Wright a spol. zažili na úvod studenú sprchu. Kanada podľahla Čechom!

Českí hokejisti do 20 rokov sa postarali o senzáciu. V úvodnom zápase na MS v Halifaxe si poradili s domácou Kanadou 5:2.

26.12.2022 21:14 , aktualizované: 27.12.2022 05:54
Jaroslav Chmelář Foto: ,
Jaroslav Chmelář prekonáva kanadského brankára Benjamina Gaudreaua.
debata (9)

Všetky góly padli počas necelých 11 minút, brankár Tomáš Suchánek si pripísal 36 zákrokov.

Domáci sa ujali vedenia vďaka draftovej štvorke Shaneovi Wrightovi, no potom Česi o sedem minút otočili v priebehu 35 sekúnd zásluhou obrancov Špačka a Moravca a ďalší zásah pridal kapitán Svozil.

Predpokladaná jednotka draftu Bedard znížila (prihrával jej Wright), no skóre spečatili pred vyše 8000 divákmi už len českí mladíci Chmelař a Menšík.

Kanaďanov zdolali juniori Česka za tri body prvýkrát od rozdelenia Československa.

"Bol to neskutočný zápas, išli sme do toho s obrovskou pokorou. Vedeli sme, akú má Kanada silu, ale vedeli sme aj to, že naše mužstvo je zomknuté. Klobúk dole pred hráčmi, ako tento duel zvládli.

Výborne zachytal Tomáš, celé mužstvo podalo obetavý výkon. Pre nás je to na začiatok turnaja skvelé a cenné víťazstvo," citoval portál idnes.cz slová trénera českej 20-ky Radima Rulíka.

Dalibor Dvorský Čítajte aj Slováci prekonávajú všetkých. V zámorí chvália rozdielového hráča i mašinu

Ako víťazný sa napokon ukázal zásah kapitána Stanislava Svozila, ktorý v 44. sekunde druhej tretiny zvýšil na priebežných 3:1 pre Čechov.

„Po prvej tretine sme viedli 2:1 a videli sme, že sa s nimi dá hrať. Nepovedal by som však, že to bol moment, keď sme začali veriť, že naozaj zvíťazíme. Ten prišiel až vo chvíli, keď sme dali gól na 5:2,“ povedal 19-ročný obranca pôsobiaci v zámorskej WHL.

Už v utorok na Čechov čakajú rovesníci z Rakúska, ktorí do turnaja vstúpili vysokou prehrou 0:11 so Švédmi. Svozil vraví, že tím spoza rieky Morava chce nadviazať na triumf nad Kanaďanmi.

„Papierovo to možno bude iný zápas, ale pre nás sa nič nemení. Musíme sa pripraviť úplne rovnako. Verím, že opäť budeme úspešní,“ zakončil rodák z Přerova.

Nádeje ďalšieho draftu NHL na MS do 20 rokov Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Connor Bedard - útočník/Kanada.

Švajčiari zdolali Fínov

O prekvapenie sa postarali aj Švajčiari, ktorí zdolali Fínsko 3:2 po predĺžení.

O triumfe Švajčiarov rozhodol po 41 sekundách predĺženia kapitán Attilio Biasca. Práve zdolaní Fíni budú v utorok od 17.00 h prvým súperom slovenských hokejistov na šampionáte v Kanade.

Triumf Švajčiarska nemožno považovať za šťastný. Jeho hráči totiž prestrieľali severanov 27:16 a pripravili tak pre vicemajstrov sveta z augustových MS nemilé prekvapenie. Pozrite si víťazný gól Švajčiarov, vďaka ktorému pripravili Fínov o dva body:

Dobre načasovanú formu Švajčiarov na šampionát naznačovali už výsledky v príprave. Najskôr podľahli Kanade 0:6 no následne zvíťazili nad Českom (4:2) aj Švédskom (4:3 po predĺžení). Švajčiari budú posledným súperom Slovenska v B-skupine, zápas s nimi je na programe 31. decembra.

MS v hokeji do 20 rokov:

A-skupina:

Česko – Kanada (2:1, 3:1, 0:0)
Góly: 18. Špaček, 19. Moravec, 21. Svozil, 29. Chmelař, 29. Menšík – 11. Wright, 22. Bedard.

Švédsko – Rakúsko 11:0 (2:0, 6:0, 3:0)
Góly: 14. a 21. Rosen, 18. a 45. Bystedt, 23. Robertsson, 28. Oscarson, 31. Lekkerimäki, 33. Öhgren, 34. Odelius, 43. Wagner, 64. Petterson