Vyrovnali v poslednej minúte. Česi dokonali obrat v predĺžení, o zlato proti Kanade

Súpermi Česka vo finále juniorských MS budú hokejisti domácej Kanady. Obhajcovia titulu v druhom semifinálovom zápase v Halifaxe zdolali zámorského rivala USA 6:2.

04.01.2023 23:22 , aktualizované: 05.01.2023 07:07
Kanada Hokej MS20 Semifinále Foto: ,
Strelec víťazného gólu Jiří Kulich (druhý zľava) a brankár Tomáš Suchánek sa tešia z českého postupu do finále.
debata (5)

Do zámorského derby vstúpili lepšie Američania, ktorí v 11. minúte viedli dvojgólovým rozdielom. Rýchlo však prišiel kontaktný gól ich súpera, ktorý v druhej tretine tromi presnými zásahmi odskočil na 4:2 a v záverečnej časti poistil triumf.

Štyrmi bodmi sa v drese Kanady blysol útočník Joshua Roy. Veľkou oporou „javorového listu“ bol Thomas Milic, ktorý zneškodnil 43 zo 45 striel. Kanada zabojuje o rekordný 20. titul z juniorských MS proti Česku, s ktorým prehrala v základnej skupine 2:5.

Kanada Hokej MS20 Semifinále Česko Švédsko Čítajte viac Česi spomínajú na muža, ktorý zahynul s Demitrom. Pomstia Slovákov?

Česi v prvom semifinále zdolali Švédsko 2:1 po predĺžení, keď v 70. minúte rozhodol Jiří Kulich. Švédi otvorili skóre duelu na začiatku druhej tretiny, keď Elias Pettersson prihral Ludvigovi Janssonovi a ten prestrelil Tomáša Suchánka.

Česi, ktorí boli strelecky aktívnejší, však vyrovnali v úplnom závere pri hre bez brankára. David Jiříček sa presadil strelou od modrej čiary a 39 sekúnd pred koncom tretej časti vyrovnal na 1:1.

Kulich v poslednej minúte predĺženia rozhodol o triumfe Čechov, ktorí majú vo finále šancu zopakovať zlaté šampionáty z rokov 2000 a 2001. Posledný cenný kov získali v roku 2005, keď vyhrali boj o bronz.

Finále je na programe v noci na piatok o 0.30 SEČ. Duel o 3. miesto medzi hráčmi USA a Švédska sa uskutoční vo štvrtok o 20.30 SEČ.

MS hráčov do 20 rokov – semifinále:
USA – Kanada 2:6 (2:1, 0:3, 0:2)
Góly: 2. Cooley (Ufko, Snuggerud), 11. Connors (Stramel, Brindley) – 12. Bedard (Del Mastro, Roy), 21. Stankoven (Roy, Clarke), 26. Fantilli (Dean, Zellweger), 33. Roy (Stankoven, Bedard), 50. Clarke (Fantilli, Beck), 57. Roy

Česko – Švédsko 2:1 pp (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)
Góly: 60. Jiříček (Špaček, Szturc), 70. Kulich (Šapovaliv, Špaček) – 22. Jansson (E. Pettersson, Östlund)