Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Bondra a jeho odchod do NHL: Niečo mi dali podpísať, netušil som, čo

Keď legendárny slovenský hokejista Peter Bondra odchádzal do NHL, všetko bolo inak ako dnes. Žiadny internet, sociálne siete, prakticky žiadne informácie. Bývalý skvelý kanonier si pre portál sport.cz zaspomínal na časy, keď sa rozhodovalo o jeho hokejovom osude.

04.02.2021 10:20
Bondra Foto: ,
Peter Bondra v reprezentačnom drese SR.
debata (2)

„Otvoril som si československý Sport a tam som sa dočítal, že som bol draftovaný zo 156. miesta Washingtonom. Vedel som, čo je draft, ale nemal som šajnu, ako to funguje, informácií moc nebolo. Lenže veci sa začali veľmi rýchlo hýbať a v polovici augusta som už sedel v lietadle do Washingtonu,“ spomína Bondra.

Bondra bol mladík z východu Slovenska, do Košíc prestúpil z Popradu a ako sám vraví, okrem hokeja mal aj iné povinnosti. Napríklad nosiť tašky, výstroj i zbierať puky.

„Raz vo Vítkoviciach sa mi pred zápasom dostali do ruky nejaké miestne noviny, kde bol článok, že šéf skautingu Capitals Jack Button sa prišiel pozrieť na Richarda Šmehlíka. Hovoril som si, že keby sa mi zápas podaril, tak si ma napríklad všimne. To bol taký môj trochu detský nápad … Vtedy sme vyhrali, myslím 4:2, dal som dva góly. Ten druhý padol tak, že náš gólman Jaro Dragan vykopol puk na červenú čiaru, ja som si ho prevzal a doviezol až do bránky. Išli sme domov, ale čoskoro som zistil, že Button, ktorý mal letieť ďalší deň do Ameriky, si predĺžil trip, aby sa na mňa mohol ísť pozrieť do Košíc,“ spomína niekdajší kanonier Washingtonu Capitals.

Bondra dal Litvínu gól a potvrdil, že má inštinkt strelca.

Gólová radosť Miroslava Šatana a Petra Bondru... Foto: TASR
satan, bondra, ms 2003 Gólová radosť Miroslava Šatana a Petra Bondru na MS 2003.

„Po zápase sme sa s Buttonom stretli v kancelárii nášho generálneho manažéra. Cez prekladateľa mi dal otázku, či by som mal záujem hrať v NHL. Tak som povedal: No …, rád by som, ale musíte to nejako vybaviť tu s pánom generálnym manažérom a ja sa zariadim podľa toho. Moja odpoveď nebola úplne jednoznačná,“ prezradil dnes už 52-ročný bývalý hokejista.

Slovo dalo slovo, Washington draftoval slovenského útočníka v ôsmom kole. Na rad prišlo dohadovanie zmluvy. Vlastne žiadne nebolo, Bondra podpísal, čo dostal na stôl. Spomína si na to takto:

„Potom to išlo rýchlo. Ponúkol sa mi agent (a bývalý gólman) Jiří Crha, že ma bude zastupovať. Vôbec som netušil, čo by pre mňa mal robiť. Letel som po drafte do Prahy a s pánom Crhom a Jackom Buttonom sme podpísali kontrakt – na 110 tisíc dolárov na sezónu. Vtedy som nemal poňatia, čo vlastne podpisujem. Dali predo mňa nejaké čísla, ktoré mi nič nehovorili. Nedokázal som ich s ničím porovnať,“ dodal.

V NHL odohral napokon 16 sezón a dal viac ako 500 gólov!

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Bondra #Washington Capitals