Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Od mobilov na ihriská. Pilotný projekt hokejového regióna sa začína v Trenčíne

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút spoločne s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslavom Baškom a primátorom mesta Trenčín Richardom Rybníčkom predstavili v pondelok vzorovú komunitu Hokejový región Trenčín. Tá je súčasťou "Misie slovenský hokej", akéhosi reštartu slovenského hokeja.

17.09.2018 15:11
Martin Kohút, Jaroslav Baška Foto: ,
Prezident SZĽH Martin Kohút (vpravo) a predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška na tlačovej konferencii.
debata

Región Trenčín bude vzorový pre ďalšie regióny na Slovensku. Prostredníctvom pilotných projektov v jednotlivých mestách TSK a v celom samosprávnom kraji chcú všetci pracovať, aby deťom vrátili pohybovú kultúru a radosť z pohybu nielen na ľadovej ploche.

„Slovenský zväz ľadového hokeja sa snaží o reštart slovenského hokeja. Našou ambíciou je vrátiť mládež na ihriská, pričom chceme, aby sme mládež vychovávali nielen pre šport, ale aby títo mladí športovci boli pripravení aj do bežného života,“ uviedol Kohút na pondelkovej tlačovej konferencii v Trenčíne.

„Snažíme sa zmeniť celý športovo-vzdelávací systém tak, aby na jeho konci bol športovec 21. storočia. V rámci toho sme na prahu vybudovania prvej hokejovej akadémie, ktorá vznikne transformáciou Športového gymnázia v Trenčíne. Pri tomto projekte šla politika bokom, riešime veci, ktoré sú pre ľudí,“ zdôraznil šéf SZĽH.

Sprava primátor Trenčína Richard Rybníček,... Foto: TASR, Radovan Stoklasa
Richard Rybníček, Martin Kohút, Jaroslav Baška Sprava primátor Trenčína Richard Rybníček, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút a predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška na tlačovej konferencii.

Súčasťou Vzorového regiónu Trenčín budú tri základné piliere, rozvojové projekty. Prvým je Hokejová akadémia v Trenčíne, ktorú SZĽH rozbieha spoločne s Trenčianskym samosprávnym krajom.

„Naša župa je v Trenčíne zriaďovateľom štyroch stredných škôl s takmer dvetisíc žiakmi, ktoré tvoria stredoškolský kampus s internátom pre zhruba sedemsto študentov. Práve v tomto kampuse chceme zriadiť regionálnu hokejovú akadémiu,“ povedal predseda TSK Jaroslav Baška. „Pevne verím, že do budúceho školského roka už ukončíme prípravné práce a do regionálnej hokejovej akadémie nastúpi prvý ročník študentov,“ dodal Baška

Druhým pilierom, rozvojovým projektom je Centrum športovania pri základných školách. Zahŕňa Školský korčuliarsky program, počas ktorého deti pri základnej škole dostanú od vyškolených ambasádorov hodiny korčuľovania na ľadovej ploche. Zároveň Ambasádori športových aktivít budú zostavovať ďalší popoludňajší športový program pre deti.

„Tento projekt považujem za veľkú výzvu. Dostať deti od počítačov a mobilov späť von na ihriská, po čom všetci voláme, je naozaj veľmi ťažké. Preto, keď ma oslovili ľudia zo SZĽH, tak som si povedal, že je to projekt, ktorý má zmysel a do ktorého je potrebné sa pustiť,“ citoval web SZĽH primátora mesta Trenčín Richarda Rybníčka.

Tento projekt budú zabezpečovať všetky mestá v regióne, v ktorých je zimný štadión. Korčuľovanie už prebieha v Partizánskom, Považskej Bystrici, Novom Meste nad Váhom a postupne sa pridajú aj Púchov, Prievidza, Bánovce nad Bebravou a Dubnica nad Váhom.

Tretím pilierom sú vzdelávacie programy, ktoré slovenským trénerom a hokejovým odborníkom pomôžu zorientovať sa v aktuálnych trendoch a stať sa špičkovými odborníkmi v práci s deťmi a mládežou.

Spoločným cieľom je, aby každé dieťa malo šancu stať sa raz významnou osobnosťou a byť uznávaným odborníkom alebo majstrom sveta. Výsledkom majú byť mladí ľudia vzdelaní športovci 21. storočia, ale aj ľudské osobnosti pripravené do života dospelého človeka.

debata chyba
Viac na túto tému: #Jaroslav Baška #Richard Rybníček #SZĽH #Martin Kohút