Američania získali zlato, hoci prehrávali už 0:2. Dvorský sa dostal do All Star šampionátu

Hokejisti USA získali po šiestich rokoch opäť zlato na MS hráčov do 18 rokov. Rekordný jedenásty titul vybojovali po finálovom triumfe v Bazileji nad obhajcom Švédskom 3:2 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 63. minúte Ryan Leonard.

30.04.2023 22:04
Kanada Hokej MS20 Zápas Bronz 3. Miesto Foto: ,
Ilustračné foto

Američania odplatili súperovi prehru z finále vlaňajšieho šampionátu v Nemecku (4:6). V súboji o zlato prehrávali už o dva góly, no v záverečnej desaťminútovke tretej tretiny dokázali vyrovnať a v nadstavení rozhodli o svojom triumfe.

Tím USA vyhral na šampionáte všetkých sedem stretnutí, v semifinále si hladko poradil aj so Slovákmi 7:1. Švédi našli premožiteľa prvýkrát až vo finále. V ňom prehrali na strely so súperom 32:41.

Slováci skončili na šampionáte na konečnej štvrtej priečke, keď v zápase o bronz prehrali s Kanadou 3:4 až po predĺžení. S elitou sa rozlúčili Nemci, ktorí nestačili v súbojoch o záchranu na Nórov. Na budúci rok ich v najvyššej kategórii nahradí Kazachstan.

MS do 18 rokov finále v Bazileji:

USA Švédsko 3:2 po predĺžení (0:1, 0:1, 2:0 – 1:0)

• Góly: 50. Nelson (Buium, Guzzo), 57. Terrance (Eiserman,Smith), 63. Leonard (Hutson, Moore) – 10. Stählberg (Wahlberg, Dower Nilsson), 27. Nordh (Sandin-Pellikka, Forsfjäll). Rozhodovali: Cadieux (Kan.), Hebeisen (Švajč.) – Boivin (Kan.), Rampír (ČR), vylúčenia: 5:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 4342 divákov
  • konečné poradie MS 2023: 1. USA, 2. Švédsko, 3. Kanada, 4. SLOVENSKO, 5. Fínsko, 6. Švajčiarsko, 7. Česko, 8. Lotyšsko, 9. Nórsko, 10. Nemecko
IIHF Čítajte viac Bez bronzu: Mladí Slováci nechali na ľade srdce a proti Kanade boli lepším tímom. Súper ich zlomil v predĺžení

Dvorský sa dostal do All Star šampionátu

Slovenský hokejový útočník Dalibor Dvorský sa dostal do All Star tímu na MS hráčov do 18 rokov vo Švajčiarsku. Po nedeľnom finálovom stretnutí o tom informovali organizátori šampionátu.

Dvorský bol s 13 bodmi (8+5) v siedmich dueloch najproduktívnejší hráč slovenského tímu, ktorý obsadil konečnú štvrtú priečku.

Dvorský skončil v produktivite MS celkovo na šiestej pozícii a prekonal doterajšie 11-bodové slovenské maximum krajanov Mariána Gáboríka (1999) a Maxima Čajkoviča (2018) z predchádzajúcich šampionátov tejto vekovej kategórie.

Najviac nazbieral americký útočník Will Smith, s 20 bodmi (9+11) iba o jeden zaostal za historickým rekordom Rusa Nikitu Kučerova z roku 2011. Vyhlásili ho aj za najužitočnejšieho hráča (MVP) šampionátu.

Ďalší Slovák Juraj Pekarčík bol s 10 bodmi (3+7) v tabuľke produktivity na MS dvanásty, Adam Cedzo s 8 bodmi (š+5) sedemnásty.

Viac na túto tému: #švédski hokejisti do 18 rokov #americkí hokejisti do 18 rokov