpar, dlhoročný (najmä hokejový) komentátor RTVS a do konca minulého roka vedúci odboru športových prenosov, k súčasnému trendu povedal:

„Nevnímam dobre, že to čo ma napĺňalo dve desiatky rokov, zrazu odišlo, ale našťastie ako televízia máme stále v portfóliu dosť iných vysielacích práv. Máme pred sebou veľký projekt OH v Paríži a ja osobne som rád, že disponujeme tiež právami na nosné atletické podujatia a ďalšie športy.“

Valábik, Facebook Čítajte viac Valábik by hráčov z KHL na MS pustil: Som znechutený z toľkého hejtu. Ľudia sú na extrémnych stranách - ako Infovojna a Denník N

V niektorých krajinách Európskej únie existuje zákon, ktorý upravuje vysielanie športových prenosov s dôrazom na verejný záujem. Ten je jedným z pilierov existencie verejnoprávnej televízie.

"Ide o zákon o takzvaných ‚listed events‘, na základe ktorého si jednotlivé krajiny môžu zadefinovať to, pri ktorých programoch ide o verejný záujem. Tie musia byť potom vysielané len alebo aj na verejnoprávnom okruhu.

Je to vývoj, ktorý môže nastať, ale či sa tak stane, to už je v rukách našich zákonodarcov. Máme už aj ministerstvo športu, takže je na kompetentných aby sa zamysleli, či netreba popracovať na legislatíve aj v tomto smere,“ načrtol Pavol Gašpar.

Aj napriek tomu že Gašpar v súčasnosti nekomentuje slovenskú hokejovú extraligu, citlivo vníma reálie, ktoré v klubovom hokeji na Slovensku rezonujú.

Boris Babík Čítajte viac S následkami musia počítať... No chcel by som vidieť všetkých tých moralizátorov, keby im na stole pristál šek z Ruska, vraví Slovák z ukrajinskej ligy

Jednou z nich je vysoký počet legionárov v jednotlivých tímoch a s ním spojený fakt, že medzi 30 najproduktív­nejšími hráčmi súťaže sú iba dvaja Slováci (Samuel Buček a Peter Zuzin).

"Toto je jav, na ktorý by som chcel upozorniť. Na jednej strane môžeme pochváliť kluby za ich čoraz lepší skauting, ale na druhej strane je to príšerné vysvedčenie pre slovenský hokej.

Nepamätám si, že by sme niekedy mali v Top 30 dvoch slovenských chalanov. S tým sa jednoducho nemôžeme uspokojiť a už v žiadnom prípade to nemôžeme považovať za výkladnú skriňu slovenského hokeja," poukázal na problém človek, ktorý odkomentoval stovky duelov v najvyššej slovenskej súťaži.

V diskusii s komentátorom takmer všetkých z posledných dvadsiatich svetových šampionátov v hokeji sme sa dotkli aj témy, ktorá má v spoločnosti výrazný polarizačný rozmer. Štart hráčov z Kontinentálnej hokejovej ligy na MS.

"Bohužiaľ, asi to dopadne podobne ako minulý rok. To bohužiaľ hovorím nie preto, že tí hráči z KHL nehrali na MS, to bohužiaľ hovorím preto, že ja jednoducho čakám od zväzu jeden jasný a principiálny postoj, ktorý už v tejto chvíli mal byť.

Vlani sme sa dočkali vajatavého vyjadrenia, v štýle ‚aby bol pokoj na prípravu, hádam, možno, by aj bolo lepšie, keby aj tí hráči nešli‘. Ja nechápem na čo čakáme. Nerozumiem týmto ‚hrátkam‘, ktoré len zvyšujú napätie.

Nech už je to rozhodnutie akékoľvek, ja ho budem rešpektovať. Potom sa samozrejme môžeme baviť o tom, aké to bude mať dopady. Nech sa pre mňa z mňa zväz vysloví aj za účasť tých hráčov na MS, ale opakujem, ja chcem jasné stanovisko, aby sme vedeli aký postoj ma druhý najväčší zväz na Slovensku.

V neposlednom rade je to inštitúcia, ktorá je financovaná minimálne z polovice z verejných zdrojov. Nerozumiem teda, akým právom sa zadržiava to vyjadrenie do poslednej možnej chvíle. Čim ďalej odsúvame toto rozhodnutie, tým výraznejší vplyv to bude mať na národný tím,“ skonštatoval Gašpar.

Najstarší aktívni hokejisti v zámorskej NHL Fotogaléria - 21 fotiek Všetky fotky
Okrem presného veku desiatich veteránov (k 1....
13 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Pavol Gašpar